Ratunku! Złodzieje!

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, zawsze będziesz narażony na takie niemiłe niespodzianki. I wierz mi, następnym razem 2 razy się zastanowisz… komu i gdzie zostawiasz klucze od mieszkania, kogo informujesz  o tym, że wyjeżdżasz i co postujesz na fejsie lub w innych socjalnych mediach. Licho nie śpi i czeka, aż za sobą zamkniesz drzwi. I mnie się to przydarzyło. Wracając z urlopu zastałam otwarte mieszkanie i parę rzeczy, które już pewnie do mnie nie wrócą.

Co należy zrobić, gdy odkryjesz włamanie?

 

Po pierwsze zadzwonić na policję i niczego nie ruszać, nigdzie nie wchodzić. Przyjedzie do ciebie specjalna ekipa, która ściągnie odciski palców i butów.

spu2

Kiedy cała procedura się zakończy, poinformuj właściciela mieszkania. Wyśle ci on ekipę od kluczy, która wymieni je na tymczasowe. Jeżeli masz mieszkanie własnościowe lub domek, wezwij pogotowie ślusarskie.

Oszacuj dokładnie co zginęło. Zrób listę. Pomoże ci ona później przy spisywaniu protokołu przez policję.

Poinformuj ubezpieczyciela. Wystąpi sam do prokuratury o udostępnienie protokołu.

Czekaj i miej nadzieję, że tych gnoi złapią.

spuPo pierwszym szoku, byłam dalej w szoku. Pan policjant chciał mi psychologa podesłać. Strach? Raczej świadomość, że ktoś w moich majtkach grzebał. Wściekłość. Ktoś odważył się naruszyć moją prywatną sferę.

Dostałam tony makulatury z policji, informujące o tym, jak się zabezpieczać. Oczywiście to już na następny raz, bo nie wiem, czy  złapią złodziejaszków i czy coś w ogóle odzyskam. Bądź mądrym Polakiem przed szkodą i weź sobie do serca rady udzielone przez policję.

  1. Zawsze zamykaj drzwi wejściowe do budynku, nawet w dzień. Sprawdzaj, kto chce do niego wejść, pytając przez domofon.
  2. Z uwagą przyglądaj się obcym osobom w bloku lub kręcącym się przy działce. Zapytaj kim są i czego szukają.
  3. Zamykaj drzwi mieszkania zawsze na dwa razy. Nie zapominaj o piwnicy i strychu.
  4. Nie chowaj klucza poza mieszkaniem. Na przykład pod wycieraczką czy doniczkami. Złodzieje znajdą każdą kryjówkę.
  5. Zamykaj okna i balkon nawet wtedy, gdy wychodzisz choć na chwilę. Złodzieje otwierają je szczególnie szybko.
  6. Gdy wyjeżdżasz na wakacje, spraw, żeby mieszkanie wyglądało na zamieszkane. Zostaw światło i poproś np.sąsiada, by wyciągał pocztę ze skrzynki.
  7. Wymień z sąsiadami numery telefonów po to, by w razie „W“ moglibyście się szybko skontaktować.
  8. Zaproponuj swoją pomoc seniorom, którzy najbardziej narażeni są na włamania, (np. na metodę na wnuczka) i dzwońcie do nich, gdy tylko zobaczycie kogoś obcego na posesji.
  9. Nie wpuszczajcie obcych do budynku i do własnego mieszkania. Nawet niezameldowanych specjalistów należy „zeskanować“.
  10. Poinformuj policję, jeśli zobaczysz coś niepokojącego. Nie próbuj sam powstrzymywać złodzieja.

A teraz ważne telefony, które możesz wykorzystać w Szwajcarii:

not

 

Dzwoniąc pod którykolwiek numer, pamiętaj, że najpierw musisz się przedstawić i powiedzieć skąd dzwonisz. Następnie co się stało, gdzie i komu, i czy ewentualnie są osoby poszkodowane.

Chcąc poinformować o wypadku na jeziorze, wybieramy 112 lub 118.

Obyście nie musieli z tego korzystać!

Źródła: Kantonspolizei Thurgau.

 

 

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.