Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z dnia 13.01.2021

Na dzisiejszej konferencji prasowej o nowych zaostrzeniach informowali:

– Guy Parmelin, prezydent federalny

– Alain Berset, radny federalny, szef Federalnego Departamentu Spraw Wewnętrznych

– Ueli Maurer, radny federalny, szef Federalnego Departamentu Finansów

– Christoph Brutschin, radny rządu Basel Stadt i przewodniczący Konferencji Dyrektorów Ekonomii Kantonu (VDK)

– Ernst Stocker, radny rządu Zurychu i przewodniczący Konferencji Dyrektorów Finansów Kantonów (FDK)

Najważniejsze informacje w skrócie

-Szwajcaria ma do czynienia z nowym, wysoce zaraźliwym wariantem wirusa: istnieje groźba ponownego wzrostu zakażeń koronami, przenoszalność jest od 50 do 70 procent wyższa.

-Rada Federalna przedłużyła środki o pięć tygodni od grudnia do końca lutego: restauracje, instytucje kulturalne, obiekty sportowe i rekreacyjne pozostaną zamknięte do końca lutego.

-Z drugiej strony zasada, że ​​sklepy i kioski na stacjach benzynowych będą zamknięte po godzinie 19:00 oraz w niedziele, zostanie zniesiona.

-Nowości te obowiązują od poniedziałku 18 stycznia: biuro domowe będzie obowiązkowe, sklepy z artykułami niecodziennymi będą zamknięte. Spotkania prywatne i publiczne także ograniczone, może spotykać się maksymalnie pięć osób, w tym dzieci.

„Zaostrzenie środków jest konieczne, ponieważ istnieje nowy i wysoce zaraźliwy wariant Corony” – mówił Guy Parmelin, prezydent federalny. „Cierpienie jest wszędzie, rodziny, pracownicy, wszyscy cierpią. Wielu napisało do Rady Federalnej. Niemniej jednak musimy zachować zimną krew ”.

„Mutacja wirusa się rozprzestrzenia, spodziewamy się jeszcze silniejszej trzeciej fali ”- mówił minister zdrowia Alain Berset. Dobra wiadomość jest taka, że ​​chociaż raz mamy przewagę: sytuacja w Szwajcarii jest obecnie taka sama jak w Wielkiej Brytanii na początku grudnia. „Albo podejmiemy dobrowolne środki teraz i możemy im zapobiec, albo poczekamy i zobaczymy, a za kilka tygodni będziemy musieli podjąć jeszcze ostrzejsze środki. To jest nowa sytuacja ”.

„Gamechancer” to mutacja wirusa: „Możemy uczyć się od Wielkiej Brytanii, gdzie liczba ta gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich czterech tygodni. Im szybciej podejmiemy silniejsze środki, tym będziemy lepiej przygotowani ”.

«Nadal nie ma przepisów nadzwyczajnych. Musimy przestrzegać praw i obowiązków ”- podkreślał radny federalny Ueli Maurer. Kantony pracowały razem nad nowym rozporządzeniem w sprawie trudnych sytuacji.

Maurer obawia się, że zatwierdzone wcześniej 2,5 miliarda CHF nie wystarczy na pokrycie wszystkich trudnych sytuacji. „Wiosną będziemy musieli poprosić parlament o więcej pieniędzy”. „To nie tylko problem z barami i restauracjami, to problem wszystkich firm, które są ograniczone”.

„80 procent działań muszą zostać przeprowadzone przez kantony. My w kantonach odczuwamy silne zmęczenie koronowe, szczególnie wśród policji. Oprócz przepisów dotyczących trudności, praca krótkoterminowa jest podstawą rozwiązania problemów związanych z koroną ”- powiedział Ernst Stocker, radny rządu Zurychu i przewodniczący Konferencji Dyrektorów Finansów Kantonów (FDK).

„Teraz kryzys się rozprzestrzenia – dotyka go coraz więcej firm. Chcemy jak najszybciej zapewnić, że pieniądze dotrą do poszkodowanych tak szybko, jak to możliwe ”- mówił Christoph Brutschin, radny kantonu Basel-Stadt i przewodniczący Konferencji Dyrektorów Ekonomii Kantonu. „Kantony działają tak szybko, jak to możliwe, ale niektóre z nich są „uprzywilejowane“ i mają już strategię i pieniądze, które ułatwiają im pracę. „

Sesja pytań i odpowiedzi dla dziennikarzy:

Czy pieniądze na pomoc firmom mogą zostać wypłacone w najbliższej przyszłości?

