Zdigitalizowane dzieci cz.3: Pierwszy osobisty telefon

W jakim wieku dzieci i młodzież są przygotowane do korzystania ze smartfona zależy od różnych czynników, które są indywidualnie związane z umiejętnościami medialnymi dziecka. Do trzech lat powinno koncentrować się na doświadczeniach z życia. Doświadczenia medialne mogą je uzupełniać, jeśli są odpowiednie dla wieku, towarzyszą im i dają się opanować. Im starsze dzieci, tym ważniejsze jest, aby mogły one samodzielnie wszystko odkrywać w możliwie najbezpieczniejszych warunkach. Tak więc przed zakupem własnego urządzenia sensowne jest granie, surfowanie lub oglądanie razem na zabezpieczonym smartfonie i tablecie, aby nauczyć dzieci bezpiecznego obchodzenia się z nimi.

Twój własny smartfon jest odpowiedni dla dzieci w wieku od jedenastu do dwunastu lat, jeśli mają już wystarczająco dużo doświadczenia i dojrzałości, aby odpowiedzialnie obsługiwać wiele funkcji.

Surfuj bezpiecznie

Otrzymując własny telefon dziecko powinno już mieć doświadczenie w korzystaniu z Internetu i umieć bezpiecznie korzystać z komputera i / lub tabletu. Powinno być nauczone odróżniać odpowiednie strony internetowe od nieodpowiednich lub niegodnych zaufania. Aby rozpocząć, zamontuj w telefonie wyszukiwarki dla dzieci, które oferują tylko wyniki filtrowane.

Doświadczenie w tej dziedzinie oznacza również wiedzę o tym, które treści mogą być udostępniane w Internecie, a które nie. Muzyka i obrazy, które nie zostały stworzone samodzielnie, są zazwyczaj chronione prawem autorskim. Jeśli prywatne zdjęcia są dystrybuowane bez pytania, narusza to prywatność zainteresowanych.

Zrozumienie złożoności

Smartfon łączy różne funkcje: możesz wykonywać połączenia telefoniczne, przechodzić do Internetu, grać w gry, robić zdjęcia i wiele więcej. Dzieci muszą być w stanie zrozumieć złożoność urządzeń mobilnych. Obejmuje to ocenę różnych opcji użytkowania, takich jak przegląd ustawień zabezpieczeń, funkcji WLAN, Bluetooth i GPS oraz krytyczna obsługa aplikacji (rozpoznawanie reklam i ryzyko zakupów w aplikacji, podstawowe zrozumienie ochrony danych).

Poznaj zasady bezpieczeństwa

Szczególnie na początku ważne jest, aby rodzice mieli ustawienia zabezpieczeń urządzenia na widoku. Jednak dzieci powinny być zainicjowane od samego początku. Z jednej strony są informowane, gdy rodzice blokują niektóre aplikacje lub strony, a jednocześnie uczą się, które ustawienia są istotne i ważne. Najlepiej pokazać im to gdy dzieci używają smartfonów swoich rodziców do zabawy lub surfowania.

Walcz z ryzykiem

Oprócz wymagań technicznych dzieci muszą również znać bezpieczne strategie, aby chronić się przed ryzykiem i radzić sobie z zagrożeniami. W różnych aplikacjach oznacza to umiejętność blokowania, ignorowania lub zgłaszania innych użytkowników. Dzieci i młodzież powinny czuć się pewnie, przekazując cyfrowe doświadczenia rodzicom lub (dorosłym) powiernikom, i być w stanie skontaktować się z nimi w nagłych przypadkach.

Poznaj koszty

Smartfony nie są tanie – zarówno w zakupie, jak i eksploatacji, kosztują. Zaleca się również włączenie dzieci w tym obszarze. Możesz wnieść wkład w koszt nabycia lub podzielić część miesięcznych kosztów. Daje im to poczucie wartości urządzenia i konsekwencji finansowych, jakie mogą mieć SMS, specjalne numery lub zakupy w aplikacji.

Aby uniknąć niepotrzebnie wysokich rachunków, dzieci muszą znać pułapki ukrytych kosztów. Fakt, że aplikacje często można kupić za prawdziwe pieniądze lub wirtualną walutę, nie zawsze jest oczywisty dla dzieci. Dostawcy sieci zazwyczaj oferują blokowanie specjalnych numerów lub połączeń za granicą.

