Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 20.05.2020

Radni federalni spotkali się na cotygodniowym meetingu w środę rano. O godzinie 14.30 Alain Berset, szef Federalnego Departamentu Spraw Wewnętrznych (EDI) i Guy Parmelin, szef Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych (EAER), poinformowali o nowych postanowieniach.

„Życie wraca do normy”

„Uważam, że życie wraca do normy”, powiedział radca federalny Alain Berset. «Mamy bardzo małą liczbę nowych infekcji. Ale wciąż musimy uważać. » Rada Federalna omówi szczegóły następnego kroku łagodzącego 8 czerwca  w przyszłym tygodniu.

Podstawa prawna  aplikacji śledzącej

Rada Federalna uchwaliła podstawę prawną nowej aplikacji Corona. „Dzięki zmienionej ustawie o epidemii BAG ma możliwość korzystania z systemu śledzenia zbliżeniowego, który może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa”. Korzystanie z aplikacji jest dobrowolne; użytkownicy są powiadamiani, jeśli zostali narażeni na wirusa korony. Rząd federalny zapewnia ochronę danych.

Test pilotażowy aplikacji śledzącej w szpitalach i wojsku

Alain Berset: „Liczba zakażeń jest niska. Kantonalni lekarze muszą teraz śledzić infekcje. » Jest to możliwe dzięki aplikacji do śledzenia. Test pilotażowy rozpocznie się w szpitalach i wojsku. Dzięki temu można zdobyć pierwsze doświadczenia.

Kiedy aplikacja do śledzenia będzie publicznie dostępna?

Berset: „Decyzja zależy od parlamentu. Zakładam, że Parlament zdecyduje o tym na sesji czerwcowej. » W rezultacie aplikacja może być dostępna publicznie od końca czerwca.

Zwykłe czasy pracy i odpoczynku dla personelu szpitala

Od początku czerwca ustawowy czas pracy i odpoczynku będzie ponownie obowiązywał w stosunku do personelu – ponieważ sytuacja uległa normalizacji na większości oddziałów szpitalnych.

Rząd federalny wspiera centra opieki dziennej

Na specjalnej sesji Parlament przyznał 65 milionów ośrodkom opieki dziennej. Rada Federalna wspiera jedną trzecią rodzinnej opieki nad dziećmi.

Promowana jest produkcja szczepionki

„Nadal nie ma odporności stada” – powiedział minister zdrowia Berset. „Chcemy promować badania nad szczepionkami i szybko stworzyć dostęp dla ogółu społeczeństwa. Trwają negocjacje z wieloma producentami szczepionek. »

„Jak Szwajcaria przygotowuje się na szczepionkę?”
Berset: „Szybko rozpoznaliśmy wirusa i szybko rozpoczęto badania nad szczepionką. Jesteśmy światowym liderem w tej dziedzinie. Istnieje ponad 100 projektów na całym świecie. Ale nie ma jeszcze szczepionki. Drugie pytanie dotyczy tego, kto jako pierwszy otrzymuje szczepionkę. To trzeba najpierw wynegocjować. »
Dodatkowe fundusze na ubezpieczenia od bezrobocia

Rada Federalna postanowiła również dziś rano zapewnić dodatkowe fundusze na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia w wysokości 14,2 miliarda CHF.

Wstępna rejestracja pracy krótkoterminowej gwałtownie wzrosła od połowy marca – do tej pory około 190 000 firm złożyło wniosek o pracę krótkotrwałą dla około 1,94 miliona pracowników. Odpowiada to około 37 procentom wszystkich pracowników w Szwajcarii.

4 procent bezrobocia na koniec roku

Guy Parmelin: «Ogólnie stopa bezrobocia rośnie. Bezrobocie wyniesie około 4 procent na koniec roku i tak będzie nadal w 2021 r. »

Podatki nie są jeszcze podwyższone

Parmelin: „Przed podniesieniem podatków musimy przekonać się, że firmy mogą znów normalnie pracować”.

Brak krótkiej pracy dla uczniów

Uczniowie nie są już uprawnieni do pracy krótkoterminowej. Środki wygasają z końcem miesiąca. Parmelin powiedział, że uczniowie powinni być w stanie ponownie praktykować normalnie.

„Kiedy opuszczamy system alarmowy?”

Parmelin: „W przyszłym tygodniu w Radzie Federalnej odbędzie się szereg ważnych dyskusji. Nieustannie dyskutujemy, czy nadal potrzebne jest prawo nadzwyczajne. Rada Federalna dąży do tego i stale go ocenia. »

Berset: «Jak najszybciej. Niestety prawo stanu wyjątkowego nadal jest czasem wymagane. » Jednak przygotowywane jestprzejście ze stanu nadzwyczajnego w normalny.

«Czy zakaz zgromadzeń zostanie zniesiony 8 czerwca?»

Berset: «Miejmy trochę cierpliwości. Omówimy to w przyszłym tygodniu. Muszę też powiedzieć, że do tej pory zawsze poluzowaliśmy sprawy stopniowo, a nie natychmiast».

Dlaczego nie można jeszcze otwierać kempingów?

Berset: „Najpierw otworzyliśmy tam, gdzie kontakt jest niewielki”. Sektory, w których można stosować koncepcje ochrony, zostały otwarte. Nie ma to nic wspólnego z lobbingiem. Minister zdrowia broni centrum ogrodniczego z tego powodu, że był to sezon.

«Czy mogę wrócić na stadion od 1 września?»

Berset: «Zdecydowaliśmy, że ważne wydarzenia są zabronione do końca sierpnia. To dotyczy. » To, co będzie potem obowiązywać, musi jeszcze zostać omówione. „Ale przygotowujemy tę decyzję”. Wiele wrześniowych wydarzeń wymaga jasności. Należy jednak pamiętać, że takie zdarzenia były również przyczyną infekcji w przeszłości.

Co z przejściami granicznymi?

Berset: «Zajmiemy się tym pytaniem 27 maja. Konieczna jest koordynacja z innymi krajami. Nie pozwalamy sąsiednim krajom decydować o rytmie otwarcia. »

«Nie chcę potknąć się tuż przed metą»

„Nie chcemy potknąć się przed linią mety” – mówi Berset. Dlatego zachęca ludność do przestrzegania zasad higieny i regularnego mycia rąk.

Następna konferencja prasowa odbędzie się 27 maja 2020. Będą na niej omawiane prawa dotyczące otwarcia granic, kempingów i co najważniejsze dla mnie- regulacje odnośnie zgromadzeń powyżej 5 odób i mniejszych imprez masowych.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.