Wielkanoc 2021-Szwajcaria i państwa ościenne

Zbliża się Wielkanoc. Po raz drugi będziemy ją spędzać pod płaszczem wirusa korony. Z tego powodu niektóre kraje sąsiedzkie wprowadziły ograniczania.


Szwajcaria: rodzinny brunch i krótkie urlopy – możliwe.

.
Ograniczenia na Wielkanoc są stosunkowo luźne w Szwajcarii w porównaniu z sąsiednimi krajami. Wielkanocne brunche rodzinne będą możliwe w pomieszczeniach zamkniętych dla maksymalnie dziesięciu osób (w tym dzieci) oraz na świeżym powietrzu dla maksymalnie 15 osób. Rząd federalny zaleca organizowanie spotkań na zewnątrz i mieszanie jak najmniejszej liczby gospodarstw domowych. Ponieważ restauracje nie są jeszcze otwarte, skorzystać będzie można z dowozu posiłków do domu lub ich odbiór osobisty.

Msze i nabożeństwa mogą się odbyć z udziałem maksymalnie 50 osób. Często wymagana będzie rezerwacja miejsca, a większe uroczystości religijne odbędą się online lub za pośrednictwem transmisji telewizyjnej. Plan nabożeństw i transmisji trzeba sprawdzić w swojej parafii.

Krótkie wakacje i wycieczki jednodniowe będą możliwe. Hotele i pola namiotowe są otwarte.


Niemcy: „Zostajemy w domu” – 5 dni odpoczynku.


Od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego włącznie, życie publiczne w Niemczech będzie mocno ograniczone. Zasada „zostajemy w domu” obowiązuje przez pięć dni. Prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych. Dzieci do 14 lat nie są liczone. Zbieranie się w miejscach publicznych będzie zabronione.
Sklepy spożywcze powinny być otwarte tylko w Wielką Sobotę. Ogródki restauracyjne, które zostały już otwarte, muszą zostać ponownie zamknięte, a msze i nabożeństwa powinny być transmitowane przez Internet i tv. Hotele w Niemczech pozostaną zamknięte, loty do niektórych miejsc będą możliwe po przeprowadzeniu testu.

EDIT: Z najnowszych doniesień: Angela Merkel wycofuje się z wprowadzenia “dni odpoczynku” w okresie wielkanocnym – poinformowała platforma Dojczland.info.

„Po decyzjach podjętych na szczycie niemieckiego rządu niezadowolenie wywołał przede wszystkim fakt, że mimo prawie dwunastogodzinnych obrad realizacja centralnych punktów pozostawała nadal otwarta. Zaplanowano, że czwartek i sobota w przyszłym tygodniubędą dniami odpoczynku podobnymi do niedziel czy świąt. W Wielki Czwartek miało być zawieszone wszelkie życie gospodarcze, a w Wielką Sobotę miał być otwarty tylko handel z żywnością w węższym znaczeniu tego słowa.“

Artykuł TUTAJ.

Austria: spotkania na małą skalę, bez wakacji w landach.

Austria podąża tą samą trasą w Wielkanoc, co w pozostałe dni. Podczas wielkanocnego brunchu mogą się spotkać maksymalnie cztery osoby dorosłe i przebywające pod ich opieką sześcioro dzieci. Spotkania mogą odbywać się wyłącznie w godzinach 6:00-20:00 przed i po wyznaczonej godzinie policyjnej. Vorarlberg jest jedynym krajem związkowym, w którym restauracje są otwarte dla osób zaszczepionych i przebadanych, z negatywnym wynikiem testu. W pozostałej części Austrii można korzystać tylko z usług dostawy lub odbioru osobistego z restauracji. Obiekty noclegowe będą zamknięte w okresie Wielkanocy, dlatego też urlop nie jest tam możliwy.

Włochy: tylko w razie potrzeby poza domem, uroczystości «in famiglia» .

Od ponad tygodnia we Włoszech obowiązują zaostrzone środki. Dziesięć regionów, w tym Wenecja Euganejska, Apulia i region Lacjum (Rzym), to obecnie czerwone strefy. W tych regionach prawie wszystko jest zamknięte; ludzie mogą wychodzić z domu tylko z ważnego powodu lub w celu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Na pozostałych obszarach poziom jest pomarańczowy. Szkoły podstawowe i handel są otwarte, hotele są jednak zamknięte. W przypadku uroczystości rodzinnych obowiązuje zasada: dozwolone są wizyty maksymalnie dwóch osób dorosłych u przyjaciół i krewnych w tym samym regionie. Ale tylko raz dziennie.

Francja: Brak swobodnego przemieszczania się na zewnątrz.

We Francji obowiązują najsurowsze ograniczenia. Zabrania się wychodzenia z domu w nocy i wieczorem, a w niektórych regionach obowiązuje również godzina policyjna w weekendy. W pozostałe pory dnia dom można opuścić tylko z ważnego, potwierdzonego dokumentem powodu i to w promieniu do dziesięciu kilometrów. Podróżowanie w kraju jest zabronione.

Przypominam, że od niedawna również Polska znajduje się na liście BAG (pełna lista TUTAJ), co oznacza, że do Szwajcarii można wjechać z negatywnym testem na Covid 19, formularzem wjazdu wypełnionym online (TUTAJ) , a po przybyciu zgłosić się do władz kantonalnych i odbyć 10 dniową kwarantannę. Obostrzenia kantonalne mogą się różnić między sobą, zalecam więc sprawdzenie nakazów u odpowiedniego źródła: TUTAJ.

Źródło Fm1Today

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.