Szwajcarki strajkują

Z okazji Dnia Kobiet- wpis o szwajcarskich paniach, które mają już dosyć nierówności płacowych, nękania w miejscach publicznych, niepłacenia za opiekę nad gospodarstwem domowym i przemocy domowej.

W Szwajcarii?! – zapytasz z niedowierzaniem…

Tak, w Szwajcarii. W tym kraju miodem i mlekiem płynącym, znanym z najlepszej czekolady i najdroższych zegarków, kobiety dostały prawa wyborcze dopiero w 1971 roku, A w kantonie Appenzell w 1990.

Polityka prorodzinna Helwecji rzuca kłody pod nogi każdej młodej mamie, która w pewnym sensie jest „zmuszana“ do „siedzenia“ w domu z potomstwem. To siedzenie jest oczywiście gratisowe, bo przecież dzieci wychowają się same, praniem i sprzątaniem zajmą się krasnoludki, nie mówiąc już o zakupach, które z nieba spadają i gotowaniu, które samo się czaruje po słowach „stoliku nakryj się“. Nawet gdy taka wyrwie się do pracy, nie może jej podjąć w 100% dopóki najstarsze dziecko nie skończy 16 lat. No, chyba, że zapewni mu 100% opieki: babcie, ciocie i nianie, też muszą z czegoś żyć, więc i im powinno się zapłacić. Niestety pani Helwetka i pan Szwajcar, będąc na tym samym stanowisku nie zarobią identycznych pieniędzy. Nie wspominając już o auslanderkach, które również nie są doceniane w szwajcarskim społeczeństwie (Przeczytaj o tym artykuł: TUTAJ).

Dlatego panie, które zebrały się w „Assises Romandes“ wezwały wszystkie kobiety w Szwajcarii do zorganizowania strajku i uderzenia w dniu 14 czerwca 2019 roku.

„Wszyscy jesteśmy dotknięci, niezależnie od naszego wieku, statusu, koloru, orientacji seksualnej lub pochodzenia. Pracownicy, bezrobotni, studenci, stażyści, gospodynie domowe, emeryci, … budzimy alarm! Cierpliwość się skończyła!. Właśnie dlatego zamierzamy uderzyć 14 czerwca“ -nawołują szwajcarskie feministki. „Na całym świecie walczymy z ubóstwem i przemocą. Nie trzeba dodawać, że jesteśmy również częścią feministycznego strajku. Wzywamy wszystkie kobiety, gdziekolwiek mieszkają i pracują: mobilizujcie się i organizujcie się w lokalnych grupach.

femUtarty obraz feministki, to stara, brzydka baba z kotem, która przeszła sercowy zawód i chce się zemścić na wszystkich chłopach…Nie! Proszę państwa. Feministka to dziewczyna znająca swoją wartość, dążąca do równouprawnienia płci i emancypacji kobiet.

A żeby było śmieszniej za twórcę terminu féminisme uważany jest Charles Fourier, który po raz pierwszy użył go w 1837 roku. Facet!

W Szwajcarii działa również  polska frakcja feministek. Spotykają się w Zurychu i wspomagają koleżanki Helwetki. Na potrzeby strajku w czerwcu przetłumaczyły ulotkę:

Szwajcarski Strajk Kobiet 2019
Tłumaczenie ulotki z wezwaniem do strajku można i należy rozpowszechniać w całości.

#2019frauenstreik #2019grevedesfemmes #2019grevefeministe
#2109scioperodelledonne

„Apel do wszystkich kobiet. Jak w wielu innych krajach my, kobiety, demonstrujemy również w Szwajcarii – walczymy o równouprawnienie, z seksizmem i dyskryminacją. Tym razem jednak chcemy pójść krok dalej – nawołujemy do Strajku Kobiet, feministycznego strajku, który odbędzie się 14. czerwca 2019! Nie będziemy dłużej czekać! 37 lat temu ludność Szwajcarii przyjęła poprawkę konstytucji, mówiącą o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn. 22 lata temu weszła w życie Ustawa o Równouprawnieniu (Gleichstellungsgesetz). Pomimo to, nasze płace i emerytury są coraz niższe. Pracujemy na część etatu, ponieważ wykonujemy dwie trzecie prac w gospodarstwie domowym zajmując się sprzątaniem, gotowaniem, praniem jak również wychowaniem dzieci i wnuków oraz opieką nad starszymi i chorymi członkami rodziny. Bez tej nieodpłatnej pracy, która wnosi znaczny wkład w dobrobyt społeczeństwa, Szwajcaria z dnia na dzień przestałaby działać. Nasza praca musi w końcu zostać bardziej doceniona!

