Walentynki

Jak co roku, 14 lutego- czyli już za parę dni, jedni będą wypruwać sobie flaki, by zadowolić swoją drugą połówkę lub co najmniej zaskoczyć ją czymś miłym i oryginalnym, drudzy (single z wyboru lub też nie) świętem napiętnowani, schowają się w domu, przeklinając ten dzień.
Walentynki to kolejny przejaw konsumpcjonizmu, zmuszający nas do tego, by wypełnić finansową lukę wszystkich marketów- pomiędzy świętami Bożego Narodzenia, a Wielkanocą.
Przejmujemy od Amerykanów święta, które mamy w swojej własnej kulturze pod inną nazwą i datą, nie zastanawiając się szczególnie po co…
Do Polski Walentynki trafiły dopiero w latach 90-tych XX wieku.Naszym rodzimym odpowiednikiem jest Noc Kupały-zwana także Sobótką, przypadająca z 21 na 22 czerwca, obchodzona do dnia dzisiejszego, głównie na Warmii i Mazurach.

W Szwajcarii tradycja jest jeszcze krótsza, gdyż Szwajcarzy jakoś uczuciowo uzdolnieni nie są. Romantyzm jednak, to sprawa indywidualna, a nie narodowa i  niektórzy mieszkańcy kraju gór i serów również wysilają się, by stworzyć sobie miły dzień lub wieczór.

Od parunastu miesięcy obserwuję rynek i zauważam tendencję spadkową w kupowaniu kwiatów i tandetnych gadżetów, a wzrost niecodziennych prezentów dla dwojga. I nie chodzi tylko o dzień Walentego, ale także na święta lub na urodziny. Co raz częściej jesteśmy ciekawi świata, chcemy podwyższonej adrenaliny i dlatego wyczarowujemy sobie weekend w Spa, albo wsiadamy w pociąg w nieznane lub skaczemy na bungee, albo latamy helikopterem.

W Internecie jest pełno stron, na których znajdziecie ciekawe niespodzianki dla partnera/partnerki lub dla Was obojga. Moimi ulubionymi stronami są: www.mydays.ch, www.geschenkidee.ch, www.radbag.ch i inne.

Moim zdaniem, ludzie, którzy się kochają, nie potrzebują specjalnego dnia w roku, aby to okazać. Nie mniej jednak miło jest być zaskoczonym lub samemu zaskoczyć partnera np. kolacją we dwoje, bez dzieci, kota lub monitoringu lokalnego w postaci sąsiadki czy teściowej.

W tym roku ciężko mi coś zorganizować, gdyż pracuję przy Fasnacht. Samo zaproszenie na bal maskowy może być też ciekawym prezentem.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.