Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 19.03.2021

Na dzisiejszej konferencji prasowej Alain Berset poinformował o zmianach, jakie podjęła Rada Federalna Szwajcarii dotyczących złagodzenia obostrzeń w kraju.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, która się (delikatnie mówiąc) nie poprawia, jedynym złagodzeniem jest liczba osób, spotykających się prywatnie. Z dotychczasowej liczby pięciu, wzrosła ona do 10. Dotyczy to spotkań w gronie rodziny i przyjaciół w pomieszczeniach zamkniętych. Na dworze wspólnie może przebywać – jak dotąd 15 osób. Postanowienie to wchodzi w życie z dniem 22.03.2021.

Alain Berset: „Sytuacja epidemiologiczna jest coraz gorsza, nie zaszczepiono jeszcze wystarczającej liczby osób i dlatego nie będzie jeszcze łagodzenia zakazów. Wyjątkiem jest liczba osób na prywatnych spotkaniach. Na decyzję złożyły się różne argumenty: wartości wytyczne nie zostały spełnione, istnieją przesłanki, że warianty wirusa są prawdopodobnie bardziej niebezpieczne, niż wcześniej sądzono. Nowe warianty wirusa są nie tylko bardziej zaraźliwe, ale i o 50% bardziej zabójcze. Zbliża się również Wielkanoc, a Rada Federalna nie chce, aby liczby zakarzeń gwałtownie wzrosły. Chcemy uniknąć tego, że Wielkanoc będzie dla Szwajcarii jak Boże Narodzenie w innych krajach”.

Nadal więc obowiązuje:

Zamknięcie barów, restauracji, diskotek, lokali tanecznych, placówek kulturalnych (z wyjątkiem bibliotek i museów), placówek sportowych i parków rozrywki.

Zakaz organizacji imprez masowych i zawodów sportowych z kontaktem cielesnym.

Spotkania na zewnątrz w max. 15 osób,

Praca zdalna.

Zajęcia online w szkołach wyższych.

Noszenie maseczek i zachowanie higieny w wyznaczonych do tego miejscach (sklepy, urzędy, stacje kolejowe, środki komunikacji miejskiej, miejsca, w których ciężko zachować dystans).

Szybkie testy dla osób bez symptomów są w Szwajcarii gratis i można je zrobić w każdej aptece.

Ze względu na „zmęczenie koronowe“ i ładną pogodę wzrosła mobilność ludności. BAG chcąc zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wprowadziło na listę krajów ryzyka także Polskę. Oznacza to, że od 22.03.21 aby przyjechać do Szwajcarii, trzeba przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa (typu PCR), wypełnić formularz wjazdowy, zgłosić się władzom kantonalnym i odbyć 10-dniową kwarantannę.

Podsumowując…nie wypijemy jeszcze wielkanocnego drineczka z palemką w ogródku jednej z ulubionych knajpek, a niedzielny obiad nadal można zamówić na wynos lub z dowozem do domu.

14.04.2021 odbędzie się następna konferencja prasowa, na której RF poda nowe informacje.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.