Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 28.10.2020

O 16.15 Rada Federalna w składzie:
Prezydent federalny Simonetta Sommaruga
Minister zdrowia Alain Berset
Minister gospodarki i edukacji Guy Parmelin
Rzecznik Rady Federalnej André Simonazzi

pounformowała o aktualnym stanie w Szwajcarii.

«Infekcje nasilają się każdego dnia. Dlatego Rada Federalna zdecydowała o dodatkowych środkach, które zaczną obowiązywać od północy ”- mówi Simonetta Sommaruga. Nikt nie chce drugiej blokady – mówi Prezydent. Nowe środki powinny obejść zamknięcia. „Szkody dla gospodarki byłyby większe, gdybyśmy nie działali teraz. Ale zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy zgadzają się z tymi środkami ”.

„Jeśli mamy mniej kontaktów, zmniejszamy liczbę infekcji, a tym samym mniej hospitalizacji. Taki jest cel »- mówi Simonetta Sommaruga. Sytuacja nie jest łatwa dla nikogo, ważne są kontakty i bliskość z innymi. „Im szybciej wirus znajdzie się pod kontrolą, tym szybciej wszystko wróci do normy”.

Wymagania dotyczące maski zostały rozszerzone

Maskę należy teraz nosić również na zewnątrz obiektów i firm, takich jak sklepy, miejsca imprez, restauracje, bary, cotygodniowe i bożonarodzeniowe jarmarki. Wymóg dotyczący maski obowiązuje również w ruchliwych strefach dla pieszych i wszędzie tam, gdzie nie można zachować wymaganej odległości w przestrzeni publicznej.

Maska jest teraz wymagana również w szkołach ponadgimnazjalnych. Obowiązek maski dotyczy również miejsca pracy, chyba że można zachować odległość między miejscami pracy. W miarę możliwości pracodawcy powinni umożliwić prowadzenie home office i zapewnić pracownikom ochronę w miejscu pracy.

Zakaz wydarzeń od 50 osób + Prywatne uroczystości tylko z 10 osobami

Wydarzenia z więcej niż 50 osobami nie są już dozwolone. Dotyczy to wszystkich wydarzeń sportowych, kulturalnych i innych, z wyjątkiem zgromadzeń parlamentarnych i lokalnych.

Polityczne demonstracje i zbieranie podpisów pod referendami i inicjatywami są nadal możliwe – tak jak wcześniej, przy zastosowaniu niezbędnych środków ochronnych.

Ponieważ wiele infekcji ma miejsce w sytuacjach prywatnych, liczba osób uczestniczących w spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi w pokojach prywatnych jest ograniczona do dziesięciu.

Sale taneczne są zamknięte, godziny policyjne dla restauracji

Od 29 października sale taneczne i dyskoteki muszą być zamknięte. W restauracjach i barach przy jednym stole mogą usiąść maksymalnie cztery osoby, z wyjątkiem rodzin z dziećmi. Godzina policyjna dla restauracji obowiązuje od 23:00 do 6:00. Znaczy to, że o 23.00 muszą być zamknięte!

„W przyszłości dane kontaktowe zawsze będą musiały być podawane w restauracjach”, powiedział radny federalny Alain Berset.

Brak zajęć sportowych i kulturalnych dla więcej niż 15 osób

W pomieszczeniach dla maksymalnie 15 osób dozwolone są zajęcia sportowe i kulturalne, pod warunkiem zachowania wystarczającej odległości i noszenia masek. Z maski można zrezygnować, jeśli jest dużo miejsca, na przykład w halach tenisowych. Na wolnym powietrzu należy zachować tylko odpowiednią odległość. Sporty kontaktowe są zabronione. Zasady nie dotyczą dzieci poniżej 16 roku życia.

W zawodowym obszarze sportu i kultury dozwolone są treningi i zawody, a także próby i występy. Ponieważ podczas śpiewania emitowana jest szczególnie duża liczba kropelek, imprezy chórów amatorskich są zabronione, chóry zawodowe mogą odbywać próby.

Szybkie testy będą dostępne od 2 listopada

W celu określenia zakażenia Covid 19, oprócz już stosowanych testów PCR, od 2 listopada można również stosować szybkie testy antygenowe. Umożliwia to szersze i szybsze testowanie. Bardziej pozytywne przypadki można szybko wykryć w populacji, a osoby dotknięte chorobą mogą zostać odizolowane.

Koszty szybkich testów są refundowane przez rząd federalny – ale tylko dla tych osób, do których odnoszą się zalecenia BAG. Nie są używane dla grup ryzyka.

Nowy próg kwarantanny w podróży

Ponieważ zachorowalność w Szwajcarii jest obecnie wyższa niż średnia w porównaniu ze środowiskiem europejskim, próg został podniesiony. Wraz z nowelizacją rozporządzenia na liście kwarantanny zostaną umieszczone tylko te stany i obszary, których częstość występowania jest o ponad 60 większa niż w Szwajcarii.

Każdy, kto przebywał we francuskich regionach Hauts-de-France, Île de France, terytorium zamorskim Polynésie française, Andory, Armenii, Belgii lub Republice Czeskiej, musi obecnie przebywać w kwarantannie (patrz lista).

Okres kwarantanny nadal trwa dziesięć dni od wjazdu do Szwajcarii.

