Sobótka, Kupalnocka i noc świętojańska

Nie znano kiedyś imienia Boga.
Nikt darów nie niósł Mu do ołtarza.
Mimo to Pan Bóg nawet dla pogan
piękno tej nocy już w Raju stwarzał.

Franiciszek Kobryńczuk – Noc świętojańska

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – jest to słowiańskie święto, związane z przesileniem letnim, obchodzone w najkrótszą noc w roku z 21 na 22 czerwca. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów pogańskich, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. Stąd późniejsza Wigilia Św. Jana potocznie zwana też nocą świętojańską, obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

w4

Jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich ( w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków.  Na Łotwie znana jest pod nazwą Ligo i jest wolnym od pracy świętem państwowym (23 i 24 czerwca). Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest wolny od pracy. Polska Noc Kupały była pierwowzorem dzisiejszych Walentynek.

Wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje i obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Panowie rozpalali ogniska, w których palono zioła i skakano przez nie w celu oczyszczenia.W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce.

w2

Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami, a chłopcy na drugim brzegu musieli je wyłowić. Któremu się udało, wracał do grupy, szukając właścicielki wianka. Ta miała zostać jego żoną. Jako, że Kupała to rzekomo słowiański Bóg płodności, stare podania zdradzają, że w tę noc chłopcy i dziewczęta mogli oddawać się seksualnym igraszkom bez jakichkolwiek konsekwencji.

w1

Kolejnym obrzędem było szukanie kwiatu paproci, który można było zobaczyć tylko przez krótką chwilę, a szczęśliwiec miał gwarantowane bogactwo, siłę i mądrość. Jak podają opowieści, wielu z nich zaginęło szukając tego unikatu.

w5

Dziś te święta obchodzone są jeszcze w niektórych regionach Polski. Cieszą się jednak większą popularnością u Polonii zagranicznej, chcącej wrócić do swoich polskich korzeni i promować starą tradycję. Ze względu na pracę na emigracji, obchody świąteczne przesuwane są na weekendy i bierze w nich udział co raz więcej chętnych.

Również w Niemczech i Szwajcarii organizowane są imprezy tego typu. Polonia nad jeziorem Bodeńskim zaprasza:

Zbliża się noc Świętojańska, noc ta to święto Ognia, Wody, Słońca i Księżyca. Dlatego też chcemy tę noc świętować w gronie Rodaków.

Spotykamy się  23.06.17  o godzinie 18.00 na Grillplatz, obok basenów w Eriskirch.

Kobiety z wiankami z żywych kwiatów na głowie wesoło witamy,

a panów z workiem drewna na ognisko zapraszamy.

Rozweselające napoje oraz koszyk z jedzonkiem każdy bierze na ramię,

aby pić, jeść świętować słowiańska zabawę .

Przybywajcie! Im więcej nas tym weselej!

Również Polonia szwajcarska w Zug organizuje sobótkę, na którą zaprasza przede wszystkim kobiety i dzieci.

zug

Więc drogie panie: na łąkę, po kwiatki i pleciemy wianki!

A 24.06.2017 o 20:30 w Waszych domach w sieci, odwiedzi Was Mazowsze. Szczegóły na stronie http://www.1magazin.ch lub po prostu Tu.

Miłej zabawy!

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.