Na pierwszej konferencji prasowej w roku 2021, Alain Berset poinformował o sytuacji w Szwajcarii.
Najważniejsze informacje w skrócie:
-Rada Federalna planuje przedłużyć środki przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa o pięć tygodni czyli do końca lutego. Zasady obowiązują obecnie do 22 stycznia.
-Jednocześnie szereg możliwych zaostrzeń zostanie przedłożonych kantonom do konsultacji. Należą do nich: zamykanie sklepów, obowiązki biura domowego i ograniczenia dotyczące prywatnych spotkań.
-Po konsultacji z kantonami ostateczna decyzja co do dalszego postępowania zostanie podjęta 13 stycznia.
-Zamknięcie dla wszystkich: zniesiono wyjątek dla kantonów o sprzyjającej sytuacji epidemiologicznej – od 9 stycznia w całym kraju restauracje oraz obiekty kulturalne, sportowe i rekreacyjne muszą pozostać zamknięte.
„Sytuacja jest bardzo zła”
„Po okresie świątecznym trzeba powiedzieć, że niestety nie możemy ogłosić, że pandemia już za nami. Na początku roku sytuacja jest bardzo zła”, mówił radny federalny Alain Berset. W najbliższych tygodniach można się spodziewać dalszych wyzwań. Minister zdrowia jako przykład podaje wariant wirusa z Wielkiej Brytanii. „Jest to o wiele bardziej zaraźliwe i dlatego będzie się szybciej rozprzestrzeniać”. Pomimo rygorystycznych środków w Wielkiej Brytanii, liczba zachorowań gwałtownie wzrosła.
«Wartość reprodukcji (R-Wert) rośnie. 25 grudnia spadł poniżej 1. W niektórych regionach obecnie przekracza 1 ”- mówił Berset. Ponadto liczba zgonów jest wysoka. W niektórych krajach obowiązuje już druga lub trzecia blokada. Należy to wziąć pod uwagę również w przypadku Szwajcarii.
«Nie można zakładać, że wszystko się zmieni, gdy zaczną się szczepienia. Sytuacja jest porównywalna do maratonu. Musimy teraz ciężej pracować, aby pokonać ostatnie kilka kilometrów ”- mówił Berset. Rozumie, że ludność jest zmęczona. Wiele branż zapłaciło wysoką cenę. Ale nie pozostaje nic innego do zrobienia. „Musimy okazać solidarność”.
Ewentualne zaostrzenie, które Rada Federalna proponuje kantonom, dotyczy następujących punktów:
-obowiązek Home Office
-zamknięcie sklepów (sklepy codziennego użytku, takie jak supermarkety czy apteki powinny pozostać otwarte)
-dalsze ograniczenie tłumów i imprez prywatnych
-zwiększona ochrona osób szczególnie wrażliwych
-dalsze środki ochrony w miejscu pracy
-ponadto kantony powinny rozważyć, jakie środki można by podjąć w szkołach obowiązkowych.
Rada Federalna proponuje przedłużyć zamknięcie restauracji i obiektów kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych o pięć tygodni do końca lutego. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa firm i pracowników. Po konsultacji z kantonami Rada Federalna podejmie ostateczną decyzję o przedłużeniu i czasie jego trwania na posiedzeniu 13 stycznia. Również 13 stycznia Rada Federalna podejmie decyzję o dalszych środkach w celu złagodzenia skutków gospodarczych.
Te same podstawowe zasady powinny obowiązywać w całej Szwajcarii. Kantony nie powinny już być w stanie złagodzić zamknięcia, jeżeli sytuacja epidemiologiczna jest korzystna. Rada Federalna chce zapobiec turystyce handlowej i gastronomicznej między kantonami i zwiększyć akceptację tych środków.
Czy szkoły będą teraz ponownie zamykane?
Według Alaina Berseta kantony powinny również myśleć o szkołach. Rada Federalna nie proponuje wprost ich zamknięcia, jest to sprawa kantonów. Ale: sensowne jest podjęcie działań także w przypadku szkół obowiązkowych. „Kantony muszą się do tego przygotować”.
Szczepionki
Alain Berset odniósł się do krytyki zamówień na szczepionki w Szwajcarii. Negocjacje dotyczące szczepionek trwają od marca ubiegłego roku. W tamtym czasie było 100 firm, które opracowywały szczepionki. „Trudno było przewidzieć, które będą najbardziej skuteczne”. Rząd federalny zarezerwował 15 milionów dawek szczepionek. Powinno to umożliwić szczepienie całej dorosłej populacji Szwajcarii. Liczba dawek miesięcznie znacznie wzrośnie, mówił Berset. Szczepienie jest pozytywne, ale zagrożenie zimą i zmutowanym wariantem wirusa stwarzają nowe problemy. Dlatego trzeba jeszcze myśleć o środkach higieny i ich przestrzegać.
Mutacja jest znacznie bardziej zaraźliwa. Spojrzenie na Wielką Brytanię pokazuje, co potrafi. „To niepokojące. Nie można wykluczyć trzeciej fali ”- mówił Berset. Dlatego w innych krajach podjęto już bardzo rygorystyczne środki. „Powinniśmy znaleźć sposób, aby sytuacja nie rozwijała się w negatywnym dla nas kierunku”.
Szczepionka Moderna została zatwierdzona w UE w środę. „Nie zdziwiłbym się, gdyby została ona wkrótce zatwierdzona przez Swissmedic również w Szwajcarii” – mówił Alain Berset.