Mamy dość seksizmu i wszystkich innych form przemocy. Równouprawnienie to życie bez strachu przed atakiem, praca bez strachu przed molestowaniem, powrót do domu bez strachu przed pobiciem i gwałtem. Żądamy szacunku dla naszych ciał i naszego życia! Wszystkie formy przemocy wobec kobiet muszą się skończyć. Nasze prawo do samostanowienia musi zostać uznane.

Chcemy społeczeństwa, które opiera się na równouprawnieniu i solidarności: bez dyskryminacji, bez seksizmu i bez przemocy wobec kobiet. Chcemy tego dla wszystkich niezależnie od naszego koloru skóry, kultury, pochodzenia, religii, narodowości, naszej orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, wieku i pozycji społecznej! Dlatego strajkujemy 14. czerwca 2019. Będziemy strajkować wszędzie: nie tylko w miejscu pracy, lecz również w domu. W zależności od tego kim jesteśmy i gdzie mieszkamy, będziemy strajkować w różny sposób: będziemy stać z założonymi rękami nie pracując przez chwilę albo przez cały dzień; będziemy przeszkadzać zamiast sprzątać; w dzień i w nocy zajmiemy dla siebie przestrzeń publiczną okupując place i ulice. Nasz strajk nie jest skierowany przeciwko mężczyznom, ale przeciwko patriarchatowi, który się nami wysługuje! 14. czerwca 2019 zapraszamy solidarnych mężczyzn do wspierania strajkujących kobiet. Dołącz do nas!”

Gdzie i kiedy można dołączyć? Oto lista największych zgromadzeń w Szwajcarii:

fra

Szwajcaria francuskojęzyczna

Delsberg. 10.30 do 12.00: strajk pod Handelkammer/Chambre de commerce, póżniej Aperitif Równości na rue de l’Avenir 23.

Lausanne. Platz Palud od 11.00. Uroczysty piknik i rozdawanie ulotek. O 20.00 w Zinéma- film  i rozmowa o Frauenstreik 2019.

Vevey. Od  8.00 do 12.00: konkursy o równej płacy, Manor.

Genf. Od 16.30 do 18.00: rozdawanie ulotek. Rendez-vous: Plainpalais, w strefie kibica MŚ.  A 13.06: Filmy dokumentalne i dyskusja na temat strajku kobiet w 1991. F-Information.

Neuenburg. Od 11.00 akcje związkowe przed różnymi firmami; od 16.00 do 18.30 – Bahnhof: feministyczne działanie przeciwko nierówności płac, nieuznawanie pracy „opiekuńczej“ i nękania kobiet.

Sitten.  O 8.45: strajk pod radą Wallis i konferencja prasowa.

 

Szwajcaria niemieckojęzyczna

Basel. Od 18.30- Johannespark : « Frauen klagen an », barbecue.

Bern. Od 11.30 do 17.30 Kornhausplatz -otwarty mikrofon dla wszystkich, rozdawanie ulotek.

Biel. W całym regionie będą rozdawane ulotki między 10.00 a 15.00.

Solothurn. Od 10.00 do 15.00 rozdawanie ulotek.

Brig. Od 15.00 do 18.00: Sebastiansplatz, aperitf i strajk przeciw nierówności płacy.

Luzern. Od 14.00 przy Bahnhofie: „Frauen klagen an“.

St-Gallen. Od 13.30 do 18.30 Bärenplatz: strajk przeciw nierówności płacy. Od 18.30 w Frauenpavillon dalsza impreza.

s1

Thurgau:

Zurich: Polska frakcja spotyka się w Zurychu o godzinie 13.00 we frau*m na Mattengasse 27, żeby wyjść razem ze Szwajcarkami na wiec, który odbędzie się na Helvetiaplatz o 15:00 i dalej na manifestację rozpoczynającą się pod Hauptbahnhof o godzinie 17:00.
https://www.facebook.com/events/2351338441803262/

 

Szwajcaria włoskojęzyczna
Bellinzona. Od 17.30 Aperitif równości- Casa del Popolo.

 

Wszystkie informacje można znaleźć na: http://www.marchemondiale.ch, https://frauenstreik2019.ch/, Dziewuchy Szwajcaria na Facebooku: TUTAJ.

Dla niedoinformowanych polecam artykuł o feministkach: https://szlakami.pl/kim-sa-i-czego-chca-feministki/

 

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.