Sezon na kleszcza…

…można uważać za otwarty. Dziś pierwszy dzień astronomicznej wiosny, a co za tym idzie- pogoda ładniejsza, motywacja do działania większa, humor promieniujący, który może nam popsuć jeden mały osobnik, chowający się w trawach i lasach.z5

Kleszcz to stworzenie z rodziny pajęczaków i potrafi być niebezpieczny, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, oraz naszych domowych pupili. Co roku media obwieszczają do czego może doprowadzić spotkanie 3 stopnia z takim delikwentem, jak się przed nim zabezpieczyć i co robić w przypadku, gdy antykleszczowa antykoncepcja nie zadziała. Zecken , Entwicklungsstafdien und Grsse

Dziś przypomnę Wam najważniejsze punkty i zasady, które trzeba brać pod uwagę i przestrzegać idąc na spacer do lasu lub na plac zabaw z dziećmi.

Kto to jest ten pan Kleszcz- możecie poczytać u cioci WIKI. Nie spada on nam z drzew, choć w lasach jest spotykany. Lubi miejsca wilgotne i zacienione. Od połowy marca, do końca listopada, jest to czas wzmożonej jego aktywności. Zimę potrafi sobie przeżyć w ściółce leśnej lub w naszych piwnicach, żywiąc się krwią myszy , kotów lub innych zwierząt, które napotka na swej drodze. Ulubioną porą żerowania niektórych kleszczy jest noc. Niestety te pospolite gatunki, występujące zarówno w Polsce, jak i w Szwajcarii, lubią atakować w ciągu dnia, zwłaszcza rano, około godz. 8.00., oraz od godz. 15.00. do północy. Jeżeli więc chcecie wyjść na place zabaw z dziećmi, zróbcie to w godzinach wczesno popołudniowych.

Jak się zabezpieczyć?

Zakładamy wysokie buty, długie spodnie i koszule z długim rękawem, najlepiej jasne, aby w razie czego szybko zauważyć krwiopijcę i go strzepać z ubrania, zanim znajdzie sobie jadłodajnię na naszym ciele. Do tego smarujemy się środkami przeznaczonymi do walki z tym małym drakulą. Repelenty gwarantują jednak krótkotrwałą ochronę. Należy pamiętać, że użyte w nadmiernej ilości mogą uleć wchłonięciu przez skórę i spowodować zatrucie. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku dzieci. Przed użyciem tego typu środka na kleszcze należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki, zapytać farmaceutę, a najlepiej lekarza.

Przeciw kleszczom i przenoszonym przez nie chorobom można się szczepić. Niestety, aby szczepionka dawała gwarancję jakości, trzeba ją powtarzać. W Polsce istnieje taka procedura:

Schemat szczepienia przeciwko KZM (Kleszczowe Zapalenie Mózgu)

  • 1 dawka (w wybranym terminie – rekomendacja terminu zimowego)
  • 2 dawka – od 1 do 3 m-cy po pierwszej dawce;
  • 3 dawka – od 5 do 12 m-cy po drugiej dawce lub od 9 do 12 m-cy po drugiej dawce (w zależności od szczepionki)

Dawka przypominająca – ok. 3 lat po ostatnim szczepieniu, następne dawki w odstępach od 3 do 5 lat (niezależnie od szczepionki).

Schemat przyspieszonego szczepienia przeciwko KZM

Schemat przyspieszonego szczepienia dla osób, które potrzebują szybkiego zabezpieczenia przez KZM, a na szczepienie zgłaszają się wiosną lub latem

  • 1 dawka (termin dowolny)
  • 2 dawka – 14 dni po pierwszej dawce lub 7 dni po drugiej dawce (w zależności od szczepionki)
  • 3 dawka – od 5 do 12 m-cy po 2 dawce lub 21 dni po drugiej dawce (w zależności od szczepionki)

Dawka przypominająca po 12-18 miesiącach od ostatniego szczepienia, a następnie po 3-5 latach (niezależnie od szczepionki). Na rynku ceny szczepionki mogą nieznacznie się wahać (generalnie koszt jednej dawki kształtuje się na poziomie ok. 100 zł).

