Postanowienia Rady Federalnej Szwajcarii z 16 kwietnia 2020. Pytania i odpowiedzi.

„Tak szybko, jak to możliwe” i „tak wolno, jak to konieczne”, Rada Federalna łagodzi środki przeciw rozprzestrzenianiu się wirusa korony. Złagodzenie środków nastąpi w trzech etapach:

Pierwszy etap od 27 kwietnia

Szpitale mogą ponownie przeprowadzać wszystkie interwencje. Podobnie ambulatoryjne praktyki medyczne w zakresie stomatologii, fizjoterapii lub masaży medycznych mogą wznowić normalne działanie i przeprowadzić wszystkie zabiegi, w tym niepilne.

Firmy z osobistymi kontaktami fizycznymi mogą również ponownie otworzyć, na przykład sklepy fryzjerskie, gabinety masażu, studia tatuażu i salony kosmetyczne. Otwarte są także sklepy z narzędziami i centra ogrodnicze, a także kwiaciarnie. Można ponownie otworzyć bezobsługowe obiekty użyteczności publicznej, takie jak myjnie samochodowe.

Od 27 kwietnia ograniczenia zasięgu w sklepach spożywczych również zostaną zniesione. Jeśli towary codziennego użytku i inne towary znajdują się w obszarze sprzedaży w sklepie spożywczym, można je sprzedać.

Drugi etap od 11 maja

Jeżeli nastąpi spadek wskaźnika zachorowań, to w drugim etapie szkoły obowiązkowe oraz sklepy i targi zostaną ponownie otwarte.  Rada Federalna chce podjąć decyzję 29 kwietnia.

Trzeci etap od 8 czerwca

W trzecim kroku szkoły średnie, szkoły zawodowe i uniwersytety ponownie zorganizują spotkania twarzą w twarz. Jednocześnie należy ponownie otworzyć firmy rozrywkowe i rekreacyjne, takie jak muzea, biblioteki, ogrody botaniczne i ogrody zoologiczne, a także znieść zakaz spotkań. Rada Federalna zdecyduje o szczegółach tego etapu 27 maja.

Kiedy restauracje będą ponownie otwarte?

Rada Federalna nie zdecydowała jeszcze, kiedy placówki gastronomiczne mogą zostać ponownie otwarte. Prezydent Federalny Simonetta Sommaruga powiedział, że wraz z branżą zostanie opracowana koncepcja, która może obejmować również etapowe otwieranie.

Jednak Rada Federalna zdaje sobie sprawę, że trudno jest pić piwo z kolegą w odległości dwóch metrów lub jeść z maską ochronną. Dlatego, zdaniem Sommarugi, należy dokładnie rozważyć otwarcie restauracji.


Czy grille mogą się teraz odbywać ponownie?

„Czas na grillu lub spotkanie w sąsiedztwie nie jest dozwolone ani mile widziane” – powiedział minister zdrowia Alain Berset. Spotkania więcej niż pięciu osób są nadal niedozwolone. Ponadto obowiązuje zasada: „Zostań w domu” (patrz następne pytanie).


Czy nadal muszę zostać w domu?

Tak, zalecenie Rady Federalnej pozostaje. Aby złagodzenie zadziałało bez dalszego wzrostu liczby zachorowań, ważne jest, aby kontakty społeczne były jak najniższe. Dotyczy to w szczególności osób szczególnie wrażliwych. «Wirus wciąż tam jest. Przestrzeganie zasad dotyczących odległości i higieny pozostaje absolutnie kluczowe ”, mówi Alain Berset. Jak długo tak pozostanie, zależy od dalszego rozwoju. Jednak nie oczekuje się łagodzenia przed czerwcem.


Czy istnieje ogólny obowiązek noszenia maski podczas ponownego otwarcia szkół i sklepów?

