Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 18.12.2020

Dzisiejsze informacje z Berna zaprezentowali:

-Prezydent federalny Simonetta Sommaruga, szef Federalnego Departamentu Środowiska, Transportu, Energii i Komunikacji (DETEC)

-Radny Federalny Alain Berset, Szef Federalnego Departamentu Spraw Wewnętrznych (FDHA)

-Radny Federalny Guy Parmelin, Szef Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań (EAER)

„Wirus nie pozwoli nam odpocząć nawet podczas świąt. Sytuacja jest krytyczna ”, mówiła prezydent federalny Simonetta Sommaruga. „Rada Federalna zgadza się, że potrzebne są bardziej rygorystyczne środki, a kantony również wspierają ten projekt. Teraz obejmie on całą Szwajcarię ”.

Liczba infekcji wzrosła w ostatnich tygodniach. Liczba personelu w szpitalach i domach opieki jest ograniczona – mówiła Sommaruga. „Pandemia jest ciężarem dla naszego umysłu, naszego życia społecznego i gospodarczego”.

Poniższe środki obowiązują od wtorku 22 grudnia do 22 stycznia:

-Lokale gastronomiczne muszą pozostać zamknięte od następnego wtorku. Nie ma wyjątków od świąt.

-Usługi na wynos i dostawy są nadal dozwolone.

-Firmy sportowe muszą zostać zamknięte. Nadal można uprawiać sport na świeżym powietrzu w grupach do pięciu osób.

-Profesjonalne gry mogą nadal odbywać się bez publiczności.

-Obiekty kulturalne i rekreacyjne, takie jak muzea, kina, biblioteki, kasyna, ogrody botaniczne i ogrody zoologiczne będą zamknięte.

-Pojemność sklepów będzie dalej ograniczona.

-„Zostań w domu”: Obywatele są proszeni o pozostanie w domu. Ludzie powinni ograniczać kontakty towarzyskie do minimum i unikać niepotrzebnych podróży i wycieczek.

-Kantony o korzystnym rozwoju epidemiologicznym (wartość R poniżej 1) mogą zdecydować o ułatwieniu np. otwieraniu restauracji i obiektów sportowych.

-Kantony pozostają odpowiedzialne za tereny narciarskie.

Lokale gastronomiczne będą zamknięte od wtorku 22 grudnia do 22 stycznia. Nie ma wyjątków od świąt. Tylko stołówki zakładowe, stołówki szkolne w szkołach obowiązkowych oraz restauracje dla gości hotelowych mogą pozostać otwarte. Usługi na wynos i dostawy są nadal dozwolone.

Które kantony nie muszą zamykać restauracji?

Obecnie dotyczy to kantonów zachodniej Szwajcarii, jak mówił radny federalny Alain Berset. Sytuacja może się ciągle zmieniać.

Nadal można uprawiać sport na świeżym powietrzu w grupach do pięciu osób. Profesjonalne rozgrywki mogą nadal odbywać się bez widzów. Zajęcia sportowe i kulturalne prowadzone przez dzieci i młodzież przed ukończeniem 16 roku życia są nadal dozwolone, z wyjątkiem zawodów.

Zamknięte zostaną muzea, kina, biblioteki, kasyna, ogrody botaniczne i ogrody zoologiczne oraz inne obiekty kulturalne i rekreacyjne. Zajęcia kulturalne są nadal możliwe w małych grupach. Imprezy z publicznością są zabronione. Alternatywne formy wydarzeń pozostają dozwolone, na przykład wydarzenia transmitowane w Internecie.

Liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepach, jest dodatkowo ograniczona. Maksymalna liczba osób zależy od swobodnie dostępnej powierzchni handlowej. Ponadto we wszystkich sklepach nadal obowiązują ścisłe koncepcje ochrony. Obowiązują ograniczenia dotyczące godzin otwarcia: sklepy muszą pozostać zamknięte od 19:00 do 6:00 oraz w niedziele i święta.

