Repair Cafe Arbon

Nie wyrzucaj! Napraw!

Pod tym hasłem Daniel Stillhard organizuje od 2 lat spotkania dla mieszkańców Arbon, na których specjaliści wraz z klientami naprawiają artykuły domowego urzytku. Chodzi o to, aby w ramach ochrony środowiska, dać ludziom świadomość, że coś można naprawić, a nie po prostu wyrzucić. Odwiedzający proszony jest o pomoc w naprawie wadliwego urządzenia, dzięki czemu istnieje również świadomość konieczności naprawy. Nie ważne, czy klient/ka się na tym zna, czy nie, może nauczyć się jak dbać o naprawiony sprzęt. Przyznam, że dla dzieci, które nie wyrosły na Adamie Słodowym, jest to fascynujące doświadczenie. Mogą popatrzyć przez ramię specjaliście, który naprawia na przykład żelazko.

17 lutego 2020 powstał związek Repair Cafe Arbon, do którego można się zapisać, a roczna wpłata 50 Chf pomoże w zakupie części do naprawy różnych urządzeń. Wszystkie naprawy są teoretycznie za darmo, jeżeli natomiast potrzebna jest jakaś część, można ją na miejscu kupić. Naprawiający będą się także cieszyć za darowiznę, którą im pozostawicie.

Daniel Stillhard

Spotkania odbywają się w różnych odstępach czasowych, w soboty, od 10.00 do 14.00. Pierwszeństwo naprawy mają urządzenia zgłoszone najwcześniej. Jedna osoba może przynieść tylko jedno urządzenie, a czas naprawy nie może przekraczać 40 minut. W czasie czekania można uraczyć się kawą i ciastem w normalnej cenie, choć spotkania są oranizowane w różnych lokalach. Następne spotkanie będzie zoranizowane w kwietniu w Planet One, przy Schllossasse 4, na terenie ZIK (oznaczony na drogowskazach). Jest to połączenie restauracji wegańskiej ze sklepem, studiem filmowym i miejscem koncertów.

Wchodząc do lokalu, należy się zaanonsować i czekać na swoją kolej.

Daniel i jego ekipa są otwarci na współłpracę z nowymi ludźmi, więc jeśli jesteś elektrykiem, specjalistą od komputerów, czy po prostu złotą rączką, masz trochę wolnego czasu i znasz niemiecki, możesz napisać meila na adres daniel.stillhard@blueit.ch i zacząć współpracę.

Repair Cafe to nie tyko arbońska domena. W wielu miastach w Szwajcarii istnieją ludzie, którzy czerpią radość z naprawy urządzeń i pomocy mieszkańcom. W całej Helwecji jest 179 takich miejsc. Na Facebooku w wyszukiwarkę wystarczy wpisać Repair Cafe i podać swoje lub najbliższe miasto, do którego chcemy się udać z martwym odkurzaczem lub po prostu wejść na stronę https://repair-cafe.ch/de i sprawdzić gdzie odbywa się następny event.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.