W poprzedniej części pisałam o historii miasteczka i trasach turystyczych (TUTAJ), dziś polecę Wam kilka hoteli, które moim zdaniem zasługują na odwiedziny.
Pierwszym z nich jest Hotel Hirschen. Jest to najstarszy Gasthaus w Wildhaus, a jego historia sięga 1860 roku. Wraz z małżeństwem wdowy po właścicielce fabryki Vereny Walt-Klauser z burmistrzem i Hirschenwirtem Niklausem Ammannem w 1860 r. rozpoczęła się historia i spuścizna rodziny Walt, która trwa do dziś. Niklaus Ammann kupił skromny Gasthaus Hirschen w środku wioski Wildhaus w 1856 roku. Musiał jednak spełnić dwa warunki, by go prowadzić i rozwijać. Pierwszym było udostępnienie 3 go piętra budynku jako areszt, drugim zaś należało udostępnić bezpłatnie lokalne biuro telegraficzne, gdyż znajdowała się tam poczta. Przesyłki dostarczano dyliżansami i w Wildhaus znajdował się przystanek pocztowy, w którym znajdowała się stajnia z 15 końmi do zmiany. Koncesjonariuszami powozu konnego byli gospodarze Hirschen.
Drugie pokolenie 1875 – 1907 Arnold i Ursula Walt-Schlegel
Pasierb Niklausa Ammanna, Arnold Walt, dołączył do firmy swojego ojczyma po ślubie w 1871 roku i prowadził ją na własny rachunek od 1875 roku. Przez 12 lat był również burmistrzem i był założycielem firmy wodociągowej i serwatkowej. Był także Wielkim Radnym w St. Gallen i jako kapitan doświadczył słynnej demobilizacji francuskiej armii Bourbaki na Jurze.
Trzecie pokolenie 1907 – 1931 Stefan i Lina Walt-Enkerli
Stefan Walt początkowo zdecydował się na karierę w służbie pocztowej i był pracownikiem poczty w St.Gallen. Po wczesnej śmierci swojego brata Arnolda (1897) wrócił do Hirschen, do swoich rodziców, w 1907 r. wydzierżawił hotel na dwa lata i odziedziczył całą firmę w 1909 r., po śmierci swojej matki Liny.
Czwarta generacja 1931 – 1969 Arnold i Emmy Walt-Graber z bratem Rudolfem Waltem
Arnold przeszedł gruntowne szkolenie biznesowe w Sandoz w Neuchâtel, w Bellinzona Cantonal Commercial School oraz w belgijskim sklepie z winami i banku w Brukseli. Następnie odbył szkolenie w Hotel Management School w Lucernie. Jego brat również szkolił się jako hotelarz w Belvoir School of Management w Zurychu, a od 1942 r. prowadził Hirschen wraz z bratem. Zajmował się głównie salą taneczną, którą otworzono w 1959 roku, aż do śmierci w 1969 roku. Rudolf pozostał sam. W 1934 roku hotel przeszedł generalny remont i zyskał 34 dodatkowe miejsca noclegowe na trzech kondygnacjach, co wiązało się ze spektakularną przeprowadzką domu. W tym samym czasie powstała najnowocześniejsza duża kuchnia w okolicy. W 1949 r. Hotel mocno ucierpiał na skutek rozbudowy drogi krajowej, co spowodowało konieczność przeniesienia „chaty”. Zyskała ona kolejne pomieszczenia techniczne i dodatkowe miejsca parkingowe. Nowy pomysł budowlany w 1959 roku polegał na wyburzeniu najstarszej części centralnej, przeniesieniu części zachodniej i budowie nowego skrzydła z recepcją / biurem, windą, salą taneczną, restauracją i barem.
Piąta generacja 1969 – 2013 Arnold i Susanne Walt-Müller
Arnold Walt przeszedł gruntowne szkolenie jako hotelarz i odbył staże w Suvretta-House St.Moritz, Grandhotel Regina Grindelwald, Bahnhofbuffet i Glärnischhof Zurich. Od 1957 przebywał za granicą w Anglii i Kanadzie, aż do dołączenia do firmy rodziców w 1968. Był założycielem i prezesem Sportbahnen Wildhaus-Sonnseite AG, współzałożycielem sekcji Toggenburg – Rheintal – Liechtenstein, szwajcarskiego stowarzyszenia hotelarskiego i od 1976 r. członkiem zarządu i wiceprezesem HOWEG, spółdzielni zakupowej szwajcarskiej branży hotelarskiej. Nowe budynki z 1969 roku dały Hirschenowi własny kryty basen (pierwszy w regionie), dyskotekę „Pferdestall”, salon fryzjerski, butik damski i sklep. Stworzono także dodatkowe sale seminaryjne. W 1973 r. skrzydło zbudowane w 1959 r. zostało rozbudowane i dodano 9 dodatkowych pokoi hotelowych. W 1976 roku przyszła kolej na odbudowę hotelu. 6 pokoi dwuosobowych zostało wyremontowanych, a w 1977 roku odnowiono elewację wschodnią. Standard komfortu pokoi hotelowych był stale podnoszony poprzez instalowanie łazienek, aby sprostać wymaganiom międzynarodowych gości. W 1986 r. Pojawiły się dwa tory do gry w kręgle, otwarto Klub Tańczącego Jamesa, a w miejscu, gdzie znajdowała się dawna winiarnia, urządzono winotekę, która obecnie funkcjonuje pod nazwą „Säumerstation”. W 1991 roku restauracja Dorfstube została powiększona i przekształcona w przytulną restaurację ze starego drewna.