Kantony pozostają odpowiedzialne za tereny narciarskie To nadal zależy od kantonów, czy zatwierdzą jazdę na nartach – czy nie. Do działania mają zastosowanie surowe warunki wstępne: sytuacja epidemiologiczna musi pozwalać na działanie, a szpitale muszą zapewniać wystarczające możliwości w celu śledzenia i testowania kontaktów. Konieczne jest również wprowadzenie koncepcji ścisłej ochrony i zapewnienie jej realizacji. Jeśli te wymagania nie są spełnione, kanton może nie wydać zezwolenia. Kanton St.Gallen planuje zorganizować jutro w sobotę konferencję medialną (na żywo w FM1 od 13.30) na temat funkcjonowania ośrodków narciarskich w okresie świątecznym. Na razie kanton wydał zezwolenie tylko do 22 grudnia. Według Prezydenta Okręgu Bruno Damanna byłoby cudem, gdyby wartość R była do tego czasu wystarczająco niska, a tereny narciarskie mogły zostać otwarte. Uwaga! Kantony Lucern i Schwyz chcą zamknąć swoje stoki narciarskie!

Dlaczego jazda na nartach nie jest zakazana?

„Jeździsz na nartach na świeżym powietrzu w grupach, które zwykle nie przekraczają pięciu osób” – mówił Berset. Zastosowanie miałyby koncepcje ochrony i środki higieny. „Gdyby dzisiaj zdecydowano, że jazda na nartach byłaby zakazana, na nizinach należałoby również zakazać sportów na świeżym powietrzu”. Największym problemem związanym z turystyką narciarską są wypadki. „Dlatego kantony muszą poważnie traktować swoją odpowiedzialność, a szpitale muszą być przygotowane nie tylko na pacjentów koronowych, ale i na podwyższoną liczbę pacjentów z wypadków, spowodowanych jazdą na nartach”.

Kantony o korzystnym rozwoju epidemiologicznym mogą zdecydować o ułatwieniu, na przykład otwieraniu restauracji i obiektów sportowych. Decydujące znaczenie ma tutaj liczba reprodukcji R, które są niższe niż 1 i częstość występowania w ciągu 7 dni, która musi być poniżej średniej szwajcarskiej. „Jak rozwinie się obecna sytuacja, jest to raczej mało prawdopodobne” – mówił Alain Berset.

Szybkie testy nawet bez objawów

Szybkie testy można teraz przeprowadzać również na ludziach bez rozpoznawalnych objawów i poza obowiązującymi kryteriami testu BAG. Na przykład można je zintegrować jako dodatkową ochronę w koncepcjach ochrony w domach starców, hotelach lub w pracy. Negatywny wynik szybkiego testu jest ważny tylko w dniu testu. Jak dotąd tylko osoby z objawami mogły zostać przebadane po zgłoszeniu przez szwajcarską aplikację Covid oraz w ramach zleconych badań epidemiologicznych.

Rada Federalna rozszerza stosowanie szybkich testów, aby badanie populacji było jeszcze łatwiejsze. Podjęto decyzję o odpowiedniej zmianie rozporządzenia w sprawie Covid 19. Wchodzi w życie 21 grudnia. Jak dotąd rozpoznano tylko szybkie testy antygenowe z użyciem wymazów z nosogardzieli. W przyszłości wszelkiego rodzaju szybkie testy spełniające kryteria BAG mogą być przeprowadzane w aptekach, szpitalach, gabinetach lekarskich i ośrodkach badawczych.

Kiedy można rozpocząć szczepienie?