„Próbujemy, ale to musi być dobrze zorganizowane. Pierwsze fundusze powinny wpłynąć do kantonu Zurych pod koniec lutego ”- mówił Stocker. Obecnie w całej Szwajcarii nie złożono nawet 300 wniosków. Maurer uważa: „Firmy powinny mieć możliwość pobierania pieniędzy z banku przez miesiąc. Ważne jest, abyśmy mieli rozwiązanie i dali gwarancję, że te pieniądze wpłyną ”.

Były zalecenia, aby nie zamykać sklepów, dlaczego nie wzięto tego pod uwagę?

„Decyzja Rady Federalnej była bardzo bliska. Wysłuchaliśmy wszystkich, ale rozwój korony w ciągu ostatnich kilku dni był bardzo szybki. Dzięki tym środkom możemy być w stanie zapobiec lub stłumić trzecią falę »

Na niektórych terenach narciarskich tarasy są również otwarte, czy to dozwolone?

„Kantony mają tutaj suwerenność, ale my jesteśmy w kontakcie z kantonami w tej sprawie” – mówił urzędnik BAG.

Spotkanie dwóch rodzin z 3 dzieci jest teraz zakazane. Czy nie można robić wyjątków?

„Jestem również dotknięty tym, ponieważ sam mam troje dzieci. Tak, to trudne, ale musimy to wprowadzić. Musimy zapobiec zbliżającej się brutalnej trzeciej fali ”- mówił Berset.

A co z zamykaniem szkół?

«Mutacja wirusa stawia nas przed nową sytuacją. Jesteśmy w bliskim kontakcie z kantonami i musimy się naradzić, jak postępować. Ale kantony są również odpowiedzialne za szkoły ponadobowiązkowe ”- mówił Berset. „Kantony muszą sprawdzić, czy istnieje jakaś droga pomiędzy nauczaniem na odległość a normalnym nauczaniem. To pytanie dotarło do kantonów i czekamy na odpowiedź »- mówił Parmelin.

„Jest dla nas jasne, że musimy minimalizować szkody, a zamykanie szkół powoduje wiele niesprawiedliwości. Dlatego jest to ostateczność ”. „Zamknięcia szkół mają duży wpływ na gospodarkę i cieszę się, że Rada Federalna uważa to za ostatnią opcję” – powiedział radny rządu Zurychu Stocker. „Kantony decydują, które środki są najbardziej przydatne, a które najmniej szkodliwe” – mówił Parmelin.

Czy potrzeba podwyżek podatków, aby spłacić dług u państwa?

„Celem jest zdecydowanie zapobieżenie podwyżkom podatków, ale długi poważnie ograniczą budżet Szwajcarii w ciągu najbliższych kilku lat” – mówił Maurer.

Czy za sześć tygodni naprawdę będą jakieś pieniądze?

«Jeśli mam teraz głos, muszę powiedzieć, że jestem sfrustrowany. Tracimy z oczu bardzo ważne rzeczy: Szwajcaria będzie cierpieć z powodu wysokiego zadłużenia w ciągu najbliższych dziesięciu do 15 lat. A dziennikarze zajmują się tak drobnymi pytaniami, jak szybkość napływu pieniędzy ”- powiedział Maurer.

Czy nie ma potrzeby stosowania masek FFP2 w transporcie publicznym?

„Nie jesteśmy pewni, czy ta maska ​​może lepiej powstrzymać mutanta. Ale przyglądamy się bliżej, jakie doświadczenia mają sąsiednie kraje ”- powiedział Patrick Mathys z BAG.

Uwaga! Maska FFP2 w aptece szwajcarsiej kosztuje 4,90 CHF. Ponoć może służyć nawet do 8 godzin. 50 sztuk masek jednorazowych w Migrosie kosztuje 9,90…Przeliczcie sobie…O ile Szwajcarzy nie są jescze pewni, czy wprowadzić je jako obowiązek, o tyle w Niemczech już je wprowadzają.

Dlaczego teraz wprowadza się tak zdecydowane środki?

„Chodzi o zapobieganie katastrofie. Mutacja wirusa prawie spowodowała załamanie zdrowotne w Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie tego nie chcemy ”- powiedział na koniec Berset.

Bądźcie zdrowi!

Źródło: Konferencja prasowa i Fm1Today.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.