Nie. Według Rady Federalnej tylko personel medyczny i chorzy powinni nosić maskę. Zdaniem Berseta nadal trudno jest zdobyć maski ochronne, dlatego nie zostaną one rozdane ludności bezpłatnie.


Czy dzieci mogą teraz wrócić do dziadków?

Dzieci nie są przyczyną choroby. „Rzadko są dotknięte chorobą i są bardzo słabymi nosicielami wirusa” – mówi Berset. Niemniej jednak nie jest łatwo znieść zalecenie. Dzieje się tak, ponieważ dziadkowie należą do najbardziej narażonych. „Zanim nie będziemy mieć środków ochronnych, takich jak szczepienia, musimy zachować ostrożność” – mówi Berset.

Czy odbędą się jakieś festiwale tego lata?

Minister zdrowia Alain Berset „nie jest optymistą” co do wydarzeń na dużą skalę w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ryzyko zarażenia się podczas takiego zdarzenia jest ogromne. Główne wydarzenia, takie jak Openairs, prawdopodobnie należą do ostatniej kategorii, która zostanie ponownie zatwierdzona.

„Dzisiaj nie jest łatwo powiedzieć coś o lipcu i sierpniu” – powiedział Berset. Rada Federalna chciała pogłębić ten temat na następnym posiedzeniu. Wiele dużych festiwali za granicą zostało już odwołanych. „Oczywiście obserwujemy, jak regulują to inne kraje” – powiedział Berset.


Czy tego lata odbywają się egzaminy zawodowe?
W tym roku zostaną przeprowadzone tylko praktyczne egzaminy końcowe. Egzaminy teoretyczne zostały usunięte. W obszarze szkolnym wykorzystywane są stopnie doświadczenia uczniów.

Praktyczne testy powinny odbywać się w ścisłej zgodności ze środkami higieny. Zawody mają trzy opcje:

– Test praktyczny, który można przeprowadzić w firmie dydaktycznej.

– Test praktyczny, który można przeprowadzić w centrum egzaminacyjnym.

– Lub egzamin praktyczny, który można zastąpić oceną nauczyciela.

„Chcemy zaoferować 75 000 młodym ludziom, którzy ukończyli staż tego lata, perspektywę” – powiedział minister edukacji Guy Parmelin.


Czy mogę iść na basen tego lata?
Według Daniela Kocha z Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego chlor zabija prawie wszystko, dlatego w kąpieli nie ma nic złego. Ale spotkania ludzi są nadal zabronione. „Nadal nie możemy powiedzieć, kiedy otworzą się baseny” – powiedziała prezydent Federalna Sommaruga.


Czy mogę teraz normalnie wrócić do pracy?
„Domowe biuro jest na porządku dziennym” – powiedziała Sommaruga. Praca w domu jest odpowiednim środkiem do przestrzegania zasad odległości. Ponadto należy odciążyć transport publiczny.


Kiedy centra fitness będą ponownie otwarte?
Obecnie nie jest to znane i nie jest planowane w pierwszych dwóch etapach. W związku z tym otwarcie przed 8 czerwca jest nierealne. Wkrótce Rada Federalna omówi, kiedy będzie można ponownie rozpocząć treningi i w jakim sporcie. To ogłosi szef zdrowia Berset.


Czy granice są teraz ponownie otwarte?
Granice pozostają zamknięte, przynajmniej na razie. Jednak we współpracy z krajami sąsiadującymi rząd federalny bada, kiedy będzie można ponownie przekroczyć granicę. Data nie została jeszcze ustalona w tym zakresie.

 

Ile osób może wziąć udział w pogrzebie?

Od 27 kwietnia Rada Federalna postanowiła „złagodzić“ pogrzeby. Wcześniej mogły odbywać się one tylko w „bardzo bliskiej rodzinie”. Definicją jest teraz „w kręgu rodzinnym”. Rada Federalna nie powiedziała ile to jest osób osób.

A na koniec: Hit roku 2020:

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.