Nie taki Thurgau straszny…

Niedawno grzmiałam na blogu o tym jak to ciężko w kantonie Thurgau załatwić niektóre sprawy urzędowe, dostać szwajcarski paszport, czy choćby pozwolenie (zobacz TUTAJ).

Nie taki jednak ten Thurgau straszny…Dziś muszę zwrócić część honoru, ponieważ kanton ten wraz z St. Gallen, zdecydowały się zamknąć sklepy w wigilię Bożego Narodzenia.

W Szwajcarii nie ma sklepów całodobowych i otwartych w niedzielę i święta. Ostatnie zakupy można zrobić do 22.00 na stacjach benzynowych, a w weekend do soboty do godziny 16.00 lub 17.00 (zależy od sklepu i regionu). Lidle i Aldiki otwarte są do 18.00, a na większych stacjach kolejowych sklepy otwarte są do 21.00. (Avec do 23.00).

Jeżeli sklep, restauracja lub bar chce mieć przybytek dłużej otwarty, musi zgłosić to do gminy i czekać na przyznanie pozwolenia. W niektóre jednak dni, tak jak tegoroczna wigilia, wypadająca w niedzielę, prywatny właściciel nie ma nic do gadania, gdyż decyzja należy do gminy lub kantonu.

Miasto St. Gallen zdecydowało, że w tym roku wszystkie sklepy pozostaną zamknięte, kanton Thurgau mu wtóruje, powołując się na prawa pracowników. W całej wschodniej części kraju będzie zatem problem z zakupami w ten wielki dzień. Zdania są podzielone. Nawet ja nie mogę się zdecydować, czy za czy przeciw być. Z jednej strony każdy człowiek ma prawo do wolnego i jestem jak najbardziej ZA za zamknięciem sklepów, z drugiej strony…zawsze w wigilię zdarzają mi się wypadki: a to spali się żelazko, a to odkurzacz, a to jeszcze coś innego i muszę wtedy lecieć po nowy sprzęt. Wolę jednak improwizować, bo sama nie chciałabym pracować w święta.

Nie każdy jednak będzie miał wolne. W kantonach St. Gallen i Graubünden otwarcie sklepów w niedzielę zależne będzie od gminy. 23.12 jednak pracownicy muszą być na swoich stanowiskach do 22.00. Zdecydowano się bowiem na wieczorną wyprzedaż. Jeżeli ktoś jednak uprze się, by w wigilię iść jeszcze na zakupy, musi sobie znaleźć odpowiednie miejsca.

W Chur wszystkie sklepy będą otwarte do 14.00, również City West. W Fashion Outlet w  Landquart można pobuszować do 16.00. W Herisau do popołudnia otwarty będzie Gutenberg Shopping, a w pełni skorzystać ze wszystkiego będzie można w Säntispark. W Appenzell geszefty będą otwarte od 11.00 do 17.00, a w Seedam Center w Pfäffikon SZ- od 8.00 do 16.00.

e2

Źródło: Fm1today, Fotos: pixabay.

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.