Klauzule zwolnienia dla osób podróżujących służbowo i osób podróżujących w celach medycznych również zostaną zmodyfikowane. Zasada, że ​​takie wyjazdy mogą trwać maksymalnie pięć dni, została uchylona.

„Sytuacja epidemiologiczna w Szwajcarii jest jedną z najgorszych w Europie” – mówi Alain Berset. Dlatego w tej chwili nie czas na podróżowanie. W związku z tym odnowiono próg kwarantanny podróży.

Kantony mogą zaostrzyć środki

„Kantony mogą zaostrzyć środki, ale nie osłabić ich” – mówi Alain Berset. Musimy znaleźć sposób na poradzenie sobie z tą sytuacją. Dzisiaj wiemy więcej o wirusie niż w marcu.

Nie można wykluczyć nawet ostrzejszych środków

„Próbujemy znaleźć sposób, aby zapobiec blokadzie” – mówi Alain Berset. Już w marcu znaleziono sposób, który był mniej trudny niż w innych krajach. „Jeśli te środki nie zadziałają teraz, możliwe jest, że konieczne są bardziej rygorystyczne i byłyby one szkodliwe”.

Berset ma nadzieję, że w ciągu najbliższych dni zobaczy, czy środki te przyniosą efekty. „Jeśli nic się nie stanie, będziemy musieli ponownie omówić sprawę w Radzie Federalnej”.

Wsparcie finansowe dla poszkodowanych będzie kontynuowane

„Z ekonomicznego punktu widzenia rozwój zdrowia jest dla nas głównym problemem” – mówi Guy Parmelin. Należy się spodziewać, że niektóre branże ucierpią z powodu przyjętych dzisiaj środków. „Rada Federalna korzysta ze swojej swobody w ramach prawnych”. Dzięki ustawie Covid-19 mamy teraz możliwość wspierania trudnych przypadków. Ponadto należy kontynuować wiosenne środki wsparcia. W ten sposób można zamortyzować utratę zarobków. Wpływa to bezpośrednio i pośrednio na freelancerów.

Ponadto, ponownie pojawią się krótkoterminowe rekompensaty za pracę dla pracowników na żądanie. „Tym razem jesteśmy lepiej przygotowani na ekonomiczne konsekwencje wirusa” – mówi Parmelin.

Pytania od dziennikarzy:

Co te środki oznaczają dla turystyki zimowej?

„Obecna sytuacja jest trucizną dla turystyki” – mówi Simonetta Sommaruga. W chwili obecnej nie są planowane żadne szczególne środki dotyczące turystyki zimowej. Obecne środki mają na celu zapobieganie zamknięciom.

Jakie są kary za nie noszenie maski?

„Istnieje możliwość, że policja może podjąć działania przeciwko osobom, które nie chcą nosić maski” – mówi Alain Berset. Trzeba polegać na osobistej odpowiedzialności. Tylko w nielicznych przypadkach wszczęto postępowanie w sprawie naruszenia obowiązku noszenia maski. A więc brak kary w przypadku naruszenia obowiązku noszenia maski

Czy uroczystości rodzinne będą odwołane w tym roku?

Dziennikarz chce wiedzieć, czy w tym roku można zaplanować przyjęcie bożonarodzeniowe dla rodziny. Jak wyjaśnia ekspert prawny Michael Gerber, przyjęcia bożonarodzeniowe są uważane za prywatne imprezy z górną granicą dziesięciu osób. „Dzieci są również uważane za osoby”. Jeśli więc chcesz świętować Boże Narodzenie, musisz trzymać się zasady dziesięciu osób.

Co się stanie, gdy system opieki zdrowotnej zostanie przeciążony?

Berset powiedział, że kantony zwiększyły swoje zdolności, a planowane operacje mogą zostać odroczone. „Nasza sytuacja nie jest jeszcze taka zła”.

Czy prace krótkoterminowe można szybciej zarejestrować?

Obecnie analizowany jest okres rejestracji wstępnej wynoszący 10 dni w przypadku pracy krótkoterminowej – mówi Guy Parmelin. Gdyby firma musiała zostać zamknięta, powinna istnieć możliwość powrotu do pracy krótkoterminowej. Niektóre kantony już zgłaszają więcej rejestracji do pracy krótkoterminowej.

Czy maski są przydatne na zewnątrz?

„Rada Federalna ustaliła zasadę, która obejmuje obszary osadnicze, centra miast, przystanki autobusowe itp. Maskę należy nosić tam, gdzie nie można zachować odstępów ”- mówi Berset. Stwierdzono, że kantony, które są już zobowiązane do noszenia maski na zewnątrz, odnoszą sukcesy.

Czy policja może sprawdzić, ilu gości jest w lokalu?

„Za wdrażanie przepisów odpowiadają kantony. Jeśli jest prywatna impreza z 50 osobami, jest możliwe, że pojawi się policja ”- mówi prawnik Michael Gerber. Nie jest jednak celem, aby policja teraz wyraźnie kontrolowała, ile osób gromadzi się w sąsiedztwie.

Czy armia będzie wspierać kantony?

Armię poproszono o pomoc we Fryburgu i Genewie. «Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na taką prośbę. Jest to misja pomocnicza armii ”- mówi Alain Berset. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy armia będzie wspierać oba kantony.

Środki te obowiązują od 29.10.2020 do odwołania.

Źródła: konferencja prasowa i Fm1Today.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.