Olma 2023

Olma to największe wydarzenie roku. Nie tylko w zbiorowym odczuciu mieszkańców wschodniej Szwajcarii, ale całkiem obiektywnie, mierząc rozmiarem i atrakcyjnością publicznych targów. Co roku targi Olma w St Gallen odwiedzają setki tysięcy gości.

Tegoroczne motto „Miasto spotyka Wieś” z pewnością nie jest niczym wizjonerskim. Mówiąc wprost: po prostu chwytliwy slogan. A jednak doskonale podsumowuje odwieczny urok Olmy. Tradycyjna impreza, która nie kłóci się z duchem czasu, ale też nie ulega mu zbytnio.

Czym właściwie jest Olma?

W 1941 r. miasto, kanton i organizacje rolnicze zgodziły się na zorganizowanie wystawy rolniczej wraz z jarmarkiem jesiennym. Pierwsza Olma odbyła się w 1943 roku. Ich koncepcją było stworzenie symbiozy „wystawy produktów, informacji edukacyjnej i sprzedaży towarów”. Już w pierwszych latach (tutaj 1944) stoiska degustacyjne były popularnym miejscem spotkań gości targowych.

Olma – Szwajcarskie Targi Rolnictwa i Żywności” to targi rolnicze w St.Gallen, które odbywają się corocznie od 1943 roku. Do 1945 roku targi nosiły nazwę „Wystawa Rolnictwa i Nabiału Wschodniej Szwajcarii”, a od 1946 do 2003 roku nosiły nazwę „Szwajcarskich Targów Rolnictwa i Nabiału”.

Impreza trwa jedenaście dni, zawsze odbywa się jesienią i rozciąga się na terenie centrum wystawowego Olma w St.Gallen, którego nazwa pochodzi od tego wydarzenia. Rozpoczyna się co roku w czwartek przed „Gallentag” (16 października), świętem patrona St. Gallen, św. Gallusa.

Ceny biletów dla wszystkich grup wiekowych są o co najmniej jednego franka droższe niż w roku ubiegłym. W przypadku biletów okresowych podwyżka cen wynosi 3 franki dla osób dorosłych i 2 franki dla pozostałych kategorii. Obecnie obowiązują następujące ceny:
Bilety jednodniowe: Dorośli: 19 franków (18 franków w sklepie internetowym)

Uczniowie, studenci i odbiorcy IV: 14 franków

Dzieci/młodzież od 6 do 15 lat: 11 franków

Bilet wieczorny (od godz. 17:00): 13 franków

Bilet rodzinny (jedna lub dwie osoby dorosłe i maksymalnie czworo dzieci do 16 roku życia) płaci 48 franków.

Jeśli chcesz pojechać do Olmy kilka razy, dostępne są bilety okresowe. Ceny tutaj kształtują się następująco:
Bilety sezonowe dla dorosłych 52 franki,a wszystkie pozostałe kategorie: 32 CHF.

Godziny otwarcia:

Targi: od czwartku 12 października do niedzieli 22 października: 9:00 – 18:00

Sale degustacyjne 4 i 5: Od czwartku 12 października do soboty 21 października: 10:30–19:00 Niedziela, 22 października 2023: 10:30 – 18:00

Jarmark Jesienny: Pokazy i stoiska są otwarte codziennie od 10:00 do 20:00.

Stoiska gastronomiczne czynne są od 10:00 do 22:00, a w piątki i soboty do 22:30.

Wystawy obowiązują w następujących godzinach: od poniedziałku do czwartku od 11:00 do 23:00, w piątek i sobotę od 10:00 do 22:30 oraz w niedzielę od 10:00 do 22:00.

Gość targów:

Tradycją jest uroczysta parada kantonu gospodarza. Co roku gościem honorowym jest inny kanton, który może zaprezentować się publiczności podczas parady i targów. W tym roku zaszczyt ten przypadł kantonowi Zurych, który prezentuje się pod własnym, choć pokrewnym hasłem „Zurich Family Garden”. Jak zapowiadają organizatorzy, można spodziewać się „różnorodnego pokazu ogrodowego” z różnymi interaktywnymi atrakcjami.

Na Olmie czeka na Was wiele różnych atrakcji, na przykład wyścigi świń. Pierwszy wyścig odbył się w 1997 roku na 55. edycji Olmy i od razu cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Od tego czasu zmotywowane i dobrze wyszkolone świnie wyścigowe przyciągają na arenę tysiące gości każdego dnia od godziny 16:00. Zabawa jest świetna za każdym razem, gdy świnki uciekają, aby jak najszybciej dostać się do koryta i pokazać efektowne sceny rywalizacji. Piętnaście zwierząt jest dobrze przygotowanych na swój wielki występ: na dwa miesiące przed rozpoczęciem targów rozpoczynają szkolenie w swojej domowej farmie w Turgowii. Nawiasem mówiąc, do wyścigów nadają się tylko „kobiety“.

Targom Olma udało się pozyskać trzech nowych ambasadorów tegorocznej edycji. Jednym z nich jest Remo Forrer z Hemberga, który jest obecnie dobrze znany w całej Szwajcarii. W 2020 roku wygrał trzecią edycję talent show „The Voice of Switzerland”, a w tym roku reprezentował Szwajcarię w Konkursie Piosenki Eurowizji. 22-latek od dziecka związany jest z Olmą. Nowościami w stale powiększającym się zespole ambasadorów targów Olma są także Sandra Gschwend, która pomogła opracować system zamykania torebek „Tütenwachter”, oraz gwiazdorski szef kuchni Agron Lleshi z Jägerhof, który od dawna jest związany z Olmą zarówno prywatnie, jak i zawodowo.

Więcej zdjęć znajdziecie na Fb (tu: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=Seitlerfotographie&set=a.825511109574130) a już niedługo zapraszam na film na tiktoku. Znajdziecie mnie jako Auslanderka w Szwajcarii.

Zapraszam i pozdrawiam.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.