Zgodnie z mottem „Wreszcie Olma znowu”, 78. Olma otworzyła swoje podwoje w St.Gallen we czwartek, 7 października 2021 – z prezydentem federalnym Guyem Parmelinem jako gościem. Przez jedenaście dni swoje produkty prezentuje około 400 wystawców, jak zawsze odbywają się pokazy zwierząt i pokazy specjalne.
Olma odbywa się w St.Gallen od 1943 roku i jest największym publicznym targiem w Szwajcarii. W 2019 roku było 363 000 zwiedzających i 600 wystawców. Wcześniej, do roku 2003 Olma była targami rolniczymi i gospodarki mlecznej, później zyskała miano gospodarki rolnej i żywieniowej, ale powiedzmy sobie szczerze, oprócz Miss Krowy czy Miss Świni, znajdziemy tam wystawców takich jak banki, kosmetyki, telefony…czyli wszystko, co z żarciem i rolnictwem związane nie jest. Można za to kupić sprzęt do masażu krów, nowoczesny ciągnik i 100 rodzajów kosiarek do różnych traw…
Z powodu pandemii na szwajcarskich targach rolno-spożywczych jest około jednej trzeciej wystawców mniej niż w 2019 roku. Mniej odwiedzających spodziewają się też organizatorzy Olmy. W 2020 roku targi musiały zostać całkowicie odwołane. Wstęp na teren Olmy, jak i jarmarku, który odbywa się równocześnie obok, mają tylko osoby zaszczepione, ozdrowiałe i przebadane testem. W halach nie ma wymogu noszenia maski ani zasad dotyczących zachowania odległości. Można się przetestować na miejscu. W ten sposób organizatorzy mają nadzieję, że Olma stworzy festiwalową atmosferę.
Prezydent federalny Guy Parmelin wziął udział jako mówca podczas ceremonii otwarcia w Tonhalle. Radny rządu Dino Tamagni reprezentuje kanton gościnny Szafuza. Po przemówieniach w programie była wycieczka po salach wystawowych z dyrektorką Olmy Christine Bolt.
Kanton gościnny prezentuje się pod hasłem „Bock auf Schaffhausen“ – ale bez tradycyjnej parady przez centrum St.Gallen w pierwszą sobotę Olmy. Na Arenie każdego popołudnia odbywają się popularne wśród publiczności wyścigi świń. „Czujemy wielkie wyczekiwanie na Olmę” – powiedział rzecznik prasowy Nico Canori z agencji informacyjnej Keystone-SDA. Ale spodziewamy się mniejszej liczby odwiedzających. Dla jednych jest jeszcze za wcześnie na takie zdarzenia, inni uważają certyfikat za krytyczny i nie chcą być testowani.
Zwiedzający tłumnie odwiedzali hale, a wystawcy z dumą prezentowali swoje towary: dwa lata temu świat Olmy był jeszcze w porządku. W tym roku Olma nie jest tego warta. Winnica Haubensak z Altstätten zdecydowała się wiosną pominąć tegoroczną Olmę. „Miałyśmy wrażenie, że do Olmy przyjeżdża mniej osób niż zwykle – zwłaszcza naszych klientów” – powiedziała Claudia Saxer TVO. Ponieważ Olma to prawdziwy „kawałek” w ich budżecie, nie opłaca się dla winnicy. „Ryzyko jest zbyt duże”. Tegoroczna Olma również nie wchodzi w rachubę dla sprzedawcy whirlpoolów Nero. „Niektórzy z moich pracowników nie są zaszczepieni – nie mogę ich zmusić do szczepień ani do testów” – mówi dyrektor zarządzający Roland Nenning. Nie mógłbym stać sam na stoisku przez jedenaście dni.
A teraz krótka wycieczka wirtualna po Olmie. Wstęp płatny. Dla dzieci od 6 do 15 roku życia – 10,00, dorośli 18 CHF, studenci – 13.00.
W Hali nr 7 można obejrzeć wystawę zwierząt. W Hali 9.1 znajdziecie wystawców spożywki: sery i inne produkty mleczne, warzywa, owoce i produkty mięsne. W hali 9.2 prezenttuje się kanton Schaffhausen. Można go wirtualnie obejrzeć przez różowe okulary, odkryć miniaturowe miasteczko, zrobić sobie zdjęcia i pobawić się w szukanie skarbów. Hale 2 i 3 to wystawcy maszyn rolniczych, artykułów domowych i elektronicznych. Zaś hale 4 i to tradycyjnie wystawcy, u których można wszyskieo degustować. Te hale są czynne odzinę dłużej niż pozostałe, czyli do godz. 19.00 w tygodniu.
Przed wejściem na targi znajduje się namot dla rodzin z dziećmi. Tu najmłodsi mogą pogłaskać zwierzęta, nauczyć się jak powstaje sok jabłkowy, jak robi się zaakupy w Migros, poza tym namiot obfituje w różne gry, zabawy i kąciki piknikowe i ciszy. Wstęp na niego jest bezpłatny, niestety rodzice muszą przedstawić certyfikat.
Nieodłącznym punktem Olmy jest jarmarkt. Również wstęp darmowy, jednakże z certyfikatem. Tu płacimy tylko za karuzele i inne przyjemności, które sami sobie wybierzemy.
W tym roku brakuje namiotu radia FM1 , w którym każdego wieczoru odbywały się imprezy, wiele :kulinarnych domków“ dostało też odmowę oranizatorów.
Olma, mimo, że pomiejszona, sprawia jednak przyjemność, zwłaszcza w tygodniu, kiedy nie ma zbyt wielu odwiedzających. Potrwa do niedzieli 17.10.2021 i najlepiej dotrzeć do niej komunikacją miejską, zwłaszcza, że jak co roku SBB przyotowało bilety kombi dla przyjezdnych.
Wszelkie info na stronie targów: http://www.olma-messen.ch
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.