Zamek na wodzie w Hagenwil niedaleko Amriswil w kantonie Turgowia, został zbudowany na początku XIII wieku. Jednak dopiero po pewnym czasie, po raz pierwszy w 1264 roku wspomniano również o panach z Hagenwil. Mówi się, że Rudolf von Hagenwil brał udział w krucjacie Fryderyka II, a później dużą część swojego majątku podarował klasztorowi St. Gallen. W następnych stuleciach na zamku zasiadali różni panowie feudalni, tacy jak Breitenlandenberg czy Paygrer. W 1405 roku zamek był oblężony przez wojska miasta St. Gallen podczas wojen Appenzell, ale nie został zdobyty. W 1504 r. Zamek był własnością panów z Bernhausen. Podczas wojny trzydziestoletniej został złupiony przez wojska szwedzkie w 1633 r. podczas oblegania Konstancji. W 1684 roku opat Gallus zlecił rozbudowę zamku na letnią rezydencję opatów. Nawiązuje do tego tablica upamiętniająca na bramie głównej. Po zamknięciu opactwa w 1806 r. zakupił je ówczesny zarządca i burmistrz Benedikt Angehrn. Dziś to już siódme pokolenie rodziny Angehrn, która zarządza zamkiem i m.in. prowadzi tam restaurację.
W zamku oprócz restauracji, znajdują się sale seminaryjno-bankietowe, które można wynajmować. Jedna z salek na piętrze przystosowana jest do zawierania związków małżeńskich z małą ilością gości, inne można zwiedzać, zaś reszta jest zamieszkiwana przez członków rodziny Angehrn. Dookoła znajduje się fosa, w której pływają ryby (niestety nie moża ich łowić) i trasa spacerowa z pięknym ogrodem i zagrodą zwierzęcą. Na placyku przed zamkiem, dzieci mogą malować kredą.
Choć w dobie koronawirusa restauracja jest zamknięta, zatrzymując się przy zamku, można napić się kawy i zjeść własnoręcznie robione ciasta i lody. Wejście na dziedziniec jest otwarte, a żądni wrażeń i historii mogą udać się na wycieczkę z przewodnikiem. Zwiedzanie zamku jest idealnym uzupełnieniem programu towarzyszącego jakiejś uroczystości, warsztatom czy poprostu jako przygoda dla pewnej grupy ludzi. Wycieczka trwa około 45 minut i kosztuje 2 franki za osobę. Minimalna kwota to 30 franków.
W 2010 roku założono tam stowarzyszenie Schlossspiele Hagenwil w celu zorganizowania festiwalu zamkowego. Co roku w lecie wystawiana jest sztuka teatralna na dziedzińcu. W tym roku- oczywiście jeśli restrykcje na to pozwolą, będzie wystawiana „Mirandolina“, komedia napisana przez Carlo Goldoni. Będzie ona w języku niemieckim i szwajcarskim, dozwolona od 12 roku życia. Bilety TUTAJ.