Nowe obostrzenia w Helwecji i w kantonach Szwajcarii wschodniej

Po tym, jak we wtorek 30.11.2021 rząd federalny zaproponował nowe środki przeciwko wariantowi delta i nowo powstałemu omicronowi, dziś przyszła kolej na kantony. St.Gallen, Thurgau, Appenzell Innerrhoden i Ausserrhoden.

Przypomnijmy najpierw, co Rada Federalna Szwajcarii ustaliła na wczorajszym posiedzeniu.

Wymóg certyfikacji ma zostać rozszerzony na wszystkie publicznie dostępne imprezy, odbywające się w pomieszczeniach oraz na wszystkie zajęcia sportowe i kulturalne, prowadzone w pomieszczeniach przez osoby świeckie. To usunęłoby istniejący wyjątek dla stałych grup poniżej 30 osób.

Wymóg certyfikatu na prywatne spotkania. W przypadku prywatnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi w pomieszczeniach, w przyszłości od jedenastu osób wymagany jest certyfikat. Ponadto wymóg certyfikatu dla imprez plenerowych ma zostać rozszerzony o imprezy z udziałem 300 lub więcej uczestników (obecnie 1000 lub więcej).

Rozszerzone wymagania dotyczące maski. Wymóg dotyczący masek we wszystkich pomieszczeniach ogólnodostępnych firm i obiektów, które wymagają certyfikatu, w tym także dla wydarzeń wewnętrznych, które wymagają certyfikatu. Środki zastępcze powinny obowiązywać w lokalach, w których nie można nosić maski. Rada Federalna ustaliła, że do spożywania posiłków należy zająć miejsce w pomieszczeniach (w tym w klubach lub w ramach imprez). Jeśli maski nie można nosić podczas zajęć kulturalnych i sportowych, należy zebrać dane kontaktowe.

Środki w miejscu pracy. Rada Federalna poddała pod dyskusję trzy możliwości ograniczenia kontaktów w pracy i zmniejszenia liczby osób korzystających z transportu publicznego:

Wariant 1: Wymóg maski dla wszystkich pracowników w pomieszczeniach, w których przebywa kilka osób. Wariant 2: Obowiązek pracy w domu dla pracowników, którzy nie zostali zaszczepieni ani nie wyzdrowieli. Jeśli te osoby nie mogą pracować w domu, muszą nosić maskę w pomieszczeniu.

Wariant 3: Ogólne obowiązki związane z biurem domowym. Jeśli nie ma możliwości pracy w domu, w pomieszczeniach, w których przebywa kilka osób, należy nosić maskę. Dodatkowo przy wariancie 3, firmy mają być zobowiązane do oferowania pracownikom powtarzalnych badań.

Testy powtarzalne w szkołach. Wszystkie szkoły obowiązkowe i szkoły ponadgimnazjalne powinny być zobowiązane do oferowania testów powtórkowych.

Certyfikaty testowe, które nie są ważne przez długi czas. Certyfikaty regulacji Covid-19 należy dostosować tak, aby testy PCR nie były już ważne przez 72 godziny, a tylko przez 48 godzin. Okres ważności szybkich testów antygenowych zostanie skrócony z 48 godzin do 24 godzin. To skrócenie okresu ważności zwiększa wiarygodność wyników testu.

Środki te powinny początkowo zostać zastosowane do 24 stycznia 2022 r.

Rozszerzone wymagania dotyczące masek od 3 grudnia 2021 r. w Szwajcarii wschodniej:

  • Na imprezach zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze, np. na koncertach, dyskotekach, a także w kinach i teatrach,
  • Na targach i jarmarkach publicznych, np. jarmarkach bożonarodzeniowych
  • W poczekalniach i miejscach dojazdowych dla transportu publicznego, na przykład na peronie lub na przystankach autobusowych,
  • W szpitalach, przychodniach, domach starców i opieki oraz w ośrodkach dla osób niepełnosprawnych,
  • Dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby, które mogą udowodnić, że nie mogą nosić masek na twarzy ze szczególnych powodów, nie są zobowiązane do ich noszenia.

Rekomendacja biura domowego

Pracodawcy są zachęcani do coraz częstszego wprowadzania biur domowych – jeśli to możliwe.

Dokładne przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny

Regularne mycie rąk lub dezynfekcja, regularna i odpowiednia wentylacja, zachowanie minimalnej odległości 1,5 metra i noszenie maski, jeśli to możliwe.

W kantonie St.Gallen dodatkowo obowiązuje:

Maska jest obowiązkowa we wszystkich publicznie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych – obejmuje to muzea, centra fitness i baseny, a także bary i kluby. Jedzenie i napoje należy spożywać w pozycji siedzącej.

W kantonie Appenzell Ausserrhoden: – Obowiązkowa certyfikacja i maska ​​we wszystkich placówkach służby zdrowia – Obowiązkowe noszenie maski w ust. 1 i 2.

W kantonie Turgowia: – Profilaktyczne badania powtarzalne i obowiązek noszenia maski w szkołach dla dorosłych wszystkich poziomów szkolnych oraz uczniów szkół średnich i gimnazjów.

Źródło: Fm1Today i 20 Minuten.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.