Zamek w Lenzburgu

Lenzburg to miasteczko w północnej Szwajcarii, w kantonie Argowia, liczące sobie ok. 10000 mieszkańców. Leży u ujścia rzeki Aabach do Aare, niedaleko autostrady A1. Na wzgórzu nad miastem (508 m.n.p.m.) króluje zamek rycerzy i smoków. Powstał on w XI wieku, a legenda głosi, że jej pierwotnym „właścicielem“ był owy smok, którego zagłodzili Wolfram i Guntram- „waleczni“ rycerze.

Historycznie zaś nazwa zamku pochodzi od hrabiów Lenzburga, którzy prawdopodobnie zbudowali swoją siedzibę na wzgórzu na początku XI wieku. Od 1173 r. Zamek znajdował się w posiadaniu Stauferów, od ok. 1230 r. Kyburgów, a od 1273 r. Habsburgów. Po zdobyciu zachodniej części Argowii przez miasto Bern w 1415 r., zamek służył przez ponad trzy i pół stulecia jako siedziba guberni berneńskich, aż w 1804 r. wszedł w posiadanie kantonu Aargau. Mieściła się w nim instytucja edukacyjna, a od 1860 r. była własnością prywatną. W 1956 r. Fundacja wspierana przez kanton i miasto Lenzburg kupiła zamek od wdowy amerykańskiego badacza polarnego Lincolna Ellswortha i udostępniła go publiczności.

Kompleks na szczycie wzgórza otoczony jest murem obwodowym i składa się z siedmiu budynków wybudowanych między XII a początkiem XVIII wieku. Są ułożone w kształcie podkowy wokół dziedzińca. Dominują style architektoniczne gotyckie i barokowe. Po kompleksowym remoncie zamek jest siedzibą Muzeum Historycznego Argowii od 1987 roku, który z kolei jest częścią Muzeum Aargau od 2007 roku.
Interaktywne muzeum, które jest otwarte od kwietnia do października, przedstawia kulturę życia w średniowieczu, historyczne zbiory kantonu i czasowe wystawy poświęcone historii kultury i sztuki.
Ja niestety zawsze mam pecha, gdy wybieram się na wycieczkę. Tydzień temu zamek szpeciły żurawie, liczne rusztowania i kontenery. Odpocząć od nich jednak można w przyzamkowych ogrodach francuskich, na dziedzińcu ochłodzić się wodą z fontanny a w zamkowej kawiarni napojem.

 

Z murów zamku rozciąga się przepiękna panorama, a w ogrodach pachnie najróżniejszymi kwiatami.

Zamek z dziećmi? Jak najbardziej! Dla młodych odkrywców przygotowane jest poszukiwanie skarbów, a podzamkowe trasy, prowadzące do lasu, skrywają w sobie domki, w których można odkryć średniowieczne rzemiosła.

Praktyczne informacje:

U podnóża zamku znajduje się parking dla samochodów osobowych i autokarów. Na górkę trzeba dostać się piechotą.

Otwarte w niedziele, święta i prawie wszystkie dni tygodnia (oprócz poniedziałków) od 10:00 do 17:00.

Możliwość wynajęcia sal w zamku na specjalne imprezy firmowe i prywatne (wesela, koncerty).

Wejściówka na zamek bez zwiedzania to koszt 5 CHF od osoby, z wejściem do muzeum- 14,00.Na końcu wycieczki czeka na Was Smok, na którego języku przykleić możecie swoje bilety wstępu.

20180421_SchlossLenzburg_JoannaRutkoSeitler_-2-53

Wszystkie dokładne informacje znajdziecie na stronie zamku http://www.schloss-lenzburg.ch/ (strona w języku niemieckim i angielskim). Miłego zwiedzania! 🙂

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.