«Infekcje rosną szybko i silnie. I to we wszystkich regionach kraju. Znajdujemy się w niezwykle krytycznej fazie ”- powiedziała prezydent federalny Simonetta Sommaruga. Sytuacja popycha szpitale do granic możliwości. „Nie możemy dłużej czekać”. Dlatego potrzebne są dodatkowe środki. Bardzo ważne jest, aby infekcje ponownie się zmniejszyły.
Godzina policyjna od 19:00 i zamknięcie w niedziele i święta
Restauracje, bary, sklepy, targi, muzea, biblioteki oraz obiekty sportowe i rekreacyjne muszą być zamknięte między godziną 19:00 a 6:00.
Sklepy, targowiska, muzea, biblioteki, a także obiekty sportowe i rekreacyjne pozostają zamknięte w niedziele i święta państwowe. Z kolei restauracje i bary mogą być otwarte w niedziele i święta.
W dniu 24 grudnia i w Sylwestra godzina policyjna obowiązuje dopiero od 1:00 rano. Take away i usługi dostawy mogą pozostać otwarte do godziny 23:00.
Nadal można tankować pojazdy na stacjach benzynowych. Jednak według Rady Federalnej sklepy muszą być również zamknięte o godzinie 19:00.
Dlaczego nie ma niedzielnych wyprzedaży?
„Celem jest zmniejszenie liczby kontaktów” – mówił Berset. Przed Świętami Bożego Narodzenia są tylko dwie niedziele. W tych dwóch tygodniach szczególnie ważne jest zminimalizowanie kontaktów.
Rada Federalna chce spotkać się z kantonami, które mają pod kontrolą liczbę infekcji, powiedziała Simonetta Sommaruga. W tych kantonach powinno być możliwe przesunięcie godziny policyjnej na 23:00. Ale tylko tak długo, jak pozwala na to sytuacja.
Opinie kantonów są bardzo różne. Według Rady Federalnej podczas konsultacji kantony zasadniczo podzieliły się swoją oceną sytuacji epidemiologicznej. Większość z zadowoleniem przyjmuje większą standaryzację środków. „Wielu wzywa również do zastosowania natychmiastowych federalnych środków w celu złagodzenia skutków gospodarczych. Jednak znaczna większość nie zgadza się z podejściem Rady Federalnej ”.
„Sytuacja jest delikatna” – powiedział Alain Berset. Liczby wzrosły w sześciu z siedmiu regionów w kraju. Szpitale są pod ogromną presją, a personel osiąga swoje granice. Wraz ze świętami dużo osób przybywa do Szwajcarii. Ważne jest, aby mieć jak najmniej kontaktów. Ale nadal celem jest uniknięcie lockdownu.
„Zasada dwóch gospodarstw domowych jest zaleceniem”
„Zaleca się, aby prywatne spotkania odbywały się z nie więcej niż dwoma gospodarstwami” – mówił Alain Berset. Niemniej jednak kontakty należy zminimalizować w jak największym stopniu.
„Środki są umiarkowane, ale przynoszą efekty, gdy zostaną wdrożone. Jeśli ludność nie będzie się do tego stosować, blokada będzie się zbliżać coraz bardziej ”- mówił Berset. Środki obowiązują początkowo do 22 stycznia.
Rada Federalna chce uzupełnić program ubóstwa o kolejne 1,5 miliarda franków. Z tego 750 milionów franków ma być wspólnie poniesionych przez rząd federalny i kantony, przy czym kantony mają stanowić 33 procent. W razie potrzeby Konfederacja powinna mieć możliwość „wstrzyknięcia“ 750 milionów franków do kantonów jako dodatkowych wkładów, bez wkładu finansowego kantonów. Ma to dać Radzie Federalnej możliwość udzielenia ukierunkowanego wsparcia tym kantonom, które są szczególnie dotknięte środkami mającymi na celu powstrzymanie Covid-19. Ponadto Rada Federalna postanowiła skierować wniosek nie tylko do przedsiębiorstw kulturalnych, ale także do pracowników kultury o odszkodowanie.
Jak często rząd federalny może zwiększyć pomoc finansową?