Szczepienia są nieobowiązkowe, a poddać im się mogą osoby dorosłe bez górnej granicy wieku oraz dzieci powyżej 1 roku życia.

W państwie Helweckim trochę inaczej lekarze podchodzą do tematu.

Szczepić się mogą osoby dorosłe i dzieci od 6 roku życia, mieszkające w regionach podwyższonego ryzyka. Pierwszeństwo TU.

Schemat szczepienia przeciwko FSME (Frühsommer Meningo Enzephalitis (Meningo:Hirnhaut- Enzephalitis: Hirnentzündung)

  • 1 dawka w dowolnym terminie
  • 2 dawka -od 1 do 3 m-cy po pierwszej dawce;
  • 3 dawka- 9-12 m-cy po drugiej dawce.

Przy czym w Szwajcarii zalecane jest szczepienie przypominające co 10 lat!

Koszty. Ponosi je najczęściej kasa chorych, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby zamieszkałe w regionach zagrożonych. Pamiętajmy, że szczepienia z racji ich powtarzania się trzeba dobrze zaplanować z lekarzem. Do szczepionki dojdzie nam zatem także wizyta lekarska. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy musimy sami wyłożyć z własnej kieszeni, czy nam to ubezpieczenie zasponsoruje- należy doinformować się, dzwoniąc. Jeśli się na nas wypną, dzwonimy do własnego lekarza i pytamy o koszty.  W Niemczech zapłacimy ok. 60 Euro za jedną wizytę ze szczepieniem.

Gdzie występuje największe ryzyko w Szwajcarii i w jakich regionach najbardziej-możecie sprawdzić tutaj.

Co zrobić, gdy nam się taki delikwent w skórę wpije?

Tu lekarze szwajcarscy i polscy są zgodni.z3

Nie smarujemy mydłem, masłem lub olejami miejsca z kleszczem, gdyż jak to określiła weterynarz Dr.Elke  Jonigkeit, kleszcz to też istota i od pewnych rzeczy może mu się zrobić niedobrze. Zwymiotuje nam wtedy, biedaczyna, wypuszczając więcej jadu do krwi niż zwykle, co w efekcie może przerodzić się w większy problem niż dotychczas.

Jak pozbyć się Drakuli? Tu przytoczę słowa mojego męża  Dr. Christopha Seitlera: Ja wiem, że wy Polacy umiecie leczyć się sami i nawet w mięsnym dostaniecie tabletki przeciwbólowe i różne dziwne maszyny do wyciągania owych stworzeń. Nie róbcie jednak tego w domu sami, zwłaszcza dzieciom. Umówcie się na wizytę z lekarzem pierwszego kontaktu, który zrobi to profesjonalnie, bezboleśnie i bez ryzyka, gdyż nieprawidłowe wyciągnięcie kleszcza, może być tragiczne w skutkach.

Następstwem ukąszenia może być borelioza lub zapalenie mózgu. Boreliozę można jeszcze wyleczyć antybiotykami, zapalenie zaś może zostawić nieodwracalne zmiany.

z4To samo tyczy się naszych pupili. Ze względu na sierść, ciężko czasem dojrzeć gdzie kleszcz się kończy, a gdzie zaczyna. Jeżeli u zwierzęcia chcecie operację przeprowadzić sami, użyjcie plastikowej pęsety, gdyż metalowa może go przeciąć i…pozamiatane. Nie kombinujcie więc. Pies czy kot to w niektórych domach członek rodziny, taki sam jak inny. Idźcie do weterynarza, niech on po mistrzowsku odwali całą brudną robotę.

 

Źródła: szczepkleszcz.pl, abczdrowie.pl, osir.ch, zecken.ch,

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.