Niestety Arnold Walt zmarł wcześnie, więc w 1996 roku Susanne Walt przejęła wyłączne zarządzanie hotelem. Kolejnym zrządzeniem losu był niszczycielski pożar 28 kwietnia 2001 r., który zniszczył „Stare Hirschen”, popularną salę widokową, kryty basen i sklepy. Władze były bardzo chętne do współpracy, dzięki czemu „schorowany jeleń“ (Hirschen- to jeleń w języku niemieckim) szybko otrzymał pozwolenie na odbudowę. Nowy budynek został wyposażony w przestronne sale seminaryjne, które doskonale nadają się również do organizacji przyjęć i bankietów. Na drugim piętrze powstało 9 przestronnych pokoi dwuosobowych o powierzchni ponad 25m², z których dwa są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Górna kondygnacja pod przeszklonym dwuspadowym dachem została przekształcona w poddasze wellness. Uroczyste otwarcie nowego budynku odbyło się po 14 miesiącach budowy 21 grudnia 2002 roku. Zainteresowanie mieszkańców i turystów było duże, gdyż ok. 500 zwiedzających przybyło, aby zapoznać się z nową ofertą Hirschen.
Szósta generacja od 2013 Simone Müller-Walt, a od 1 listopada 2014 z mężem Michaelem Müllerem
1 maja 2006 roku do firmy dołączyła Simone, najstarsza z czterech córek. Odtąd Susanne Walt i Simone Müller-Walt wspólnie prowadziły rodzinny biznes. W czerwcu 2010 roku Simone ukończyła studia podyplomowe z zarządzania hotelarstwem. Od momentu dojścia Simone, pokoje są nieustannie dostosowywane do dzisiejszych potrzeb. Zachodni parking został wyremontowany, a w hotelu zainstalowano bezpłatne WiFi. kierując się mottem „Zachowaj stare, wzbogacaj je nowym”, Simone Müller-Walt przejęła zarządzanie Hirschen 1 września 2013 r. Susanne Walt pozostała w tle, pełniąc rolę doradczą i wspierającą. Oprócz Simone Müller-Walt jej mąż Michael Max Müller pracuje w kierownictwie hotelu od listopada 2014 roku. Jako dyrektor wcześniej z sukcesem zarządzał tradycyjnym 4-gwiazdkowym Hotelem Edelweiss w Sils Maria. Razem Simone i Michael wyznaczają nowe akcenty i jednocześnie kontynuują wieloletnią tradycję gościnności Hirschen.
Hirschen jest hotelem rodzinnym, dostosowanym do potrzeb dużych i małych, a także osób niepełnosprawnych. Smaczna, tradycyjna kuchnia sprawiła, że w sezonie przedkoronowym ciężko było o miejsca noclegowe i stolik w restauracji.
Hotel Hirschen Wildhaus
Passhöhe
CH-9658 Wildhaus
Telefon +41719985454
info(at)hirschen-wildhaus(dot)ch
Hotel Stump’s Alpenrose
Mieści się on na dnie doliny w Wildhaus, z dala od tłumów, ale zaraz przy wyciągach narciarskich. Szeroka oferta i infrastruktura welness, a także wyśmienita regionalna i sezonowa kuchnia sprawiają, że mam ochotę wyskoczyć tam w każdy wolny weekend. Hotel posiada wiele zakamarków, w których można się schować i w spokoju na przykład poczytać książkę.
Stump’s Alpenrose
Vordere Schwendistrasse 62
9658 Wildhaus
Tel +41 (0)71 998 52 52
Fax +41 (0)71 998 52 53
Hotel Sonne
Znajdujący się w samym centrum miasteczka Hotel Sonne oferuje pokoje gościnne jak i mieszkania urlopowe dla rodzin, wyposażone we wbudowaną kuchnię, łóżka ścienne i dużą łazienkę. Posiada także małą strefę wellnes z basenem i sauną. Kuchnia prosta, sezonowa i regionalna. Można wziąć Halb Pension (kolacja w dopłacie 30 Chf do pokoju hotelowego) lub zamówić a la karte. Hotel posiada pokój zabaw dla dzieci i pokój dzienny, w którym można za niewielką opłatą poczęstować się napojami zimnymi i ciepłymi.
Sonne jest jednym z 3 hoteli sieci Beutler, do którego należą także hotel Troggenburg w Wildhaus i hotel Säntis w Alt St. Johann.
Hotel Sonne
Dorf 9, 9658 Wildhaus
+41 71 999 23 33
W każdym z hoteli obowiązują koncepcje ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Informacje podane są bezpośrednio na stronach.
Źródła: http://www.hirschen-wildhaus.ch, http://www.stumps-alpenrose.ch, http://www.beutler-hotels.ch/hotelsonne/
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.