Kwarantanna różnie wpływa na ludzi. Jedni sprzątają, inni czytają książki, jeszcze inni- jak ja- kombinują w kuchni. Kiedy człowiek jest odcięty od świata, nie znaczy to, że musi odżywiać się makaronem i pizzą z zamrażarki. Właśnie w czasie epidemii, najważniejsze jest zdrowe odżywianie, które wzmacnia system immunologiczny.
Dziś na tapetę weźmiemy słodkiego ziemniaka. Ta bylina, zawna także batatem, patatem, kūmarą lub wijcem ziemniaczanym, nie często gości w polskich sklepach i na stołach. W Szwajcarii sprawa ma się nieco inaczej. Słodkie kartofle można kupić w prawie każdym sklepie w wersji normalnej i bio. W Migros kosztują one 8.90 CHF za kilogram. Do najtańszych nie należą, ale nie rosną też na polu za domem sąsiada. Pochodzą z Ameryki Środkowej, a największym ich producentem jest Afryka, Indie, Wietnam, Japonia i Chiny.

Rozróżnia się ponad 400 gatunków tych pyrek i mogą mieć one różne kolory. Czerwona odmiana batatów to doskonałe źródło likopenu, który może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów. Z kolei fioletowe zawierają antocyjany – silne przeciwutleniacze.
Odmiany o żółtym miąższu są skarbnicą karotenoidów, w tym poprawiającej kondycję wzroku luteiny. Poza tym bataty zawierają sporo związków mineralnych, takich jak: wapń, fosfor, potas, sód, magnez, siarka, chlor, żelazo, jod, a także niewielkie ilości manganu, miedzi, molibdenu i selenu. Bulwy zawierają również witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B6), witaminę C, kwas foliowy i witaminę E.*
Podobnie jak buraki, rabarbar oraz szpinak – zawierają szczawiany. Jeśli więc macie problem z nerkami lub pęcherzem żółciowym, powinniście jeść je w nieco mniejszych ilościach.
Zupa ze słodkiego ziemniaka i pora
25 g masła
2 łyżki oleju
900 g pora, oczyszczonego, pokrojonego w pierścienie
1 duża cebula, drobno posiekana
700 g słodkich ziemniaków
1,2 litra bulionu z kurczaka
Sól i pieprz
Pora i cebulę usmaż na maśle i oleju. Po około 5 minutach dodaj bataty i smaż jeszcze 15 min. ciągle mieszając. Dodaj bulion i gotuj dopóki ziemniaki nie będą miękkie. Ostudź, potraktuj blenderem i dopraw. Nalej do talerzy i udekoruj zieleniną. Możesz dodać łyżkę śmietany, sprawi, że zupa będzie bardziej kremowa.
Zupa z batata i mleka kokosowego

2 cebule
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
500 g słodkich ziemniaków
500 ml bulionu warzywnego
300 ml mleka kokosowego
1 banan
1 łyżeczka curry
1 łyżeczka soku z cytryny
Sól i pieprz
Olej
Obierz i drobno posiekaj cebulę i ząbki czosnku. Pokrój chili.
Podsmaż cebulę w oleju. Dodaj czosnek, chili i curry i krótko smaż. Podlej bulionem, dodaj słodkie ziemniaki i mleko kokosowe. Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez około 5 minut.
Obierz banana, pokrój go i dodaj do zupy. Niech się gotuje przez kolejne 5 minut. Następnie przetrzyj zupę blenderem. Jeśli jest zbyt gęsta, wystarczy dodać więcej bulionu lub mleka kokosowego.
Dopraw sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
Kopytka batatowe
Dla zaprawionych w kuchni: Kopytka robimy tak jak normalne kluski, tyle, że zamiast zwykłego ziemniaka, używamy tego słodkiego.
Dla kuchennych laików- przepis:
400 g słodkich ziemniaków
3 łodygi szałwii
50 g parmezanu
1 jajko
250 g mąki
Sól
Tarta gałka muszkatołowa
3 łyżki masła
Obierz słodkie ziemniaki, pokrój je na małe kawałki i gotuj przez około 10-12 minut. Następnie wylej wodę i ugnieć pyrki.
Ostudzoną miazgę wymieszaj z jajkiem i ok 3/4 mąki. Ugniataj w ciasto, aż nie będzie się ono kleić. Uwaga! Zbyt dużo mąki sprawi, że kopytka będą twarde jak kamień 😉
Dopraw solą i gałką muszkatołową. Następnie pozwól masie ostygnąć w lodówce przez około 20 minut.
Uformuj ciasto w rolki o grubości około 3 cm na posypanej mąką powierzchni roboczej. Pokrój rolki na kawałki o długości około 1,5 cm.
Gnocchi ugotuj porcjami w lekko wrzącej, osolonej wodzie przez około 3-4 minuty, aż same wypłyną na wierzch.
Zerwij liście szałwii z łodyg. Roztop masło na patelni i smaż na nim liście, aż będą chrupiące. Rozłóż na talerzach kopytka, polej masłem i podawaj posypane startym parmezanem.
Batatowe chipsy
Kartofle pokrój ze skórką w cieńkie krążki. Polej oliwą, posyp solą, pieprzem i innymi przyprawani. Możesz użyć suchych (papryka) jak i świeżych (np.rozmaryn) dodatków. Odstaw na parę minut, aby przyprawy się „przegryzły“. Piecz w piekarniku w 200 stopniach przez około 15 min. Podawaj same, albo z sosami-twój talerz-twoja fantazja-i twoja decyzja, jaki sos wybierzesz.
Chipsy mogą być dodatkiem do zup i innych potraw jako dekoracja. Można je jeść również jako przekąskę zamiast chemiczno-sklepowych chipsów.
Takie przekąski można zrobić także z innych warzyw: buraków, selera, marchewki czy pietruszki w korzeniu.
Życzę smacznego i już niedługo zapraszam na potrawy z topinamburu.
*www.poradnikzdrowie.pl