Szczepienia dzieci w Szwajcarii

szsz1

Od porodu maleństwa mają naturalną ochronę od mamy, którą dostają poprzez łożysko, a później z pokarmem. Ale po paru miesiącach ten mały organizm musi sobie tę ochronę sam wybudować. Można mu w tym pomóc, stosując szczepionki.

W Szwajcarii nie ma generalnie obowiązku szczepień. Tylko pare kantonów ich wymaga: Na  błonnicę (Diphtherie)- kantony FR, GE, NE i TI- i tężca (Tetanus i Starrkrampf) – kanton FR.

Każda szczepionka ma swoje „Za i Przeciw“. Musimy się doinformować u niezależnych źródeł. Takim źródłem może być nasz domowy lekarz, ginekolog, gdy jeszcze jesteśmy w ciąży lub pediatra. Ten opowie nam nie tylko o zaletach i wadach poszczególnych medykamentów, ale i doradzi na którą się zdecydować, a z którą dać sobie spokój.

Jeżeli nie będziecie zadawać pytań lub protestować, dostaniecie wiązankę podstawowych i -nie ukrywajmy – bardzo pomocnych antyciał.

  • Już w pierwszym dniu, po przyjściu na świat, nasz berbecik dostanie zastrzyk przeciw żółtaczce typu B, jeżeli mama jest nosicielką, a jeśli nie jest, to:
  • w drugim miesiącu otrzyma pierwszą szczepionę kombinowaną, czyli wszystko w jednym- pod nazwą DPTHP- na Diphtherie (błonnicę), Wundstarrkrampf/Tetanus (tężca), Keuchhusten/Pertussis (krztusiec), Kinderlaehmung/Polio (porażenie dziecięce, choroba Heinego-Medina) i Hirnhautentzündung- und Kehlkopfentzündung (zapalenie opon mózgowych i krtani). W wieku 4 i 6 miesięcy będą one powtórzone.

Nowością w Helvecji jest to, że lekarze polecają wakcynę na pneumokoki. Ja z niej zrezygnowałam, jednak jeśli Wy się zdecydujecie, dziecko dostanie ją w wieku 2, 4 i 12 mieś. pod nawą PCV13. Kurczę, już sama nazwa mnie zniechęca….

  • w wieku 12 miesięcy serwowana jast surowica przeciwko Masern, Mumps i Roeteln- MMR (Odra, świnka i różyczka), a także grypie i będzie ona powtórzona między 15 a 24 mieś. z pierwszą podstawową -przeciw Diphtherie, Tetanus, Pertussis i Polio (IPV).
  • od 2go roku życia wchodzi serum na Meningokokken (MCV-C) i zaleca się powtórkę z rozrywki do 5 r.ż.
  • Między 4 a 7 r.ż – z reguły już przy przed- i szkolnych wizytach lekarskich, bis kombinowany na tężca, błonnicę, krztusiec i polio.
  • między 11 a 15 r.ż. lekarze zalecają repetycję z medycznej balangi: zmniejszona dawka na krztusiec, tężec i ewentualnie żółtaczkę (HBV) połączone z Minionkami (MCV-C).
  • Wszystkim dziewczynkom, ale też i chłopcom, zaleca się szczepionkę HPV- która chroni przed wirusami wywoływującymi raka i brodawki genitalne (między 11 a 15l.)

O szczepionce HPV doinformować się można u lekarza. W ramach walki z rakiem w całej Szwajcarii, serum to podawane jest do 2017 roku za darmo osobom do 26 r.ż.

Dorosłym zaleca się zredukowaną strzykawę na krztusiec i tężec co 10 lat. Również przed wzjazdem do ciepłych krajów należy się szczepić. Są państwa, do których bez szczepiony nie wjedziesz, albo do Helvecji nie powrócisz. Najlepiej dopatrzeć na stronie ministerstwa zdrowia tu.

Wychodząc ze szpitala jako świeżo-upieczeni rodzice, dostaniecie książeczkę zdrowia dziecka. Jeśli nie, to przy pierwszej wizycie lekarskiej.

ks1

Niebieska ze szpitala, żółta za szkoły. Nosimy je razem. W niebieskiej jest miejsce też na inne auzwaisy jak ten od dentysty, czy NAJWAŻNIEJSZY Impfausweis.

ks2

Szwajcarski plan szczepień:

Alter Basis-Impfung Ergänzungs-Impfung
Geburt (HBV)
2 Monate DPT Hib IPV PCV13
4 Monate DPT Hib IPV PCV13
6 Monate DPT Hib IPV
12 Monate MMR PCV13
2 Jahre MCV-C
15-24 Monate DPT Hib IPV MMR
4-7 Jahre DPT IPV
11-14/15 Jahre (d)T(p) HBV, VZV HBV MCV-C HPV
Junge Frauen und Männer HPV

Opisane wyżej szczepienia zwraca nam kasa chorych.

Mam nadzieję, że byłam pomocna. Jeśli interesuje Was jakiś temat, a nikt go nawet palcem nie ruszył – napiszcie! Z chęcią dla Was coś wykopię.

Miłego!

 

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.