Rappenlochschlucht, Austria

Wąwóz Rappenloch znajduje się około pięciu kilometrów na południowy wschód od miasta Dornbirn w austriackiej prowincji Vorarlberg. Od XX w służy turystom, jednak od maja 2011 do sierpnia 2014 był zamknięty z powodu osunięcia się skał i budowy nowych szlaków. Jest to jeden z największych wąwozów w Europie Środkowej.

Utworzony został przez wapienne fronty gór Bregenzerwald między Ebniter i Dornbirner Ache i znajduje się przy wejściu do osady Walser Ebnit, tuż nad starym przemysłowym majątkiem Gütle, przy którym znajduje się także muzeum Rolls-Royce’a i nieczynne najwyższe fontanny w Europie, które „karmiono“ nadmiarem wody z rurociągu. Odwierty doprowadziły do rozwoju grzyba w otaczających je domach, dlatego pozostała już tylko mała fontanna na środku placu. Na drugim końcu wąwozu Rappenloch znajduje się wąwóz Alploch, do którego dojdziesz w 15 minut od elektrowni.

By dojść do mostu Rappenloch, trzeba wspiąć się po 187 schodach. Szlak oznaczony jest kolorem żółtym i nie jest przeznaczony dla rodzin z dziećmi w wózkach lub inwalidów.

IMG_20180716_135703.jpg

Przy wyjściu z wąwozu Rappenloch znajduje się Staufensee ze swoją ponad 100-letnią elektrownią wodną Ebensand, która napędzała przędzarki w fabryce włókienniczej Hämmerle w Gütle i obsługiwała elektrownię kolejową Dornbirn-Lustenau, jedną z pierwszych w pełni zelektryfikowanych linii kolejowych w Europie Środkowej. Obecnie energia elektryczna wytwarzana w Ebensand jest przesyłana do połączonej sieci Vorarlberg.

A na koniec piękny filmik o regionie Vorarlberg…

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.