Poczta szwajcarska z duchem czasu

poDie Schweizerische Post AG (fr. La Poste Suisse, wł. La Posta Svizzera, retoromański La Posta Svizra; w skrócie: DIE POSTLA POSTELA POSTASWISS POST)  czyli Poczta Federalna. Została ona utworzona 1 stycznia 1849 roku w celu transportu listów, paczek, osób i pieniędzy. Przesyłki  były pierwotnie transportowane konno, a od 1857 r. koleją. Od 1866 r. oddano do użytku własne wagony kolejowe. Po pierwszym użyciu pojazdów mechanicznych w 1903 roku, zaprzestano transportów konnych. Od 1906 roku istniała usługa czeków pocztowych (rachunek czekowy, prekursor dzisiejszego PostFinance, konto żółte). W 1920 roku połączono telefonię i telegrafię z pocztą. Dział tych usług nosił nazwę PTT (Post, Telephone, Telegraph). Od 1939 r. cechą Swiss Post jest żółty kolor, który noszą wszystkie skrzynki na listy i bankomaty. W 1964 r. wprowadzono kody pocztowe. W 1978 r. PTT utworzyło pierwsze postomaty (bankomaty) i zaoferowało pierwsze telefony komórkowe (patrz Swisscom).

W dniu 31 grudnia 1997 r. PTT została podzielona na dwie grupy w kontekście liberalizacji zainicjowanej w 1988 r. Poczta, której usługi składają się z dostarczania listów, paczek, płatności i transport pasażerski autobusowy (PostAuto)  zostały przeniesione do dzisiejszej Swiss Post, podczas gdy usługami telekomunikacyjnymi zajmował się Swisscom.

 

Od 2013 roku Swiss Post jest spółką akcyjną, PostFinance zaś spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Poczta szwajcarska idzie z duchem czasu i oferuje nam technologiczne rozwiązania. Nie musimy stać w kolejce, by zapłacić za telefon, kupić bilet na autobus, czy znaczek na list.

po4Decydując się na konto pocztowe, możemy ściągnąć appkę na telefon PostFinance, przez którą skontrolujemy swoje wydatki i zapłacimy rachunki, siedząc wygodnie w fotelu. Zaś dzięki PostFinance TWINT możemy płacić za zakupy szybko, łatwo i bezgotówkowo.

Wycieczka na drugi koniec Szwajcarii? Nic trudnego. Appka PostAuto daje Wam możliwość sprawdzenia godzin odjazdu autobusów i możliwość zakupu biletu przez telefon.Screenshot_20180507-140104.png

Wysyłanie pocztówek? Oczywiście też jest to możliwe. Instalując PostCard Creator możecie wykreować własną kartkę choćby z ostatniego zdjęcia w komórce. Usługa dostępna za 2 CHF, tylko na terenie Helwecji.

Screenshot_20180507-135249.pngWysyłanie i otrzymywanie paczek też nie stanowi problemu. O ile musisz udać się do okienka, by ją nadać, o tyle trasę możesz monitorować przez appkę Post.

Chcemy wysłać list, a nie mamy znaczka? Ba! Nawet znaczki są już zdigitalizowane. Wysyłamy SMS o treści MARKE na nr 414, a kod, który otrzymamy, wpisujemy w miejsce znaczka. Ot! Cała filozofia!

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.