Usestuhlete…

…czyli wejść do obcego domu…

http://www.tagblatt.ch/ostschweiz/thurgau/arbon/tb-ar/Auf-Besuch-bei-fremden-Menschen;art120104,4346526

W roku 2014, arbońskie stowarzyszenie starego miasta czyli Altstadt Verein, zgapiło od Micheli Abbondandolo pomysł, by otworzyć drzwi mieszkańców, firm, restauracji i sklepów dla innych, i utworzyło Komitet Organizacyjny Usestuehlete. Celem było powołanie do życia Rynku Starego Miasta po sezonie turystycznym.

Do czerwca, każdy, kto ma ochotę się w to pobawić – może się zameldować. Ogloszenia są wszędzie, więc nie sposób ich przegapć, a ponad to członkowie K.O. sami zagadują swoich sąsiadów i  znajomych, chodzą po restauracjach, knajpkach, biurach i sklepach, i pytają, czy nie mają ochoty się przyłączyć.

W komitecie siedzą takie szychy, jak członkowie rady miasta, szefowie dużych firm, właściciele barów i restauracji, muzycy i inni artysci, jak i takie szare myszki…O nagłośnienie imprezy nie trzeba się więc martwić.

use 2015

Każdy uczestnik programu musi wpłacić 100 chf. Są to koszty związane z drukiem broszurek, przypinek, oznaczeń, gdzie i do kogo można wejść.

use 1 15

I tak:

Osoby prywatne i małe firmy, otwierają swoje podwoje od 14.00 do 18.00, zapraszając na poczęstunek i oglądanie mieszkania, balkonu czy ogrodu.

Od 18.00 można posłuchać koncertów i zabawić się we wszystkich gastronomicznych przybytkach.

Muzyków trzeba niestety samemu załatwic i im zapłacić. Nie można pobierać opłat za wstęp, ale można zostawić wiaderko na „co łaska”. Dotyczy to także prywatnych posiadłości.

use2014

Impreza fajna…pod względem poznawczym i kulturowym. W dzień spotkać można  nowych ludzi, oglądając ich mieszkania i ogrody, wieczorem zaś odprężyć się przy dźwiękach muzyki od morza do gór, czyli wszystkiego: jazzu, bluesa, rocka, popu…muzyki ze Szwajcarii, Niemiec, Irlandii, Turcji czy Kroacji. Dla każdego coś…

Niestety, w ten dzień muszę być wszędzie, by zrobić reportaż i nie mogę przysiąść choć na chwilę…W tym roku udział wzieło 14 osób prywatnych,  15 przedsiębiorstw i  13 lokali.

use yei

Mam nadzieję, że w przyszłym roku znajdzie się więcej chętnych i będzie bardzo miło.

Tutaj znajdziecie wszystkie informacje, jak i galerie fotograficzna:

http://www.usestuehlete.ch

Miłego!

Ps. Od niedawna znana jest data następnej imprezy w 2016- jest to 3 września!

use2016

Serdecznie zapraszam do udziału.

 

 

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.