Wildhaus-historia i miejsca turystyczne

Wildhaus był gminą w Obertoggenburg w kantonie St. Gallen w Szwajcarii do 31 grudnia 2009 roku. 1 stycznia 2010 r. gminy Wildhaus i Alt St. Johann połączyły się, tworząc nową gminę Wildhaus-Alt St. Johann. Miasteczko jest niewielkie, położone w okręgu Troggenburg, w kantonie St.Gallen na wysokości 1095 m.n.p.m. i mieszka w nim około 1200 mieszkańców. Jest jednak gminą, która oferuje turystom miejsce zarówno do uprawiania sportów letnich, jak i zimowych. Dwa wyciągi krzesełkowe i kilka wyciągów narciarskich prowadzą do Gamsalp i Gamserrugg. Teren narciarski Obertoggenburg an der Churfirsten, który Wildhaus prowadził wspólnie z Unterwasser i Alt St. Johann, został od 2019 roku oddzielony „sporem o kolej górską”. 87-kilometrowy Toggenburger Höhenweg zaczyna się w Wildhaus. Prowadzi w pięciu etapach przez Arvenbüel, Atzmännig i Mühlrüti do Wil. 60-kilometrowy Thurweg również zaczyna się w Wildhaus i prowadzi wzdłuż rzeki Thur do Wil.

Wildhaus to jeden z przystanków Grand Tour of Swizerland. 200-kilometrowy etap z Appenzell do St. Moritz prowadzi przez Schwägalp do samego serca regionu wakacyjnego Toggenburg. Ponad 1643 km tras, 45 najważniejszych atrakcji, jeziora i rzeki, wzdłuż gór i przełęczy alpejskich. Grand Tour of Switzerland łączy najpiękniejsze i najbardziej wartościowe miejsca na jednej trasie.

W przeciwieństwie do Doliny Renu, najwyżej położone Toggenburg zostało zasiedlone znacznie później. Tylko neandertalczycy, pierwsi ludzie, byli w stanie zaprzyjaźnić się z tym obszarem i używali jaskini „Wildenmannlisloch” jako schronienia, jak wykazały wykopaliska Emila Bächlera. W czasach prehistorycznych Alpy najwyższego Toggenburga były wykorzystywane przez retoromańskich mieszkańców doliny Renu. Wynika to również z licznych romańskich nazw gór i pól: np. Gamplüt, Gräppelen, Gulmen, Selun, Fros, Iltios itp. Dno doliny zostało oczyszczone znacznie później przez alemańskich rolników. Od nich wywodzą się niemieckie nazwy miejscowości, a także wiele nazw pól, takich jak Rüti, Schwendi, Allmend itp. Około 1200 roku panowie Sax zbudowali Wildenburg, zwany „wilde Huus”, z którego powstała nazwa naszej społeczności. W latach 1313 i 1320 większe części należące do Wildenburga zostały sprzedane hrabiom Toggenburg. Po śmierci Fryderyka VII z Toggenburga Hiltprand von Raron przejął władzę nad całym Toggenburgiem w 1437 roku. W 1439 r. Wildhaus utworzył własną społeczność z takimi swobodami, jak wybory Ammanna czy okupacja dworska. Ogromna odległość od posiadłości skłoniła Lordów Raron do sprzedaży Toggenburga opatowi z St. Gallen w dniu 20 grudnia 1468 roku. Wildhaus był kościelnie przydzielony do diecezji Chur do 1484 roku. W tym roku Wildhaus oddzielił się od społeczności Gams pod względem prawa kościelnego i alpejskiego. Komornik opata St. Gallen, który mieszkał w Lichtensteig, nie potrzebował już Wildenburga.

1 stycznia 1484 roku właśnie w Wildhaus urodził się Huldrych Zwingli. Szwajcarski kaznodzieja i teolog, jeden z głównych twórców ewangelicyzmu reformowanego i przedstawicieli reformacji w Szwajcarii, założyciel Szwajcarskiego Kościoła Reformowanego. Dom jego narodzenia jest jedną z najstarszych drewnianych chat w Szwajcarii, którą można zwiedzać. O Huldrychu Zwingli możesz przeczytać TU.

W Wildhaus znajdują się dwa kościoły obok siebie: Reformowany Ewangielicki i Katolicki. W 1484 r. Wildhaus oderwał się od parafii Gams i stał się własną parafią. W tym samym roku zainaugurowano dzisiejszy kościół Liebfrauenkirche. Dzwon pochodzi z 1396 roku i pierwotnie wisiał w kaplicy Wildenburga. W 1506 roku Ulrich Zwingli odprawił w tym kościele swoją pierwszą mszę. Od 1595 do 1777 roku był używany wspólnie przez reformowanych i katolików, ponieważ Toggenburg był jednym z niewielu regionów, w których oba wyznania żyły obok siebie. W 1777 r. Katolicy z Wildhaus zbudowali własny kościół.

W samym Wildhaus znajduje się 15 hoteli, ponadto wiele mieszkań urlopowych, stancji i noclegowni turystycznych. Zajmę się nimi w innym wpisie.

Będąc w okolicy warto odwiedzić ścieżkę dźwięków i kuźnię dzwonów, która znajduje się w St. Johan. (Klangwelt Toggenburg, Sonnenhalbstrasse 22, 9656 Alt St. Johann, T +41 71 998 50 00, info@klangwelt.swiss).Dzni i godziny otwarcia można sprawdzić na stronie. Wejściówki dla dorosłych po 13 CHF, dla dzieci (5-16) po 7,00.

Źródła: http://www.wildhaus-altstjohann.ch, http://www.ref-500.ch, wikipedia

Ein Kommentar

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.