Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 29.04.2020

Kiedy placówki gastronomiczne mogą zostać ponownie otwarte i do kiedy zakazane są duże imprezy? Rada Federalna ogłosiła te i inne informacje dziś po południu o 14:45 na konferencji medialnej na temat wirusa koronowego.

Najważniejsze rzeczy w skrócie:

Szkoły

Kantony mogą decydować o otwarciu szkół.

Nie wszystkie kantony chcą ponownie otworzyć szkoły od 11 maja. To zależy od nich, powiedział Berset.

Egzaminy maturalne

Rada Federalna zezwala kantonom na rezygnację z pisemnych egzaminów maturalnych i maturę zawodową. Egzaminy są zastępowane ocenami z doświadczenia.

Przewoźnik lotniczy

Die Swiss i Edelweiss wspiera Federalna Rada w przypadku niedoborów płynności z gwarancjami w wysokości 1,9 miliarda franków.

 „Wiele samolotów znajduje się obecnie na ziemi”, powiedziała Prezydent Federalna Sommaruga. Lotnictwo jest niezwykle ważne dla kraju.

Jest to pożyczka gwarancyjna. Pieniądze nie trafiają bezpośrednio z rządu federalnego do linii lotniczych. „Nic nie zmienia celów klimatycznych”, mówi Sommaruga.

Gastronomia

Od 11 maja restauracje mogą zostać ponownie otwarte pod ściśle określonymi warunkami.
„Mieliśmy spotkania z branżą gastronomiczną” – mówi Alain Berset. Wiele firm boryka się z problemami egzystencjalnymi. „Przy dobrych przepisach możliwe jest tutaj wstępne złagodzenie, trochę szybciej niż zapowiedziano”.

Firmy muszą przedstawić koncepcję ochrony. Od 11 maja:

Maksymalnie czterech gości przy stole (są wyjątki dla rodziców z własnymi dziećmi)
Co najmniej dwa metry odstępu między stołami
Goście muszą siedzieć

Bary: możliwe, że mogą one się ponownie otworzyć w maju – jeśli podejmą określone środki ostrożności. Dlatego tylko dwie osoby powinny mieć możliwość siedzenia przy jednym stole. Duże wydarzenia (jak koncerty) są prawdopodobnie niedozwolone, dopiero w październiku.


Muzea, biblioteki i archiwa

Od 11 maja muzea, biblioteki i archiwa zostaną ponownie otwarte. Ogrody botaniczne i zoo są zamknięte do 8 czerwca.

Trening sportowy znów dozwolony

Od 11 maja trening sportów masowych jest znów dozwolony. Ale tylko w małych grupach liczących maksymalnie pięć osób i bez kontaktu fizycznego.

Od 8 czerwca profesjonalna gra w ligach zawodowych będzie dozwolona przed kamerami.

Duże wydarzenia są zabronione do końca sierpnia

Duże wydarzenia z udziałem ponad 1000 osób będą zakazane do końca sierpnia 2020 r.

Co z wydarzeniami z udziałem mniej niż 1000 osób? Monitorowanie zostanie przeprowadzone do 27 maja. Ostatecznie powinno to pokazać, jak wyglądają wydarzenia z udziałem mniej niż 1000 osób. Zakaz zgromadzenia pięciu osób będzie obowiązywał do 27 maja.


Odwiedziny

Rada Federalna nie ponosi odpowiedzialności za ponowne przyjmowanie wizyt w szpitalach i domach opieki – są to kantony. Jednak rząd federalny chce wydać nowe zalecenia.

W kilku kantonach we wschodniej Szwajcarii w maju zniesie się zakaz odwiedzania domów starców.


Ograniczenia wjazdu

Ograniczenia wjazdu będą stopniowo zmniejszane od 11 maja. Kontrole graniczne pozostają.

Wnioski o wjazd do Szwajcarii od 11 maja

Obecnie tylko obywatele Szwajcarii, obywatele Liechtensteinu oraz osoby posiadające zezwolenie na pobyt lub pracę mogą wjechać do Szwajcarii. Inne osoby mogą wjechać tylko w absolutnej sytuacji awaryjnej.

11 maja wnioski o wjazd osób zatrudnionych za wynagrodzeniem w Szwajcarii zostaną ponownie rozpatrzone normalnie. Te żądania są obecnie zawieszone.

Możliwe połączenie rodziny

„Zjazdy“ rodzinne będą znów dozwolone dla obywateli Szwajcarii i Europy od 11 maja. „Tak więc Szwajcarka może sprowadzić swojego europejskiego męża z powrotem do Szwajcarii” – mówi Karin Keller-Sutter. Minister sprawiedliwości powiedziała, że jest zbyt wcześnie, aby znieść kontrole graniczne. „Ruch uliczny ponownie wzrośnie z powodu złagodzenia i wzrostu liczby osób dojeżdżających do pracy za granicą”.

Rozumiem, że dotyczy to tylko obywateli Szwajcarskich, nie zaś Polaków, przebywających zarobkowo w tym kraju i chcących połączyć rodziny.

Transport publiczny ma wrócić do normalnej pracy od 11 maja.

Dlaczego w transporcie publicznym nie ma wymagań dotyczących maski?

„Jeśli nie ma zbyt wielu pasażerów w pociągu lub tramwaju, możliwe jest zachowanie odległości”, powiedziała Prezydent Federalna Sommaruga. Jeśli nie można zagwarantować odległości, zaleca się noszenie maski. Według Sommarugi nie będzie ogólnego wymogu dotyczącego maski, nawet w transporcie publicznym.

Wątpliwe letnie wakacje za granicą

„Wielu już myśli o nadchodzących wakacjach” – mówi Karin Keller-Sutter. Nawet dzisiaj Szwajcarom wolno opuszczać kraj i wracać do domu. „Jedyne pytanie dotyczy tego, czy mogą oni wjechać do innych krajów”. Dziś nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy inne kraje zniosą ograniczenia wjazdu. «Wszyscy są niechętni. Nikt nie chce zbyt dużej mobilności transgranicznej. » Wątpliwe jest, czy letnie wakacje za granicą będą możliwe. „Chciałabym wezwać Szwajcarów do spędzenia wakacji w Szwajcarii” – mówi Keller-Sutter.

Opuszczenie Szwajcarii w celu zrobienia zakupów u sąsiadów jest zakazane i będzie karane mandatem.
Co z uroczystościami rodzinnymi?

Alain Berset po raz kolejny podkreśla, że spotkania osób z więcej niż pięcioma osobami są nadal zabronione. Dotyczy to również uroczystości rodzinnych.

Wzrost bezrobocia

„Wiele firm nie będzie mogło wznowić działalności”, mówi Guy Parmelin. Trzeba się przygotować na dalszy wzrost bezrobocia. Obecnie jest to 3,3 procent.

Każdy etap łagodzenia ma natychmiastowy pozytywny wpływ na gospodarkę i nadaje mu nowy impuls.

Kwarantanna przy infekcji
Każdy, kto cierpi na wirusa korony, będzie musiał pozostać w domu przez kilka następnych tygodni. To samo dotyczy bliskich kontaktów, jak mówi Daniel Koch z BAG.
lockerung
Nie zwariujcie z radości!
Nadal obowiązują wszelkie środki ostrożności: mycie rąk lub/i dezynfekcja, 2 metry dystansu i pozostanie w domu, jeśli to możliwe.
Bądźcie zdrowi!

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.