Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 27.05.2020

27.05.2020 o 15.00 odbyła się konferencja prasowa Rady Federalnej Szwajcarii, w której udział wzięli:

– Prezydent Federalny Simonetta Sommaruga, szef Federalnego Departamentu Środowiska, Transportu, Energii i Komunikacji (DETEC)

– Radca Federalny Alain Berset, Szef Federalnego Departamentu Spraw Wewnętrznych (EDI)

– Radna Federalna Karin Keller-Sutter, szef Federalnego Departamentu Sprawiedliwości i Policji (FDJP)

Oto jej najważniejsze postanowienia dotyczące działań przeciwko wirusa korony:


«Szwajcaria rozkwitła w ciągu ostatnich kilku dni. Nie mówimy już o blokowaniu, ale o poluzowaniu – co jest satysfakcjonujące – mówi prezydent Federacji Simonetta Sommaruga.

Duże złagodzenie od 6 czerwca

Rada Federalna podjęła decyzję o całej serii środków łagodzących od 6 czerwca. „W przypadku wielu rzeczy nie chodzi już o to, czy możesz coś zrobić, ale o to, jak możesz to zrobić” – mówi Simonetta Sommaruga.

Banowanie spotkań jest złagodzone: 30 zamiast 5 osób

Zakaz spotkań w miejscach publicznych, zwłaszcza na chodnikach i w parkach, zostanie złagodzony: górna granica zostanie podwyższona z 5 do 30 osób w dniu 30 maja.

Grupy powyżej 30 osób są uważane za wydarzenie

„Ustaliliśmy limit na 30 osób, aby rodziny lub przyjaciele mogli się bez problemu spotkać” – mówi Alain Berset. Wszystko poza tym jest uważane za wydarzenie.

Zdarzenia z udziałem maksymalnie 300 osób są dozwolone

Od 6 czerwca dozwolone są imprezy prywatne i publiczne z udziałem do 300 osób. Należą do nich imprezy rodzinne, targi, koncerty, przedstawienia teatralne lub pokazy filmowe, ale także wiece polityczne i społeczne.

Wydarzenia z udziałem ponad 1000 osób są zabronione

„Jest jeszcze za wcześnie na większe wydarzenia” – mówi Alain Berset. Eventy z udziałem ponad 1000 osób są zatem zabronione do końca sierpnia.

Większe grupy są dozwolone w placówkach gastronomicznych

Od 6 czerwca ponad cztery osoby mogą siedzieć przy tym samym stole w placówkach gastronomicznych. Ponadto można ponownie zagrać w bilard, grać muzykę na żywo i śpiewać karaoke.

W przypadku grup składających się z więcej niż czterech osób firmy są zobowiązane do rejestrowania danych kontaktowych przynajmniej jednego gościa przy stole. Konsumpcja jest nadal siedząca. Wszystkie bary muszą zostać zamknięte o północy. W dyskotekach i klubach, wszyscy goście muszą zostawić dane osobowe ze względu na brak możliwości zachowania dystansu w tańcu.
Dwumetrowej odległości nie trzeba zachowywać na weselach. „Musisz umieć jakoś tańczyć” – mówi Alain Berset. W przypadku choroby koronowej każdy organizator musi mieć możliwość śledzenia kontaktów (podanie danych osobowych).

Czy mogę znów śpiewać w chórze?

„Nie chodzi o to, czy możesz śpiewać w chórze, ale o to, jak” – mówi Simonetta Sommaruga. Musisz wiedzieć, jak się zorganizować, zachować dystans i wiedzieć, kto jest częścią chóru.

Kolejki górskie, pola namiotowe, zoo i baseny ponownie otwarte

6 czerwca można ponownie otworzyć koleje górskie, pola namiotowe i inne oferty turystyczne, takie jak tory saneczkowe lub parki linowe. Wszystkie firmy rozrywkowe i rekreacyjne, takie jak kasyna, wesołe miasteczka, zoo i ogrody botaniczne, mogą zostać ponownie otwarte, podobnie jak baseny i zaplecze odnowy biologicznej. Ponadto firmy erotyczne mogąznów otworzyć swoje wrota ;-).

