Nie ma to jak śledzik na świątecznym stole! I nie ważne jakie to święta-bożonarodzeniowe, wielkanocne, ostatki, sylwester czy też urodziny. Śledzika przyrządzonego na różne sposoby, kupić można wszędzie. Ja jednak wolę własnej roboty zakąski i dlatego dziś popełniam ten wpis.
Poprosiłam koleżanki Polki- mieszkające w różnych krajach o podesłanie paru przepisów, które od lat są w obiegu rodzinnym. Co z tego wyszło- zobaczcie sami!
Na początek potrzebujesz śledzia. Najlepiej w roztworze solnym. Nie zapomnij go wymoczyć w wodzie, by nie był zbytnio słony. Jeśli takowego nie masz- z braku laku użyj „gołe“ Matjasy w oleju, bez żadnych dodatków.
Kasia, Anglia. Przepis uprawiany przeze mnie regularnie od paru lat.
Śledzie z piertuszką
- 4-5 filetów śledziowych
- pęczek natki pietruszki o gładkich liściach
- duża cebula
- przyprawa do zup Maggi
- oliwa z oliwek
Przygotowanie:
filety kroimy na małe kawałki, cebulę w krążki, a pietruszkę siekamy. Układamy w słoiku warstwowo: śledź, cebula, pietruszka, kilka kropel Maggi. Całość zalewamy oliwą i odstawiamy do ciemnego, chłodnego miejsca. Na drugi dzień- palce lizać!
Ela, Szwajcaria.
Śledzie z czosnkiem i majerankiem
- -50 dag śledzi
- -4 dag czosnku (ok. 3/4 główki)
- -3 łyżki majeranku
- –2 ziarenka ziela angielskiego
- -2 ziarenka jałowca
- -2 liście laurowe
- –¾ szklanki oleju
Asia, Szwajcaria.
Śledzie w śmietanie z warzywami
- 4-5 filetów śledziowych, najlepiej Matjasów
- pół selera w korzeniu
- korzeń pietruszki
- marchew
- ogórek konserwowy
- 4-5 czubatych łyżek śmietany
- 2 porządne łyżki majonezu
- płaska łyżeczka cukru (opcjonalnie)
- biały pieprz
- sól (opcjonalnie)
- sok z cytryny
- mleko
- Przygotowanie
Śledzie zalewamy mlekiem i odstawiamy na 2-3 godziny. Po tym czasie delikatnie je osuszamy i kroimy na kawałki o odpowiadającej nam wielkości. Skrapiamy je sokiem z cytryny, posypujemy białym pieprzem, odrobinkę solimy w razie potrzeby. Odstawiamy do lodówki.
Seler, pietruszkę i marchew kroimy w cienkie paseczki, wkładamy do folii aluminiowej i wstawiamy do piekarnika na ok. 15-20 minut na 180 stopni. Wyciągamy i studzimy. Warzywa nie powinny być rozgotowane. Cebulę kroimy w kostkę (średnią), ogórka kroimy drobniutko. Wrzucamy wszystko do miski, dodajemy śmietanę, majonez i mieszamy. W razie potrzeby doprawiamy solą, pieprzem, cukrem albo sokiem z cytryny. Odstawiamy do lodówki, aby się „przegryzło“.
Ola, Francja.
Śledzie po kaszubsku
- 1/2 kg filetów śledziowych
- cukier
- olej
- 4 łyżki octu
- pół łyżeczki słodkiej mielonej papryki
- 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- 3 cebule
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
Przygotowanie:
Wymoczone filety pokroić w kawałki.
Na rozgrzanym oleju zaszklić cebule i po dodaniu cukru chwilę smażyć. Wlać ocet, dodać liście laurowe, ziele angielskie, słodką paprykę i koncentrat pomidorowy. Całość wymieszać i dusić kilka minut.
Po wystudzeniu kłaść kawałki filetów i przekładać je sosem. Warto wiedzieć, że śledzie po kaszubsku najlepiej smakują na drugi, a nawet trzeci dzień!
Smacznego :-p