25 listopada, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Tego dnia rozpoczęła się światowa kampania 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, która potrwa aż do 10 grudnia, do Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Kampania w tym roku ma 29 lat i zarówno Polska, jak i Szwajcaria biorą w niej udział. DziewuCHy Szwajcaria nagłaśniają sprawę, publikując codziennie plakaty. Są to słowa, które słyszą niektóre dziewczynki i kobiety od swoich mężów, partnerów, czasem i matek i położnych. „Dupodajko, było nie rozkładać nóg“, czy „ubrałaś się jak dziwka“ – wierzcie, to są jeszcze „łagodne“ zwroty.
Przemoc wobec kobiet to działania i zaniechania, które prowadzą lub mogą prowadzić do fizycznej, seksualnej, psychologicznej lub ekonomicznej szkody lub cierpienia kobiet, w tym również groźby
takich aktów, sytuacje przymusu lub arbitralnego pozbawienia wolności, zarówno w życiu
publicznym, jak i prywatnym.*
Sytuacja, w której znalazły się kobiety podczas pandemii na całym świecie, pogorszyła się. Jak donosi szwajcarski dziennik Fm1Today w samym St.Gallen, Zurychu i Winterthur w domach samotnej matki zaczyna brakować miejsc.
„Mamy przepełnienie, zwłaszcza wśród dzieci. Coś takiego było naprawdę rzadkie.”- mówi Silvia Vetsch, szefowa schroniska dla kobiet w„ St.Galler Tagblatt ”. Obecnie pod opieką znajduje się dziewięć kobiet na dziewięć miejsc i jedenaścioro dzieci. „Czasami było ich 13” – mówi Vetsch. Schronisko w St. Gallen obsługuje cały kanton i oba kantony Appenzell.
Dlaczego tak drastycznie wzrosła liczba poszkodowanych w przemocy domowej? Odpowie sobie każdy, kto musiał przenieść się do home office lub przebyć kwarantannę ze wszystkimi domownikami. Bycie 24h na dobę, bez możliwości swobodnego poruszania się, zaostrza konflikty. Do tego dochodzą inne psychologiczne czynniki jak depresja, czy strach przed utratą pracy. Wiele osób przestało ze sobą umiejętnie rozmawiać, nie są przyzwyczajeni nieznanego życia codziennego.

Przemoc domowa nie jest sprawą prywatną. Wiele kobiet (ale i także mężczyzn, którzy są ofiarami) boi się, wstydzi, a czasem po prostu nie wie, gdzie się zgłosić. Najprostrzym rozwiązaniem jest zadzwonić na policję, która po sprawdzeniu wszystkiego, sama informuje Opferhilfe. Jest to biuro do pomocy osobom dotkniętym problemem przemocy. Znajduje się w każdym mieście kantonalnym. Zaproszą na rozmowę osobistą i poinformują jakie przysługują Wam prawa. Można także samemu się tam zgłosić, ale nie wykluczam, że sami będą informować policję. Dwa zgłoszenia na policję (obojętnie czy sprawa była założona czy nie) są podstawą do zabrania z domu osoby, która zagraża rodzinie. Dostanie zakaz kontaktów na 14 dni. Złamanie tego postanowienia policji grozi karą pieniężną w wysokości od 200 CHF, jeżeli kontakt był uzasadniony. Jeżeli nie i doszło znowu do konfliktu, grozi kara pozbawienia wolności. Po informacje dla wnikliwych odsyłam do StGB, StPO lub po prostu na http://www.admin.ch.
Jeżeli ktoś się znajdzie w sytuacji, kiedy musi uciekać z domu, może zadzwonić lub udać się bezpośrednio do schronisk dla kobiet lub mężczyzn, które znajdują się w większych miastach. Linki podam na końcu.
Bardzo często nie widzimy, albo nie chcemy zobaczyć, co się dzieje z nami i z naszymi domownikami. Diagnoza jest najważniejsza! Nie wstydźmy się iść do lekarza domowego, opowiedzieć mu o wszystkim i poprosić o skierowanie do odpowiedniej instytucji.
O depresji i gdzie się zgłosić – znajdziesz TUTAJ.
Opferhilfe: https://www.opferhilfe-schweiz.ch/de/
Schroniska dla kobiet: https://www.frauenhaus-schweiz.ch/
Schroniska dla mężczyzn: https://www.zwueschehalt.ch/
Podane strony są wielojęzyczne i działają tylko na terenie Szwajcarii.
Nie wszystko złoto, co się świeci:
*http://kampania16dni.pl/o-kampanii/kampania-2020/?fbclid=IwAR0_1Q5Hw-I3SQH-vw6HzfTCsHMKEJodTFsJtFsLQK2Xjo7SA1TNTqnDQGU
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.