Photo18- na marzenia nigdy nie jest za późno!

Od 12 do 16 stycznia 2018 trwała największa wystawa fotograficzna w Szwajcarii i w Europie. Ponad 200 fotografów na powierzchni 7000m2  w Halle 622 i StageOne w Zurychu wystawiło swoje prace w różnych dziedzinach: architektura, redakcja, moda, sztuka, reportaż, reklama i wolny temat. W 2017 na wystawę przybyło 27000 oglądających. Tegorocznych statystyk jeszcze nie ma, ale przyjmuje się, że publiczność nie zawiodła.

Na Photo18 prace swoje mogli wystawiać profesjonaliści i amatorzy. Ważne, by zdjęcia były wykonane w roku 2017, nie starsze niż 12 miesięcy lub- jeśli pierwszy raz się prezentowaliśmy- nie były nigdzie publikowane.

Artyści z całej Szwajcarii i spoza niej pokazali swoje dzieła. Gazety pałały dumą, ukazując ilu to fotografów z danego regionu zakwalifikowało się do wystawy. Bo wbrew pozorom, to wcale nie łatwa sztuka. Na „dzień dobry“ trzeba wpłacić bezzwrotną zaliczkę, by komisja w ogóle prace rozpatrzyła, potem kolejne parę stówek za materiały (wydruk itp). Teoria, że to hobby wcale nie jest tanie- potwierdza się w 100%.

Skąd marzenia w tytule? Mimo, że uczestnictwo w wystawie jest płatne, nie brakuje osób, które podejmują się wyzwania. Jedną z nich jest Suzanne Hofmann-Mahler, 71-letnia emerytka, która odkryła magię fotografii cyfrowej całkiem nie tak dawno. Jej prace, które można było oglądać to pary zdjęć, które…sami zobaczcie.

 

Kobieta pochodząca z Frauenfeld twierdzi- że nie potrzebuje wypasionej kamery, aby fotografować. Zadowala się kompaktowym soniakiem, który nosi w torebce, by w każdej chwili mogła uchwycić ciekawy motyw. Ciekawy z niej motyw. Jak można się domyślić- spełniła swoje marzenie i nie patrząc na swój wiek, pokazała światu swoje dzieła.

Inną osobą z kantonu Thurgau, na którą trzeba było zwrócić uwagę- muszę przyznać, że gdyby nie nazwisko- pewnie przeszłabym obok- jest Mirosław Mrozik. Tak, tak, moi drodzy! To nasz rodak! Mieszka w Romanshorn od 6 lat, jest szczęśliwym mężem pięknej żony i posiada syna. Fotografią zajmuje się amatorsko w zakresie sztuki- sądząc po fotkach. Na Photo18 zaprezentował zdjęcia z naszą piękną Polską w tle. Tak to ja rozumiem, a nie jakieś tam chińskie grymasy! (Popatrz Photo16).

Szwajcarską fotografką roku 2018 została Lauretta Suter. Pracuje ona w Zurychu i Londynie i zajmuje się modą.

p10

Ale drodzy państwo, Photo to nie tylko wystawa prac osób pstrykających. To także 13 specjalnych galerii, które można obejrzeć, seminaria, które można odwiedzić ucząc się nowości w fotoszkole, na fotoforum spotkania z największymi, którzy opisują swoje poszczególne prace, marki, które pokazują swoje najnowsze produkty (kamery, obiektywy, albumy itp) i ubezpieczenia, które zajmują się tylko i wyłącznie polisami dla fotografów.

Następne Photo- Photo19 już za rok, termin składania prac do października 2018. W międzyczasie: 22 marca, również w Zurychu Swiss Photo Award, od 22.03 do 15.04 wystawa osób  zgłaszających się. Sihlquai 125, 8005 Zürich. Wstęp na nią 12 CHF. Pozdrawiam i życzę kreatywności!
Zdjęcia dostępne z Pressebilder Photo18

http://www.photo18.ch

http://www.photo-schweiz.ch

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.