Stosuj się do czasu użytkowania mediów

Czas na smartfonie wymaga rozsądnych ograniczeń. Jednak nie zawsze jest to łatwe do zastosowania – wielu dorosłych nie jest świadomych własnych zachowań związanych z użytkowaniem. Zwłaszcza dzieci mogą mieć trudności z oszacowaniem, ile czasu spędzają na grze lub na czacie. Ponadto mogą nawet nie zauważyć, że nie radzą sobie zbyt dobrze ze swoim smartfonem. Gdy są niespokojne, zirytowane bardziej niż zwykle, gdy źle śpią, Nie wydłużaj czasu użytkowania, ale raczej go skróć.

Aby wspierać dzieci w tym postrzeganiu i chronić je przed możliwymi negatywnymi skutkami, ustalone czasy medialne powinny być uzgodnione od samego początku. Dla młodszych dzieci aplikacje do kontroli rodzicielskiej na smartfonach lub tabletach rodziców mogą pomóc im wyczuć ich czas użytkowania. Niektóre aplikacje na to pozwalają, cały smartfon po określonym czasie się wyłącza. Jednak na dłuższą metę umowy bezpośrednie się opłacają, w których zasady dotyczące mediów między rodzicami a dziećmi są negocjowane i uzgadniane. W ten sposób dzieci uczą się samodzielnie klasyfikować czas mediów, kontrolować je i trzymać się umów. Aby nadać większą wagę regułom, mogą być one zapisywane w sposób wiążący w umowie o korzystanie z mediów.

Umowy, programy i appki pomocne dzieciom i rodzicom zaprezentowałam w części drugiej o Zdigitalizowanych dzieciach. TUTAJ.
Gdzie kupić telefon dla dziecka. Abo czy karta?
Moim operatorem telefonii w Szwajcarii jest Sunrise. I to był pierwszy adres, do którego się udałam. Mam tam abonament, telefony z numeru na numer są darmowe i wiele innych udogodności mnie przekonało. Przede wszystkim to, że można sobie wybrać telefony alarmowe rodziców i nie trzeba ich własnoręcznie wpisywać w urządzenie. Dziecko otrzymało abonament za 20 CHF (podłączony pod mój, dlatego też przychodzi jeden rachunek), rozmowy w sieci za darmo, 1 godzinę rozmów u innych operatorów i ograniczoną dawkę internetu. Z Internetem problem polega na tym, że trzeba wyłączyć transfer danych, bo inaczej po przekroczeniu limitu operator nalicza koszty. Może można to manualnie wyłączyć, ale ostatnio, gdy próbowałam, wyłączyłam wszystko i nic nie działało. W sklepie wszystkie ustawienia zrobi sprzedawca.
Abonamenty dziecięce są dwa: dla dzieci do 13 roku życia – polecany jest właśnie ten, który ja posiadam i dla dzieci powyżej 13 r.ż. – to osobne abonamenty, które można dostosować do potrzeb użytkownika. Kosztują odpowiednio więcej lub mniej, a ofertę przedstawi Wam sprzedawca.
Karta. Dziecko karty samo kupić nie może, musi więc to zrobić rodzic. Karta z numerem w danej firmie kosztuje 30-40 franków i przynajmniej raz na miesiąc trzeba ją ładować. Powiedziałoby się: Fajna sprawa dla dziecka! Niestety nie taka fajna… Jak pisałam wyżej, dzieci, a nawet dorośli nie mają poczucia czasu spędzanego w internecie. Wystarczy ciekawy filmik albo artykuł, który chcemy przeczytać do końca i siup! Połowa karty zjedzona przez koszty surfowania. Gdy dziecku gra czy film zje wszystkie środki na karcie- nie ma nawet możliwości zadzwonić do rodziców. Jedyny numer, który może „wykręcić“ to 112.
O operatorach telefonii komórkowej w Szwajcarii przeczytasz TUTAJ.
W następnej części: Bullying, Mobbing i Cybermobbing.
Źródła: Wykłady dla rodziców Petera Welti Cavegnma, ulotki dostępne na warsztatach i strony http://perspektive-tg.ch oraz http://www.schau-hin.info

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.