Ostatni Szwajcar na ziemi – recenzja książki Lamberta Króla

Recenzjonowane książek polskich blogerów w Szwajcarii niedługo stanie się moim hobby. Po „Szwajcaria, czyli jak przeżyć między krowami a bankami. Bilet w jedną stronę“  Joanny Lampki i pierwszej książce Lamberta „Mersi filmol“,która ukazała się w zeszłym roku, przyszedł czas na jego drugie literackie dziecko, czyli „Ostatniego Szwajcara na ziemi“.

Jak i pierwszy zbiór opowiadań, tak i drugi charakteryzuje duża fantazja autora, czarny humor, nieprzeciętne słownictwo i znajomość stereotypów odnoszących się do wszystkich nacji, mieszkających w Szwajcarii. Z książki dowiesz się na przykład jaki biznes wymyślił Polak z Ruskim, czego „nienawidzą“ Helweci i co można kupić za 199 Franków.

W książce znajduje się parę opowiadań, które czytelnicy znają z bloga Swiss Tales. Są one jednak bardziej dopracowane, dojrzalsze…Co nie znaczy, że można je ominąć. Ba! Trzeba je przeczytać, choćby po to, by porównać „przed i po“.

Książka swoją premierę będzie miała 22 czerwca 2020, ale już od paru dni można ją kupić w przedsprzedaży. Do zamówienia w sklepie Lamberta, autor dorzuca jeszcze eBooki, zarówno „Merci…“ jak i „Szwajcara“. Kto więc pierwszego nie czytał, ma okazję nadrobić. Nie wiem, czy On robi to tak specjalnie, że obie pozycje wychodzą zaraz przed wakacjami, ale powiem Wam jedno…czy to było i jest zamierzone, czy nie- spełnia swoją rolę, gdyż obie książki nadają się do czytania w słoneczny, ciepły dzień, przy zimnym piwku, lekkiej bryzie, jak i z herbatką, pod kocykiem, czy nawet w pociągu. Ale ostrzegam: niby książka jest o Szwajcarii, ale koło przewodnika nawet nie leżała! Nie nastawiajcie się więc na jakieś (nie) wydeptane ścieżki po Helwecji (choć miejsca akcji niektórych opowiadań można znaleźć na mapie czy u wujka Google), nastawcie się na zwiedzanie charakterów różnych narodowości i dużo śmiechu ze stereotypów.

Obie książki trzeba czytać z przymrużeniem oka.

Pomimo wielu pozytywnych recenzji „Szwajcara“, czegoś mi jednak brakuje. Niestety nie umiem sprecyzować czego. Dlatego zachęcam Was do przeczytania obu utworów i podzielenia się opinią.

Sklep Lamberta Króla, w którym można zamówić książkę „Ostatni Szwajcar na ziemi“ w Szwajcarii – TUTAJ.

Sklep wydawnictwa Seqoja, w którym można zamówić w Polsce – TUTAJ.

Jeżeli chcesz zamówić książkę do innego państwa – skontaktuj się z autorem.

Podpowiedź na prezent. Jest tam pewne opowiadanie o oszczędzaniu… Mój pomysł na podarek dla chrześniaka to włożenie pieniężnej zakładki właśnie w to miejsce.

Przyjemnego czytania!

 

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.