W drodze do szkoły

Już w poniedziałek, 13.08.2018 w większości kantonów rozpocznie się nowy rok szkolny. Policja już przestrzega i nawołuje kierowców, by w pierwszych dniach i tygodniach wzmorzyli swoją uwagę.

Kantonalna policja St.Gallen od lat angażuje się w kampanię «Rad steht – Kind geht», co w wolnym tłumaczeniu znaczy „koło stoi – dziecko idzie“. Znaczy to po prostu,  że dzieci mogą przejść przez ulicę tylko wtedy, gdy pojazdy są nieruchome. I to w myśl zasady «Warte – Luege – Lose – Laufe», co oznacza: czekam, patrzę, nasłuchuję, idę.

Schweiz-Plakat2

W tych pierwszych tygodniach szkoły  i przedszkoli, pracownicy patroli chodzą po placówkach i uczą dzieci prawidłowego zachowania się w ruchu drogowym. Zarówno rodzice, jak i kierowcy pojazdów mogą zapobiegać wypadkom z dziećmi, zwracając uwagę na kilka punktów.

Rodzice powinni przebyć drogę do szkoły/przedszkola z dzieckiem już przed rozpoczęciem roku. W ten sposób dziecko może skoncentrować się na ruchu i nie musi uczyć się trasy. Ponadto należy wybrać właściwą ścieżkę. Nie najkrótszy, ale najbezpieczniejszy sposób. Rodzice powinni również zawsze wysyłać swoje dziecko z domu z wystarczającą rezerwą czasu i dawać dobry przykład. Dzieci uczą się prawidłowego zachowania w ruchu naśladując.

Nie dziwcie się, gdy w waszej placówce organizowany będzie tydzień bez samochodu i bez rodziców. W tym czasie dzieci powinny iść do placówki same, bez towarzystwa dorosłych. Nie można ich wtedy odprowadzać, ani podwozić. Dostaną specjalny dzienniczek, w który codziennie będą wklejać naklejkę. Na koniec dostaną nagrodę za dobre sprawowanie. Może to być jakaś książeczka albo jabłuszko.

Kierowcy przyczyniają się do bezpiecznej drogi do szkoły, zmniejszając prędkość na obszarach mieszkalnych i szkolnych. Dzieci w drodze co rusz odkrywają coś nowego. Kierowcy powinni również zakładać, że tam, gdzie jest jedno dziecko, zaraz mogą pojawić się jego koledzy. Jeśli mały człowieczek dochodzi do przejścia dla pieszych, należy od razu się zatrzymać. W myśl kampanii «Rad steht – Kind geht», dziecko może przejść przez ulicę tylko wtedy, gdy pojazd całkowicie się zatrzyma. Nie jedziemy więc 3 km/h, tylko stoimy prawidłowo przed pasami.
Należy zwracać również uwagę na przystanki komunikacji miejskiej. Dziecko może „wyskoczyć“ zza autobusu. Kierowcy pojazdów dwukołowych również powinni mieć oczy i uszy otwarte.

20180521_JoannaRutkoSeitler_-2.jpg

Wiem, że informacje, które podaję są „oczywiste“. Jednak, gdy jadę do Polski i gdy muszę „wymuszać pierwszeństwo“ na sygnalizowanym przejściu dla pieszych, mam ochotę połowę kierowców cofnąć do szkoły nauki jazdy, a drugiej połowie wlepić mandat. I co najgorsze! Część z nich to są również rodzice. Dawajmy przykład swoim dzieciom. Nie przechodmy w miejscach niedozwolonych, zatrzymujmy się prawidłowo, by przepuścić pieszych, uważajmy na rowerzystów.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.