Tajny test na ojcostwo: co musisz wiedzieć?

Po artykule o alimentach (TUTAJ), dostałam wiele pytań od panów. Pytań, na które ciężko odpowiedzieć. Pytań, na które odpowiedź może być przerażająca.

A co, jeśli nie jestem ojcem dziecka, a muszę płacić alimenty?

Pytanie, które wielu ludzi może sobie zadać. Mimo wszelkiej miłości, a może dzięki niej, takie myśli mogą być rozdzierające. Relatywnie łatwo byłoby rozwiać te wątpliwości za pomocą testu genetycznego (analiza DNA). Prosta próbka śliny od ojca i dziecka zapewnia jasność na temat związku biologicznego. Jednak ojciec nie może potajemnie badać swoich podejrzeń w Szwajcarii. Potrzebuje zgody matki na test.

Tajne testy na ojcostwo są dozwolone w kilku krajach europejskich, takich jak Austria, Holandia i Belgia. Zagraniczne instytuty diagnostyczne – niektóre ze szwajcarskimi adresami internetowymi – aktywnie reklamują tajne testy za pomocą słów kluczowych, takich jak „dyskretny, anonimowy, niezawodny”. «Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy masz dziecko „z kukułki“*, obiecujemy ci jasność w ciągu kilku dni. Nawet bez wiedzy partnera.»

Brzmi niezawodnie. Otrzymujesz zestaw DNA przesłany pocztą. Za pomocą dołączonych wacików bawełnianych przetrzyj wnętrze policzków, włóż ten materiał  do dostarczonego pudełka i wyślij całość z powrotem na odpowiedni adres. Jeśli próbka śliny dziecka jest trudna do uzyskania, test można również przeprowadzić za pomocą próbek kryminalistycznych, takich jak szczoteczka do zębów, guma do żucia, cebulki włosów, bryłki, krew lub paznokcie -za dodatkową opłatą. Laboratorium gdzieś za granicą dokonuje analizy. W ciągu kilku dni list polecony przyjdzie do domu, potwierdzając ojcostwo w co najmniej 99,9 procentach lub wykluczając 100 %. Koszt: od ok. 170 euro.

Wszyscy dostawcy reklamują się z powagą i rzetelnością. Tylko to, czy analizy są dokonywane, zależy od prawidłowego pobrania próbek i obchodzenia się z nimi, a także od rzeczywistej wiarygodności instytutu. Jedno jest jednak jasne: tajne testy online na ogół nie są sprzeczne z prawem, ani w kraju, ani za granicą. W końcu nie można sprawdzić, czy materiał do analizy rzeczywiście pochodzi od zainteresowanej osoby.

fit-vaterschaftstest

Trucizna dla związku

Kryterium tak zwanej sądowej użyteczności testu genetycznego jest zgoda wszystkich zaangażowanych osób, tj. zgody ojca, matki i dziecka, a także osobista obecność wszystkich osób przy pobieraniu DNA. „Jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie podjąć decyzji, zwykle w wieku do około 12 lat, rodzic niebędący wnioskodawcą reprezentuje prawa dziecka”, mówi Christiana Fountoulakis, profesor prawa cywilnego na Uniwersytecie we Fryburgu. Ponieważ w większości przypadków ojcowie chcą poddać się testowi, matki zazwyczaj biorą udział w tej części. Jeśli matka odmówi zgody, mężczyźnie pozostaje tylko droga sądowa.

„Jednak nie ma sposobu, aby po prostu poprosić o test na ojcostwo w sądzie. Musisz zakwestionować ojcostwo na drodze sądowej »- mówi Charlotte Christener, prezes Urzędu ds. Ochrony Dzieci i Dorosłych (Kesb) Berno. Bez orzeczenia sądu nie można przeprowadzać żadnych badań.

Mężczyźni, którzy decydują się na sąd, często muszą ryzykować wszystko. Ponieważ  nie tylko podejrzenia są trucizną dla związku. Jeżeli po zarządzonym teście okaże się, że mężczyzna nie jest biologicznym ojcem, zostaje usunięty z rejestru jako ojciec”, mówi Christener.

„Podczas kłótni zwykle chodzi o pieniądze i alimenty” – powiedziała Christener. Zadaniem Kesb jest ochrona interesów dziecka. Oznacza to, że nawet jeśli wynik testu wyjdzie negatywny, a jesteś z dzieckiem zżyty, możesz brać ograniczony udział w jego życiu, w określonych przypadkach.  „Zasadniczo nie pomagamy dziecku stracić ojca. „Zły” ojciec społeczny jest wciąż lepszy niż żaden ojciec ”- mówi Christener.

Dotknięci mężczyźni widzą to jednak inaczej. Odpowiednie grupy interesu zażądały liberalizacji i dekryminalizacji tajnych testów na ojcostwo w okresie poprzedzającym przegląd Federalnej ustawy o badaniach genetycznych u ludzi (GUMG), która została uchwalona w parlamencie w 2018 r. Między innymi z uzasadnieniem prawa do wiedzy i pochodzenia. Wymóg ten został odrzucony, podobnie jak automatyczny test na ojcostwo po urodzeniu.

Zgodnie z art. 36 GUMG „karze pozbawienia wolności do lat trzech lub grzywny nakłada się na każdego, kto bez zgody zainteresowanej osoby i umyślnie organizuje badanie genetyczne”. Czy dotyczy to również testów online z krajów, w których testy są legalne? „Oczywiście” – mówi profesor prawa Christiana Fountoulakis. «Obowiązują lokalne przepisy. Jeśli przestępstwo zostanie ujawnione władzom, na przykład poprzez skargę, osoba musi spodziewać się kary. » Jednak osobista sprawa nie jest jej znana.

12 500 dzieci kukułki

VATER, KIND, VATERTAG, SONDERZUG,

Pewnego razu założono, że co dziesiąte dziecko to dziecko kukułki i że jest co najmniej jedno z nich w każdej klasie szkolnej. Ostatnie badania wykazały, że jest to „tylko” jeden do dwóch procent. W Szwajcarii jest co najmniej 12 500 dzieci w wieku do 14 lat. Tak więc 12500 ojców, którzy tulą do snu syna czy córkę, mogą nie wiedzieć, że to nie jest ich dziecko. Według badań mężczyźni zaczynają wątpić, czy mają rację, w 15 do 50 procentach, gdy dziecko nie wykazuje żadnych podobieństw fizycznych.

Według „Migros-Magazin” w 2016 r. przeprowadzono około 1500 testów na ojcostwo. Tendencja rośnie. To zawsze dobry interes. Ponieważ koszt testu w Szwajcarii wynosi zwykle około 1200 franków, na każde dodatkowe dziecko i opinię eksperta 700 franków. Koszty, których ubezpieczyciele zdrowotni nie pokrywają. Instytut medycyny sądowej lub uznane przez federacje laboratoria są przede wszystkim odpowiedzialne za testy.

Jednolite przepisy dotyczące tajnych testów DNA w Europie nie są przewidywalne. Pozwolono na nie w Niemczech. Dopóki internetowe instytuty diagnostyczne nie rozkwitały, a testy na ojcostwo stały się widowiskiem telewizyjnym przed kamerami, w 2009 roku zostały zakazane.

*kukułka to ptak, który podrzuca swoje jeja do innych gniazd, w celu by inne gatunki wychowały je jako swoje.
„Dzieci kukułki“- tak określa się potomstwo, które narodziło się w związku partnerskim, jednak jego biologicznym ojcem jest ktoś inny.
W języku niemieckim: Kuckuckskinder.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.