„To już za dużo, ale jeśli będzie to konieczne, będziemy musieli się zadłużać. Z naszymi długami możemy przynajmniej przeprowadzić igrzyska olimpijskie »- zażartował Ueli Maurer. Celem jest zmniejszenie zadłużenia bez podwyżek podatków. O tym, jak powinna nastąpić redukcja zadłużenia, będziemy rozmawiać dopiero w najbliższych miesiącach. Nie można jeszcze powiedzieć, czy na przykład restauracje w zachodniej Szwajcarii, które zostały zamknięte w ostatnich tygodniach, otrzymają wsparcie finansowe z mocą wsteczną – mówił Maurer. Grudzień to jeden z głównych miesięcy w gastronomii. „Ze względu na godzinę policyjną ich deficyt finansowy może wynieść nawet 800 mln CHF” .
Rząd federalny był przygotowany na „trudną sytuację”
„Wiedzieliśmy, że zimą sytuacja będzie znacznie trudniejsza niż latem” – mówił Berset. „Byliśmy przygotowani, ale nie wiedzieliśmy, kiedy sytuacja ulegnie takiemu pogorszeniu“
„Na początku listopada był szczyt z około 10 000 przypadków w ciągu jednego dnia. Mieliśmy nadzieję, że do Bożego Narodzenia będziemy mieć 800 lub 1000 przypadków dziennie. Tak się nie stało. Celem naszym jest zmniejszenie liczby ”- mówił Berset..
Nie ma ryzyka jeżeli przedłuży się godzinę policyjną w zachodniej Szwajcarii?
„Kantony mogą, ale nie muszą” – podkreśliła Simonetta Sommaruga w odniesieniu do wyjątków dla kantonów znajdujących się w lepszej sytuacji. Kantony musiałyby same zdecydować, czy byłoby właściwe przesunięcie godziny policyjnej na 23:00. Z pewnością nie ma to sensu dla kantonu, który dokładnie spełnia Zarządzeń Rady. W kantonie muszą być dostępne wystarczające możliwości w zakresie śledzenia kontaktów i opieki zdrowotnej. Jeśli kanton chce przedłużyć godziny otwarcia, musi skoordynować z sąsiednimi kantonami.
Dlaczego dozwolone są obchody religijne?
„Chcemy znaleźć sposób na opanowanie pandemii i dalsze życie” – mówił Alain Berset. Dlatego pod koniec roku powinno być możliwe pójście do kościoła. Istnieje również koncepcja ochrony kościołów.
Jeszcze informacje z Ambasady RP w Bern: Embassy of Poland in Bern.
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski, którą 14 grudnia wprowadzi Szwajcaria, chcielibyśmy wyjaśnić kilka kwestii. Obowiązkowi zgłoszenia swojego przyjazdu władzom kantonalnym i poddania się 10-dniowej kwarantannie podlegać będą:
-osoby, które 14 grudnia lub później przyjadą do Szwajcarii z Polski (liczy się data wjazdu na terytorium Szwajcarii),
– osoby, które 14 grudnia lub później przyjadą do Szwajcarii z innego niż Polska kraju, ale w ciągu 10 dni przed wjazdem na terytorium Szwajcarii przebywały w Polsce co najmniej 24 godziny.
Oznacza to np., że osoba, która 10 grudnia wyjedzie z Polski do Niemiec, spędzi tam cztery dni, a następnie 14 grudnia przyjedzie do Szwajcarii, również podlegać będzie obowiązkowej kwarantannie. Zasady te dotyczą, oprócz Polski, kilkunastu innych państw i regionów, które zostały umieszczone na szwajcarskiej liście obszarów wysokiego ryzyka. Od 14 grudnia będą na niej również m.in. Stany Zjednoczone, Litwa, Węgry, Portugalia, Chorwacja, niektóre regiony Włoch, dodatkowe regiony Austrii. Aktualnie na tej liście są już m.in. Luksemburg i dwa regiony Austrii. Przypominamy, że przepisy dotyczące kwarantanny zostały wprowadzone przez władze Szwajcarii, i to właśnie do władz Szwajcarii należy ich interpretacja i egzekwowanie. Ewentualne pytania dotyczące szczegółowych zasad kwarantanny, wyjątków od nich czy sytuacji nietypowych należy zatem kierować do odpowiednich urzędów szwajcarskich. Szczegółowe informacje, pełna wersja listy obszarów wysokiego ryzyka oraz lista urzędów kantonalnych na stronach BAG.

Źródło: Fm1Today