Zdigitalizowane dzieci cz.2: Dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne-appki, programy, gry…

Posyłając dzieci do przedszkola czy szkoły narażamy je na pierwsze spotkania trzeciego stopnia z digitalnym światem. Nawet jeśli w domu zapierasz się rękoma i nogami, by twoje dziecko nie korzystało z takich nośników, to i tak nie uchronisz go w przedszkolu czy szkole. Bimer, telewizor, czy komputer jest bowiem pomocą naukową, której nauczyciele używają w celach edukacyjnych. Często się jednak zdarza, że właśnie przedszkolaki wiedzą lepiej od nauczyciela, jak włączyć, wyłączyć, czy nawet zreperować dane urządzenie.

Wpis jest drugą częścią serii o zdigitalizowanych dzieciach. Jeśli nie czytałaś/eś pierwszej, zajrzyj TUTAJ.

Jako rodzic chcesz jak najlepiej chronić swoje dziecko. Zakaz używania tabletu, telefonu czy komputera na nic się zda. Latorośl bowiem będzie mieć z nim kontakt w placówce lub u rówieśników. Może także tobie podkradać urządzenie i się nim bawić. Peter Welti Cavegnm-mąż, tata, dziadek i tata zastępczy, pracujący na codzień jako doradca w Perspektive Thurgau radzi, by zamiast totalnego zakazu, nauczyć dziecko korzystania z urządzeń. Digitalne media to nie tylko Możliwości, ale i Zagrożenia. Należy więc ustalić reguły, których należy się trzymać.

Złote zasady dla rodziców:

 1. Naucz swoje dziecko korzystania z mediów. Dziel się z nim swoimi doświadczeniami. Jeśli jesteś „analogowa/y“ (jak mój mąż 😉 ), czytaj mu lub opowiedz przeczytany artykuł w prasie na przykład o uzależnieniu od internetu.
 2. Dzieci potrzebują dobrego przykładu. Sprawdź więc strony, z których ty korzystasz i swoje nawyki (np. czy podczas gotowania jest włączony telewizor…zamień go na radio!).
 3. Sprawdź czy film, gra, czy appka, którą chce zainstalować twoje dziecko jest dla niego odpowiednia wiekowo. Przy każdej znajdują się oznaczenia: pierwszy rząd, ten kolorowy, to wiek, dla którego jest przeznaczona, drugi zaś to zagrożenie które może zawierać (sex, strach, brutalność, nagość, narkotyki, dyskryminacja, przekleństwa, hazard, online (połączenie internetowe z innymi użytkownikami)). IMG_20190402_200217-01.jpegTe oznaczenia stosuje się najczęściej do gier, ale jak widzisz poniżej różne appki też je mają.
 4. Ustalcie wspólnie ile czasu dziennie lub tygodniowo twoje dziecko może siedzieć przed ekranem. Możecie spisać „kontrakt“. Znajdziesz go na przykład TU. Jednak moim zdaniem, warto poświęcić czas, by wspólnie z dzieckiem zrobić go własnoręcznie.Screenshot_20190415_125116.jpg
 5. Doinformuj się o brutalnych treściach i pornografii dziecięcej w sieci. Nie wstawiaj zdjęcia swojego słodkiego synusia z pitolkiem na wierzchu. Zdjęcia dzieci w internecie nie mają czego szukać, a już w szczególności nagich, które mogą być pożywką dla pedofili.
 6. Zatroszcz się o czas wolny bez jakichkolwiek mediów. Idźcie na spacer, na plac zabaw, pojeździjcie rowerami, czy w parku poczytajcie książkę. BEZ MEDIÓW dotyczy też ciebie. Nie zaglądaj więc co chwilę do telefonu.
 7. Tv, Pc i konsole do gry nie mają czego szukać w pokoju dziecięcym. Postaw je np. w salonie, gdzie wszyscy mają dostęp i miej na nie oko.
 8. Jeśli twoje dziecko ma dostęp do internetu, zamontuj programy chroniące. W Play Store są do tego odpowiednie Appki. Możesz także aktywować funkcje filtrowania w wyszukiwarkach.
  Jak to robisz? Na przykład w Google kliknij „Ustawienia wyszukiwania”, zwykle w prawym górnym rogu strony: W sekcji „Filtr bezpiecznego wyszukiwania” wybierz „Użyj ścisłego filtrowania”, a następnie kliknij „Zapisz ustawienia”. Filtruje teksty i obrazy z jednoznaczną zawartością.
 9. Sprawdzaj dokładnie z kim twoje dziecko czatuje. Jeśli umówi się z kimś na spotkanie- koniecznie idź z nim. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie okienka.
 10. Uważaj na prywatne dane w internecie. Ani twoje dziecko ani ty, nie powinniście podawać nazwiska, adresu, numeru telefonu ani nawet wieku osobom, których nie znacie.
 11. Otwarta rozmowa jest lepsza niż najlepszy program filtrujący. Dlatego prowadź dialogi. Nie ważne w jakim wieku są twoje pociechy. Zakres wiadomości i słownictwo dostosuj do wieku.
 12. Uważaj na media socjalne! Nie są one dla dzieci. Poniżej zdjęcie z warsztatów dla rodziców, które mówi od jakiego wieku medium jest dostępne. Dodam, że WhatsApp od 16 roku życia.IMG_20190415_131608.jpg

Jak pisałam w pierwszej części: Nie jestem specjalistką, ani psycholożką. Jestem mamą i dlatego korzystam z rad, które dają fachowcy. Moje dziecko swój pierwszy i jedyny telefon dostało na 9 urodziny. (Pierwszy własny nośnik medialny to też pytanie, na które odpowiedzi szukają rodzice. Będzie w następnym odcinku!). W domu córka nie korzysta z komputera czy tabletu. Ma własny ekranik, na którym może przeglądać odpowiednie dla niej programy. Jakie i co polecam? Dodam, że urodziła się w niemieckojęzycznej Szwajcarii i wszystkie są po niemiecku…

Strony „dziecięce“:

Każda szkoła ma swoją stronę internetową, na której są materiały do nauki, ciekawostki i ewentualnie czaty klasowe. Dziecko dostaje swój własny login i hasło i może się logować z każdego miejsca na ziemi nawet w wakacje. Sprawdź w swojej szkole.

Inne strony dla dzieci to http://www.fragfinn.de, http://www.blindekuh.de a także toggo.de, choć tu, by otrzymać dostęp do materiałów szkolnych czy pomoc w korepetycjach, trzeba zapłacić parę euro.

Appki dla rodziców:

Do monitorowania gdzie się znajduje używamy Friends Locator. Jest to appka, którą można ściągnąć w sklepie za darmo. Na drugim telefonie można ją zamontować poprzez wysłanie kodu np.przez WhatsApp. Inne poręczne appki i wsumie nawet lepsze to Norton Family i Family Link. Strony dla rodziców to http://www.swisscows.ch i http://www.schau-hin.info.

Korzystałam z wykładów Petera Welti Cavegnma, ulotek dostępnych na warsztatach dla rodziców i strony http://perspektive-tg.ch

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.