Alain Berset

Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 26.05.2021

Dwa tygodnie temu Rada Federalna zaproponowała kantonom różne środki łagodzące. Złagodzenie powinno wejść w życie w poniedziałek 31 maja. O tym zdecydowano dzisiaj:

Restauracje powinny mieć możliwość otwierania swoich wewnętrznych pomieszczeń.

Dla firm, które regularnie testują swoich pracowników, home office powinno być tylko rekomendacją.

W przypadku wydarzeń z widownią nowy limit 100 osób zamiast 50 będzie obowiązywał w pomieszczeniach, a na zewnątrz – na 300 zamiast 100 osób.

W sporcie amatorskim Rada Federalna chce podnieść maksymalną liczbę osób z 15 do 30 sportowców, a w sportach zespołowych w ligach krajowych i regionalnych z 30 do 50 (mecze piłki nożnej we wszystkich ligach będą teraz ponownie możliwe).

Kąpiele termalne i wellness powinny mieć możliwość ponownego przyjmowania kąpiących się (bez maski, ale na odległość).

Oprócz osób, które wyzdrowiały, zaszczepione osoby powinny być również zwolnione z kwarantanny kontaktowej i kwarantanny podróżnej.

Na spotkaniach prywatnych 30 osób powinno mieć możliwość spotykania się w pomieszczeniach, a 50 osób na zewnątrz.

Restauracje mogą ponownie otwierać swoje wnętrza. Istnieje wymóg dotyczący maski i rejestracji. Przy jednym stole mogą siedzieć maksymalnie cztery osoby. Maksymalnie sześć osób może siedzieć przy jednym stole na zewnątrz; tutaj wymóg maski jest zniesiony. Nie ma też żadnych przepisów dotyczących godzin otwarcia. Konsumować można tylko siedząc, a gastronomia może być oferowana także w kinie i teatrze. Dane kontaktowe muszą być rejestrowane w celu śledzenia kontaktów.

Postanowiono też rozluźnić sport. „50 osób może razem uprawiać sport”. Publiczność jest ponownie dopuszczona do udziału. Sporty kontaktowe są dozwolone tylko w stałych czteroosobowych grupach. Kąpiele termalne i centra odnowy biologicznej mogą zostać ponownie otwarte.

Nie ma kwarantanny kontaktowej ani podróżnej dla osób zaszczepionych i rekonwalescentów. Ta zasada jest ważna przez sześć miesięcy. Osoby zaszczepione muszą być w pełni zaszczepione (2 dawki). Osoby poniżej 16 roku życia są teraz również zwolnione z kwarantanny podróżnej i obowiązkowych badań (testów).

W przypadku wydarzeń z publicznością obowiązuje limit 100 osób zamiast 50 w pomieszczeniach i 300 zamiast 100 osób na zewnątrz. Teraz można wykorzystać połowę pojemności pomieszczenia, a nie tylko jedną trzecią, jak poprzednio. W związku z tym realistyczne jest stworzenie Public Viewing podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jednak siedzenie jest obowiązkowe i należy nosić maskę.

Jeśli nie można zachować odległości, nadal wymagana jest maska. Na basenach obowiązują specjalne zasady: Nie trzeba nosić maski, trzeba zachować zalecaną odległość, a właściciel ośrodka musi zapewnić 15 metrów kwadratowych na osobę.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Federalna zdecydowała również, kiedy i w jakiej formie mogą się odbywać duże wydarzenia.

Krok 1: Imprezy pilotażowe z udziałem do 600 osób (wewnątrz) i do 1000 osób (na zewnątrz) od 1 czerwca 2021 r.

Krok 2: Duże wydarzenia z udziałem do 3000 osób (wewnątrz) i do 5000 osób (na zewnątrz, z obowiązkowymi miejscami siedzącymi) lub 3000 osób (na zewnątrz, bez obowiązkowych miejsc siedzących) od 1 lipca 2021 r.

Krok 3: Duże wydarzenia z udziałem nawet 10 000 osób od 20 sierpnia 2021 r.

Czy można powiedzieć, kiedy rozpocznie się faza normalizacji? Berset: „To zależy od rozwoju szczepień. Im większa chęć ludności, tym lepiej.Zawsze wspominano o lecie, ale trudno jest być precyzyjnym. Pod koniec czerwca i na początku lipca należy ponownie przyjrzeć się sytuacji ”.

Czy więcej dzieci zostanie zarażonych z powodu trwającej kampanii szczepień?

Berset: „Niski wskaźnik pozytywności wskazuje, że jesteśmy na dobrej drodze”. Dzieci są mniej dotknięte chorobą. Rada Federalna oczekuje, że latem zostanie zatwierdzona zgoda na szczepienie wszystkich osób powyżej dwunastego roku życia. Faktem jest, że wirus coraz częściej krąży wśród młodych ludzi – dodał Patrick Mathys, zastępca kierownika wydziału chorób zakaźnych w Federalnym Urzędzie Zdrowia Publicznego (FOPH). Przebieg choroby u większości jest nieszkodliwy.

A co z certyfikatem Covid?

Certyfikat ma zostać wdrożony w czerwcu. W przypadku osób, które wyzdrowiały, powinien obowiązywać przez sześć miesięcy. Jak długo potrwa szczepienie, zobaczymy, powiedział Berset. Może się zdarzyć, że certyfikat będzie ważny przez dziewięć miesięcy dla osób zaszczepionych – dodaje Mathys.

Czy istnieje plan B na wypadek drastycznego pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej?

Berset: „Nie, nie mamy. Zakładamy, że nie będziemy musieli znowu wszystkiego zamykać. Mamy wielki szacunek dla tej sytuacji. Ale jesteśmy przekonani, że możemy zrobić ten krok i obluzować obostrzenia. Aż do teraz zawsze postępowaliśmy sposób przemyślany i planowany ”.

Oby się więc znowu nic nie sknociło!

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.