Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 24.02.2021

Najważniejsze w skrócie:

Od 1 marca 2021

Wszystkie sklepy mogą zostać ponownie otwarte, ale liczba klientów będzie ograniczona.

Muzea i czytelnie w archiwach i bibliotekach również mogą zostać ponownie otwarte.

Obszary zewnętrzne ogrodów zoologicznych, ogrodów botanicznych i obiektów rekreacyjnych są ponownie dostępne – z maską i zachowaniem odstępu oraz ograniczoną liczbą miejsc.

Obiekty sportowe na świeżym powietrzu, takie jak sztuczne lodowiska, boiska do tenisa i piłki nożnej czy stadiony lekkoatletyczne są również ponownie dostępne – z ograniczoną liczbą, zachowaniem odstępu i noszeniem maski.

Zawody sportowe i inne imprezy dla dorosłych są zabronione.

Na świeżym powietrzu dozwolone są spotkania z rodziną i przyjaciółmi dla maksymalnie 15 osób.

Rada Federalna podnosi granicę wieku w sporcie i kulturze z 16 do 20 lat (rocznik 2001).

Następny krok otwarcia powinien nastąpić 22 marca zamiast 1 kwietnia.

„Rada Federalna omówiła wyniki konsultacji z kantonami. Było wiele krytyki. Zażądano szybszego otwarcia, zwłaszcza restauracji ”- powiedział prezydent federalny Guy Parmelin. Ze względu na sytuację epidemiologiczną Rada Federalna chce pozostać wierna swojej linii. To znaczy: tarasy restauracji pozostaną zamknięte. 12 marca RF chce przedyskutować dalsze kroki, które mogą wejść w życie 22 marca. Jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, restauratorzy powinni mieć możliwość obsłgi klientów w swoich ogródkach właśnie od tego dnia. Jeżeli nic się nie zmieni, RF będzie przychylna gastronomii i będzie możliwość obsługi gości wewnątrz lokalu.

Wiele kantonów we wschodniej Szwajcarii domagało się już otwarcia tarasów restauracyjnych od 1 marca. Rada Federalna nie zastosowała się do tego nacisku.

Alain Berset wyjaśnił, jak mógłby wyglądać następny krok: jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna będzie można organizować wydarzenia kulturalne i sportowe z ograniczoną widownią, obowiązkowe będzie nadal biuro domowe, sporty halowe oraz otwarcie tarasów restauracyjnych będzie możliwe. RF rozważy również otwarcie wnętrz restauracji i organizacja zajęć w pomieszczeniach, a także bezpośrednie nauczanie na uniwersytetach od 22 marca.

Rada Federalna będzie stale monitorować sytuację epidemiologiczną. „Jeśli sytuacja się poprawi, pierwsze kroki pójdą bardzo szybko” – mówił Alain Berset. Akcja szczepień daje dobre perspektywy na kilka następnych tygodni i miesięcy.

Czy osoby zaszczepione będą w przyszłości traktowane w sposób preferencyjny, np. przy wejściu do klubów i siłowni?

Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, powiedział rzecznik Rady Federalnej André Simonazzi. Temat jest w trakcie dyskusji.

Co oznaczają kroki łagodzące dla otwartych już dziś restauracji na terenach narciarskich?

„Zgodnie z prawem federalnym tarasy nie mogą być otwarte” – powiedział Alain Berset. Berset nie mówił, co stanie się z kantonami, takimi jak Gryzonia, które pozwalają na funkcjonowanie tarasów na terenach narciarskich.

Jakie są konsekwencje dla kantonów, które pozostawiają otwarte tarasy na terenach narciarskich?

„Do tej pory występowały problemy interpretacyjne. Byłoby dla mnie nowością, że ludzie celowo nie przestrzegają podstawy prawnej. Nie sądzę, by kantony nie chciały przestrzegać prawa. Ten temat zostanie wkrótce omówiony w Radzie Federalnej ”- mówił Berset. „Nie ma środków interwencji między Radą Federalną a kantonami“.

Czy czeka nas trzecia fala, czy możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość?

„Byliśmy pod wrażeniem, gdy zobaczyliśmy, że potwierdziły się scenariusze z początku roku. Rozwijająca się kampania szczepień zmienia zasady gry. Mamy dobre perspektywy na wiosnę. Ale nie potrafię przewidywać. Musimy zachować elastyczność ”- mówił Alain Berset.

Jakie perspektywy mają organizatorzy wydarzeń sportowych lub kulturalnych?

„Wydarzenia dla młodych mają dobre perspektywy. Jeśli sytuacja poprawi się w marcu, będziemy mogli wszystko trochę bardziej rozluźnić. Jedno jest pewne: perspektywy są coraz lepsze, nawet jeśli istnieje ryzyko związane z mutacjami ”- mówił Berset.

Wskaźnik pozytywności powinien wynosić poniżej pięciu procent, wskaźnik obłożenia oddziałów intensywnej terapii z pacjentami Covid-19 poniżej 250 zajętych łóżek, a średnia liczba reprodukcji (R-Wert) w ciągu ostatnich 7 dni poniżej 1. Ponadto liczba zachorowań na koronę, w dniu 17 marca nie powinna być wyższa niż w momencie otwarcia – 1 marca.

Nadal obowiązuje wymóg noszenia masek i dezynfekcji rąk w sklepach, instytucjach i wyznaczonych miejscach, prywatne spotkania w domu max. 5 osób (łącznie z dziećmi), praca w domu-jeśli jest to możliwe i zakaz organizacji imprez.

O nowych poluzowaniach informowali Prezydent Federalny Guy Parmelin, Szef Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań (EAER) i Radny Federalny Alain Berset, Szef Federalnego Departamentu Spraw Wewnętrznych (FDHA).

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.