Reichenau-wyspa na Jeziorze Bodeńskim

Wyspa Reichenau do Szwajcarii nie należy, nie mniej jednak jest warta polecenia. Położona jest w zachodniej części jeziora Bodeńskiego, na odnodze Untersee, pomiędzy Konstancją a Radolfzell am Bodensee. Ma 4,5 km długości, 1,5 km szerokości, a jej powierzchnia liczy sobie 4,4 km². Jest największą wyspą na jeziorze. Mieszka na niej ok. 4.500 mieszkańców, z których większość uprawia ogrodnictwo, ze względu na panujący tam klimat. Obok rolnictwa, głównym źródłem przychodów wyspy jest dobrze rozwinięty przemysł turystyczny. Do wyspy prowadzi grobla, usypana w 1838 roku, o długośći 2 km, na której rosnące okazałe drzewa dają spacerującym schronienie podczas upałów. Po grobli, łączącej wyspę ze stałym lądem biegnie droga przejezdna dla samochodów osobowych i ścieżka rowerowa. Na wyspę można dostać się publicznymi środkami transportu: autobusem lub statkiem. Od roku 2000 Reichenau znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

W latach 724–1757 na wyspie istniało opactwo benedyktynów. Założone przez św. Pirmina jako centrum chrystianizacji Alemanów, stało się ono z czasem ważnym ośrodkiem kultury okresu karolińskiego i ottońskiego, znanym szczególnie z tworzonych tam rękopisów zdobionych wysokiej jakości miniaturami. W latach dwudziestych IX wieku biblioteka klasztorna obejmowała 415 tomów i należała tym samym do największych bibliotek ówczesnej Europy. Z okresu świetności klasztoru na wyspie zachowały się do dziś trzy kościoły w stylu romańskim z freskami z XI i XII wieku: kościół św. Jerzego, kościół św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Marii i Marka.

Co warto zobaczyć…

Kościół Św. Jerzego w Oberzell. Jest to świątynia późnokarolińska z IX w.  Kościół należy do najstarszych miejsc kultu św. Jerzego w Europie. Znany z unikatowego cyklu fresków z czasów ottońskich (X-XI w.).

Kościół Św. Piotra i Pawła w Niederzell. Wybudowany pod koniec VIII w., wkrótce po założeniu na wyspie opactwa benedyktyńskiego (724).

Katedra św. Marii i św. Marka w Mittelzell. Wzniesiona w IX wieku na potrzeby założonego tu w 724 przez Pirmina opactwa benedyktyńskiego. Jest to trzeci kościół na wyspie.

Ruina Schopflen z platformą obserwacyjną. Została ona zniszczona w tak zwanej „Konstanzer Fischerkrieg“ (konstancka wojna rybacka) w 1365 roku. Ściany wieży mają do 2,5 m grubości i do 9 m wysokości. Górna drewniana podłoga jest całkowicie zniszczona. NABU Nature Conservation Union zainstalowało platformę widokową w ruinach, z której można podziwiać niezrównany widok basenu Ermatinger wraz z jego zróżnicowanym ptactwem wodnym.

IMG_20180728_130612.jpg
Schopflen

Punkt widokowy Hochwart. Najwyższy punkt na wyspie. Znajduje się 441m n.p.m. i oferuje wspaniały widok na całe jezioro Untersee a także na kościoły, pola warzywne, szklarnie lśniące w słońcu i winnice. Przy dobrej pogodzie mamy widok na szwajcarski brzeg Alp, na wschodzie widać Konstanz i trzcinowy krajobraz rezerwatu przyrody „Wollmatinger Ried“; na zachodzie widać półwysep Höri i Hegauberge.
Budynek, który został zbudowany w 1839 r. jako herbaciarnia, dziś służy jako pracownia ceramiczna.

Ale wyspa to nie tylko kościoły. Na stronie turystyki znajdziecie również inne warte odwiedzenia miejsca. Ogrody, w których można odpocząć, szklarnie, w których można podejrzeć rolników przy pracy, muzeum, stare piwnice… Możecie także skorzystać z propozycji rybaków i wybrać się o świcie na połów lub ponurkować. Możliwości jest wiele, a wszystko znajdziecie na stronie internetowej TUTAJ.

Gdzie zjeść…

Mamy bardzo duży wybór. Restauracje znajdziecie TU. Ja jednak z czystym sercem polecam Campingplatz Sandseele i tamtejszą restaurację. Nie trzeba być mieszkańcem kampingu, by się tam pożywić. Ci, którzy już tą kuchnię znają, przyjeżdżają, by zjeść wspaniałą, lekko pikantną zupę rybną za 9 Euro i chrupiące rybki w cieście piwnym, w garniturze z warzyw od Hansa zza płotu za jedyne 15,90. Przezorni rezerwują stolik, gdyż w sezonie gości jest pełno. Na jedzenie długo się nie czeka, a i cena jest przystosowana odpowiednio. Co mi się bardzo tam podobało to fakt, że tubylcy zintegrowali imigrantów. Każdy z nich wykonuje swoją pracę, rozmawiają w języku niemieckim i są chętni do pomocy.

Gdzie spać…

I tutaj znowu odeślę na stronę, z której możecie skorzystać, szukając odpowiedniego miejsca do zamieszkania. TUTAJ. Są tu hotele i mieszkania urlopowe. Jeśli jednak macie zamiar pojechać tam rowerem, weźcie ze sobą namiot lub zarezerwujcie pokój dla rowerzystów. Są one dwuosobowe, takie trochę klatki 2×2, ale jeśli macie zamiar przespać się tam tylko- to w zupełności wystarczy. Obok znajdują się prysznice (płatne monetami 1 Euro), pralnia, kuchenne umywalki i toalety. A wszystko znajduje się już na wyżej wspomnianym kampingu Sandseele. Dodatkowo koło recepcji znajduje się kiosk, którym kupicie najpotrzebniejsze rzeczy: higieny osobistej, kremy z filtrami, spreje na komary i przede wszystkim jedzenie i napoje.

Za namiot zapłacicie 7 Euro, koszt noclegu osoby powyżej 15 lat to 8.50, osoby poniżej 15- nocują gratis. Do tego doliczyć trzeba tak zwany „podatek od powietrza“ w wysokości 2 Euro od osoby. Czyli rachunek za nocleg 2+1 wyniósł nas 28 Euro. Bywało drożej, bywało taniej…

Podpowiedź insajdera 😉

Meldując się na jakimkolwiek kampingu czy hotelu w tym regionie, dostaniecie kartę turysty, upoważniającą do zniżek na przejazdy i przepływy komunikacją miejską, rabaty na wejściówki do muzeów, kościołów i innych zabytków, pomaga również w wypożyczalniach sprzętu wodnego, czy rowerowego.

Z czystym sercem polecam na wypad rowerowy albo jednodniowy dlacałej rodziny.

A na koniec mały konkurs: Jak brzmi niemiecka pełna nazwa wyspy Reichenau?

Kto pierwszy ospowie w komentarzu pod postem, otrzyma ode mnie Bon na 50% zniżki na wybrany kurs po Untersee. Jedna osoba płaci bilet, druga płynie gratis. Bon jest ważny od 10.09 do 14.10. 2018 i od 13.04 do 21.06.2019. Powodzenia!

IMG_20180829_231132-01.jpeg
Gutschein

Źródła: Wikipedia, Reichnau Tourismus, prospekty.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.