Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 18.10.2020

Druga fala Covid 19 zawitała 10 dni temu do Szwajcarii, jak podał na dzisiejszej konferencji prasowej Alain Berset, z tego właśnie powodu Rada Federalna Szwajcarii zaostrzyła przepisy w kraju sera i Alp. Oto najważniejsze postanowienia:

Oprócz transportu publicznego obowiązkowe jest teraz noszenie maski we wszystkich publicznie dostępnych budynkach w całej Szwajcarii. Należą do nich na przykład sklepy, centra handlowe, banki, urzędy pocztowe, biblioteki, kina, teatry, sale koncertowe, hotele (z wyjątkiem pokoi gościnnych), restauracje, bary, dyskoteki, gabinety lekarskie, szpitale, kościoły i instytucje religijne.

We wszystkich miejscach administracji publicznej, które są publicznie dostępne, należy nosić maskę.

Rada Federalna zniosła ogólny obowiązek noszenia maski w szkołach obowiązkowych, szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych oraz w opiece nad dziećmi poza rodziną. Wymóg dotyczący maski ma tam zastosowanie tylko wtedy, gdy stanowi część koncepcji ochrony.

Wymagania dotyczące imprez prywatnych

Oprócz rozszerzonego obowiązku noszenia maski, Rada Federalna wprowadza przepisy dotyczące imprez prywatnych. Ponieważ wiele osób zostało zarażonych na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi, RF radzi, aby w miarę możliwości unikać takich zdarzeń.
Nie ustalono żadnych zasad dotyczących prywatnych spotkań poniżej 15 osób. Jeśli jednak spotyka się ich więcej, należy nosić maskę.

Imprezy prywatne od 100 osób muszą mieć koncepcję ochrony i mogą być przeprowadzane tylko w publicznie dostępnych obiektach.

Rada Federalna ponownie wydała regulamin spotkań w przestrzeni publicznej. W miejscach publicznych, na ścieżkach spacerowych iw parkach zabrania się teraz zgromadzeń ponad 15 osób. Według Rady ma to zapobiec przenoszeniu wydarzeń prywatnych do przestrzeni publicznych. Zorganizowane imprezy, takie jak wiece i demonstracje polityczne i społeczne, są nadal dozwolone w ramach koncepcji ochrony.

Restauracje i bary. Tylko osoby siedzące mogą spożywać posiłek lub pić napoje, osoby stojące nie mogą być obsługiwane. Ponadto należy zbierać dane kontaktowe. Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, czy spożycie jest w pomieszczeniu czy na zewnątrz.

Rada Federalna uzupełniła również „Rozporządzenie w sprawie Covid 19, sytuacja specjalna” o ustęp dotyczący biura domowego. Dlatego pracodawcy są zobowiązani do przestrzegania zaleceń Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego (BAG). Praca w domu pozwoliłaby uniknąć dużych zgromadzeń ludzi, zwłaszcza w godzinach szczytu, oraz bliskich kontaktów w pracy – czytamy w oświadczeniu. Firmy nie musiałyby wysyłać całych zespołów do kwarantanny, gdyby pojawił się przypadek Covid-19.

Unikajmy przeciążania szpitali
W ostatnich dniach nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków zakażeń. We wszystkich grupach wiekowych i we wszystkich kantonach występuje więcej infekcji. Tak jak wcześniej – gdy podejrzewasz zakażenie koroną – skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Zamontuj też appkę Swisscovid, która pokaże ci, czy miałeś kontakt z osobą zarażoną.

Celem tych środków bezpieczeństwa jest zapobieżenie przeciążeniu systemu opieki zdrowotnej w najbliższych tygodniach i miesiącach – pisze Rada Federalna.

Wszystkie postanowienia wchodzą w życie z dniem 19 października 2020.

Kontakty władz federalnych

Najważniejsze kontakty na szczeblu federalnym na temat koronawirusa.

W przypadku pytań dotyczących zdrowia:
Federalne Biuro Zdrowia Publicznego (FOPH)
Infolinia Koronawirus Tel .: +41 58 463 00 00 – 7/7 6:00 do 23:00

W przypadku pytań dotyczących pracy:
Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych SECO
Telefon: +41 58 462 56 56
E-mail: info@seco.admin.ch

W przypadku pytań dotyczących kredytów pomostowych dla firm:
EasyGov
Punkt obsługi EasyGov: +41 58 467 11 22 – od poniedziałku do piątku, od 7:00 do 20:00

W przypadku pytań dotyczących ceł:
Federalna Administracja Celna
Telefon: +41 58 467 15 15 – od poniedziałku do soboty, od 7:00 do 20:00
Formularz kontaktowy

W przypadku pytań dotyczących rolnictwa
Federalny Urząd Rolnictwa
E-mail: krisenstab@blw.admin.ch

W przypadku pytań dotyczących podróży za granicę i powrotu do Szwajcarii:
Federalne Biuro Zdrowia Publicznego
Infolinia dla osób wjeżdżających do Szwajcarii: Tel: +41 58 464 44 88
Infolinia Koronawirus Tel .: +41 58 463 00 00 – 7/7 6:00 do 23:00
W przypadku pytań dotyczących wjazdu do Szwajcarii, swobodnego przepływu osób i zatrzymania wizy:
Sekretariat Stanu ds. Migracji SEM

W przypadku pytań dotyczących szkoły:
Sekretariat Stanu ds. Edukacji, Badań Naukowych i Innowacji (SERI)
Na stronie SERI można znaleźć adresy i kontakty w różnych obszarach tematycznych

W przypadku pytań dotyczących działań armii:
Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu
Adresy i kontakty w różnych obszarach tematycznych można znaleźć na stronie internetowej szwajcarskich sił zbrojnych.

Życzę zdrowia i cierpliwości!

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.