Śladami Klary Bischof: Fünfländerblick i Kaplica Marii Lourdes

Klara Bischof bardziej znana jako Decker Klara, urodziła się w 1859 roku w Grub w kantonie St.Gallen. Była chorowitym dzieckiem. Mówi się, że stała się zdrowa podczas pielgrzymki do Lourdes. Po tym cudzie młoda kobieta ślubowała zbudować kaplicę dla Matki Boskiej w swoim kraju. 
IMG_20190515_143806.jpg
W realizacji planu pojawiły się trudności ze wszystkich stron. Administracja kościelna obawiała się osłabienia wizyt w kościele i tym samym zmniejszenia dochodów z ofiary dla kościoła. Było jednak wystarczająco dużo ludzi, którzy zachęcali Klarę Bischof do realizacji jej pomysłu.
25 stycznia 1892 r. zdobyła niezbędną ziemię na wysokości Rossbüchels za niską cenę. Już po kilku dniach rozpoczął się transport materiałów. Budowa, rozpoczęta 23 marca, została zakończona pod koniec czerwca. Ludwisarz (rzemieślnik odlewający z brązu, miedzi, mosiądzu lub spiżu dzwony, lufy do dział, posągi, świeczniki i przedmioty codziennego użytku) Egger z Staadschen podarował mały dzwon, który został przywieziony Grubowi na bogato zdobionym wózku, otrzymał 16 czerwca konsekrację i po raz pierwszy zabrzmiał jego głos. 
Statua Marii Lourdes i św. Bernadety przyjechała z Gröden w Tirolu 11 marca i znalazła początkowo zakwaterowanie w rezydencji Klary Bischof. Uroczysty transfer dwóch posągów do kaplicy odbył się 6 sierpnia. Świąteczny dzień konsekracji kaplicy był dniem święta Wniebowzięcia NMP w dniu 15 sierpnia 1892 roku.
IMG_20190515_145554.jpg
Posąg Marii Lourdes
Klara Bischof codziennie przez 50 lat chodziła do kaplicy, gdzie modliła się za wszystkie troski mieszkańców. W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w 1953 r.  po raz ostatni otrzymała możliwość uczestniczenia w codziennym nabożeństwie. To było pożegnanie na zawsze. W chrześcijańskim szczęściu, jak zawsze żyła, widziała swój koniec. 10 września 1953 roku zmarła w 95 roku życia.
W latach 1964-1966 kaplica przeszła gruntowną renowację z dodatkiem zakrystii. Od tego czasu przepływ turystów wzrósł jeszcze bardziej, a młode pary idą tam po błogosławieństwo na nową drogę życia.
Śladami Klary można chodzić do dziś. Z domu, w którym mieszkała w Grub na wysokości 830 m.n.p.m., prowadzi polna ścieżka do Fünfländerblick, czyli góry, na której stoi kaplica.
IMG_20190515_142339.jpg
Kaplica Marii Lourdes, Grub
Na szczycie znajdują się miejsca do odpoczynku a także plac grilowy.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.