Samnaun cz.1 – raj dla turystów

Samnaun to małe miasteczko w kantonie Gryzonia, znajdujące się na wysokości 1844 m.n.p.m. Jest rajem dla zakupowych turystów, gdyż znajduje się tu ok. 50 wolnocłowych sklepów, w których oprócz tanich papierosów i alkoholu można znaleźć najdroższe marki sportowe, perfumeryjne i zegarmistrzowskie, które swoimi cenami nie odstraszają.

Uwaga! Samnaun dla reszty kraju to „Ausland“. Przy zakupie produktów spożywczych, alkoholi i tytoniu należy pamiętać o ograniczeniach dotyczących wwozu towarów do Szwajcarii.

Samnaun to także raj dla turystów pieszych i rowerowych i tym właśnie dziś chcę polecić kilka prostych szlaków, które można pokonać z dziećmi i maluchami w wózkach. Zacznijmy od bajkowej ścieżki Murminy i Murmina.
Rozpoczynamy spacer od końca wioski przy Schmuggleralm. Stąd idziemy leśną ścieżką przez około 150 metrów, gdzie zaczyna się bajkowy szlak. Historia Murminy i Murmin jest multimedialnie opowiadana na 10 stacjach niestety tylko w języku niemieckim i angielskim. Po drodze rozwiązuje się łamigłówki, wdrapuje po linach, balansuje, leci się z orłem do jaskini świstaków, a po ocaleniu rodziny Murmin wraca się do wsi koło przystanku Votlas. Bajkowa ścieżka jest oświetlona do północy i można ją bez problemu „zrobić“ po kolacji. Raj dla dzieci w każdym wieku.

Ścieżka przyrodniczo-przyrodnicza zapewnia ciekawy wgląd w świat zwierząt Samnaun i okolic.
Szlak tematyczny rozpoczyna się przy dolnej stacji kolei górskiej. Na każdej tablicy odwiedzający otrzymuje pytanie, na które odpowiedź zostanie udzielona na następnej tablicy. 20 tablic informacyjnych prezentuje różne gatunki zwierząt: od świstaków, przez ptaki, po jelenie i kozice.. Ścieżka prowadzi leśną drogą do Val da Chierns, a następnie ścieżką przez las mieszany do gospodarstwa Kalvarienberg. Po drodze można zejść ze szlaku i iść na grzyby lub po prostu podziwiać widoki.

Tajna wskazówka: w gospodarstwie Kalvarienberg znajduje się ołtarz Jezusa Ukrzyżowanego. Jeżeli chciałby ktoś przejść całą drogę krzyżową do ołtarza, musi zacząć od ulicy Forststrasse i kieować się na Kalvarianweg. Jest pod górkę, krętą dróżką i nie można poruszać się tam wózkami.

Zanurz się w życiu poety Samnaun i mnicha benedyktyńskiego. Dowiesz się ciekawych i zaskakujących rzeczy.
Ten tematyczny szlak rozpoczyna się na przystanku „Samnaun-Laret, Dorf” w miejscu urodzenia ojca Maurusa Carnota*. Najpierw schodzi stromą ścieżką do mostu Trua, a następnie wzdłuż Schergenbach do Muzeum Chasa Retica w Samnaun-Plan. Droga gruntowa z mostu Trua zgodnie z planem zachęca latem i zimą do pieszych wędrówek i spacerów. W sumie 17 paneli informacyjnych przedstawia życie ważnego Samnaunera. Tablice przymocowane są do słupów świetlnych, dzięki oświetleniu można spacerować tą pamiątkową ścieżką nawet wieczorem.

*Maurus Carnot – szwajcarski poeta i literat, żył w latach 1865-1935, jest autorem dramatów i opowiadań, np. „Venantius”, „General Demont”, „Das Erste Heiligtum am Rhein”.

Odwiedź Muzeum Chasa Retica. W salach Fundacji Pater-Marus-Carnot urządzono wystawę stałą, ukazującą życie i twórczość zakonnika poety. W XVII domu obejrzysz także przedmioty z tamtych czasów, które były używane jeszcze 50 lat temu. Muzeum znajduje się w Samnaun-Plan.

Wycieczka możliwa jest tylko z przewodnikiem. Zwiedzanie możliwe jest w każdą środę o godzinie 17:00 w sezonie zimowym oraz w czwartek o 17:00 w sezonie letnim. Zarejestrować się można dzień wcześniej w punkcie informacyjnym dla gości Samnaun. Za dodatkowe 15 CHF od osoby można tam zjeść posiłek. Muzeum historyczne zasługuje na osobny artykuł, więc „wypatrzajcie“, bo już niedługo w 2 części o Samnau, opiszę je dokładnie.

W Lecie Samnaun oferuje także ścieżkę roślinną. W Samnaun występuje ponad 900 gatunków roślin. Ścieżka roślinna w punkcie widokowym Chè d’Mot przedstawia niektóre z tych roślin.
Ścieżka roślin zaczyna się w Samnaun-Ravaisch i obejmuje łącznie 28 tablic informacyjnych.

ZEGG Samnaun – początki tej firmy sięgają lat 30tych XX wieku od znanej rodziny Zegg. Z małej lokalnej firmy handlowej, powstały liczne inne-siostrzane firmy, które przerodziły się w jendą wielką, oferującą odwiedzającym usługi turystyczne na najwyższym poziomie. W jej skład wchodzą hotele, restauracje, sklepy bezcłowe, wypożyczalnie rowerów i sprzętów narciarskich, opieka nad dziećmi, a także szkółki narciarskie. Z kartą ZEGG otrzymacie 5% rabatu na zakupy i usługi, a niektóre z nich są nawet za darmo. Kartę tą otrzymacie meldując się w jednym z Hoteli tej firmy (Relais & Châteaux Chasa Montana Hotel & Spa **** s, Chalet Silvretta Hotel & Spa **** oraz Apparthotel Garni Nevada ***).

Kartę turysty otrzymacie w każdym hotelu. Uprawnia ona do darmowego korzystania z komunikacji publicznej, kolejek górskich i niektórych innych atrakcji.

W następnym odcinku Apparthotel Garni Nevada.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.