„Tak szybko, jak to możliwe” – mówił Berset. Ale musimy upewnić się, że produkt jest wysokiej jakości. Kantony muszą być gotowe, aby szczepienia mogły się rozpocząć na początku przyszłego roku. Niemniej jednak szczepienie nie powinno usypiać nas fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. Szwajcaria musi pomóc sobie wyjść z tej sytuacji do końca zimy. Środki higieny będą nadal obowiązywać.Alain Berset zwracał również uwagę, że początkowo nie będzie dostępnych dużych ilości dawek szczepionek. W pierwszej kolejności około 5000 osób (grupy ryzyka i pracownicy służby zdrowia) w kantonie St.Gallen może zostać zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

Przedłużenie i wznowienie działań w zakresie pracy krótkoterminowej

Rada Federalna ponownie przedłużyła procedurę rekompensaty za pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (KAE) do 31 marca 2021 r. Odpowiednie zmiany w przepisach o ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia Covid-19 wchodzą w życie 1 stycznia. Ponadto konsultowane są już dalsze dostosowania rozporządzenia. Mają one miejsce w związku z niedawno przyjętą przez parlament nowelizacją ustawy Covid-19. Planowane jest zniesienie okresu karencji, nieuwzględnianie okresów rozliczeniowych, w których utrata pracy przekracza 85% czasu pracy firmy, oraz rozszerzenie uprawnień KAE na osoby pozostające w stosunku pracy na czas określony i praktykantów. Rada Federalna podejmie formalną decyzję w tej sprawie 20 stycznia. Nie opóźnia to wejścia w życie planowanych środków.

Od początku pandemii Rada Federalna miała jasny cel: „Firmy powinny być w stanie jak najlepiej pracować, gdy tylko sytuacja się poprawi”, mówił radny federalny Guy Parmelin. Jest to również możliwe przy częściowym zniesieniu środków. Obecnie istnieje perspektywa szczepień, które pozwolą na poprawę sytuacji w 2021 roku.

Zachęca się mieszkańców do pozostania w domu. Ludzie powinni ograniczać kontakty towarzyskie do minimum i unikać niepotrzebnych podróży i wycieczek.

Dlaczego środki obowiązują dopiero od wtorku?

„Chodzi o całkowite zamknięcie restauracji” – mówi Alain Berset. Sytuacja wydaje się pozwalać restauracjom na zamknięcie dopiero we wtorek, aby mogły przygotować się na następny miesiąc bez pracy.

Czy będzie opóźniony początek szkoły?

Temat był omawiany w Radzie Federalnej w ramach wymiany z grupą zadaniową. „Odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na kantonach” – mówi Alain Berset. Dzieci nadal nie są motorami pandemii.

„Boże Narodzenie nie będzie dużym problemem”. Według Alaina Berseta Boże Narodzenie można obchodzić stosunkowo normalnie w ramach zasad. Dopóki się spotyka nie więcej niż dziesięć osób. Zaleca się również, aby w pomieszczeniu znalazły się nie więcej niż dwa gospodarstwa domowe. Większy problem to Sylwester. «To święto trzeba obchodzić inaczej. Nie możemy bawić się całą noc ”.

Szef zdrowia Alain Berset zwrócił uwagę, że możliwe jest dalsze zaostrzenie środków. Rada Federalna ma plan eskalacji. Chce ona podsumować sytuację 30 grudnia. Jest więc możliwe, że nowe środki pojawią się w nowym roku.

Cel: wartość reprodukcji R poniżej 0,8: obecnie wynosi ona powyżej 1, mówił radny federalny Alain Berset. „Obserwujemy wykładniczy wzrost liczby przypadków”. Dlatego konieczne są środki. „Sytuacja nie rozwiąże się sama”. Środki mają na celu sprowadzenie wartości R poniżej 0,8. Liczba reprodukcji wskazuje, ile osób średnio zaraża zarażona osoba. 4 grudnia było to 1,13.

Dziś pojawiła się także nowa lista krajów, po powrocie z których obowiązuje kwarantanna. Obowiązuje ona od 19.12.2020. Polski na niej nie ma, ale nie znaczy to, że można na huuuura jechać do kraju na święta.

Jak mówi Berset: BLEIBEN SIE ZU HAUSE!

Bądźcie zdrowi!

A na koniec koronowa szwajcarska piosenka:

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.