Możliwe obozy wakacyjne dla dzieci i młodzieży

Obozy wakacyjne są możliwe od 6 czerwca z odpowiednimi koncepcjami ochrony. Dzieci i młodzież powinny spędzać dni w stałych grupach, jeśli to możliwe. W obozach obowiązuje górny limit 300 uczestników, a listy obecności muszą być również przechowywane. W tym celu należy jednak opracować koncepcje ochrony, jak mówi minister zdrowia Berset. 

Nauczanie w klasie w gimnazjach, szkołach zawodowych i na uniwersytetach

Nauczanie w klasach w gimnazjach, szkołach zawodowych i na uniwersytetach jest ponownie dozwolone od 6 czerwca. Kantony lub instytucje edukacyjne decydują o tym, jak wznowić nauczanie na miejscu.

Zalecenia dotyczące domowego biura pozostają

Rada Federalna zaleca także pracę z domu, jeśli to możliwe, również w celu uniknięcia szczytowego wykorzystania w transporcie publicznym. Pracodawca pozostaje zobowiązany do umożliwienia tego osobom szczególnie narażonym.

Dziadkowie mogą znowu opiekować się wnukami

«Osoby starsze mogą wznowić życie towarzyskie. Mogą znów opiekować się wnukami. To ważny sygnał »- mówi Alain Berset. Osoby starsze pozostały w domu w zdyscyplinowany sposób przez długi czas.

Ograniczenia wjazdu zostaną złagodzone od 8 czerwca

Rada Federalna chce dalej rozluźnić ograniczenia wjazdowe związane z koroną równolegle z etapami otwarcia gospodarczego. Od 8 czerwca 2020 r. Wszystkie wnioski pracowników UE / EFTA będą rozpatrywane ponownie. Ponadto szwajcarskie firmy mogą ponownie zatrudniać wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich, jeżeli leży to w interesie publicznym lub gdy jest to pilnie potrzebne.

Otwarte granice z krajami sąsiadującymi od 15 czerwca

Swobodny przepływ osób i swoboda podróżowania po strefie Schengen powinny zostać w pełni przywrócone najpóźniej do 6 lipca. Jak wcześniej ogłoszono, kontrole graniczne w Niemczech, Austrii i Francji powinny zostać zniesione do 15 czerwca 2020 r. „Profesjonalne i prywatne wyjazdy do tych krajów będą znów normalne” – powiedziała radca federalny Karin Keller-Sutter.

Jednocześnie wyjazdy na zakupy do krajów sąsiednich pozostają zabronione, gdyż należy najpierw wesprzeć gospodarkę  Szwajcarii.

Granica z Włochami nie jest otwierana wcześniej

Włochy otworzą swoje granice od 3 czerwca. Jednak szwajcarska granica do Włoch nie będzie jeszcze otwarta.

Osoby posiadające domy i mieszkania (urlopowe) na przykład we Francji, będą mogły do nich pojechać.

ver

«Ten nowy etap oznacza nowy początek i odejście pana Kocha. W końcu będzie mógł przejść na emeryturę »- mówi Alain Berset. „Chciałbym podziękować panu Kochowi za jego niestrudzone wysiłki”.

Daniel Koch: „To był zaszczyt służyć Radzie Federalnej” i podziękował także swoim współpracownikom za pomoc.

Te ulgi nie oznaczają, że już wszystko jest w porządku. Liczba zakażeń spadła co prawda z 1000 do 15 dziennie, ale epidemiolodzy nadal obawiają się drugiej fali. Zachowujcie więc dystans, myjcie ręce i pomagajcie starszym sąsiadom, którym robiliście zakupy. Trzeba ich teraz z powrotem sprowadzić do społeczeństwa. Wspólny gril, czy spacer po górach dobrze im/wam zrobi.

Bądźcie zdrowi!

 

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.