Nez Rouge- mieszkańcy dla mieszkańców

Nez Rouge- czyli Czerwony Nos, to organizacja pozarządowa, założona w 1990 r przez mieszkańców dla mieszkańców. Jej celem jest pomoc w bezpiecznym powrocie do domu podczas świąt i sylwestra. Niektóre sektory działają cały rok (w weekendy) lub podczas największych helweckich imprez takich jak Barstreet Bern czy Olma.

nr5

Zasada jest prosta. Gdy wiesz, że impreza będzie przednia i obficie zakrapiana- dzwonisz pod nr. 0800 802 208. W centrali przekierują Cię do wybranego regionu, a tutejsi wolontariusze przyjadą po ciebie autem. Jeden za kółkiem twojego samochodu odwiezie cię do domu. Drugi prowadzi auto firmowe, by zabrać wolontariuszy z powrotem do centrali, zaś trzecia osoba podróżuje razem z tobą, by w razie „W“ podać ci wiaderko lub po prostu uspokoić. Nez Rouge nie działa jak typowa taksówka i nie powinno być tak wykorzystywane. Nie płacisz ustalonej stawki za kilometr, ale wpłacasz na konto fundacji „co łaska“.

Nez Rouge to organizacja szwajcarska, a korzystać z jej usług może każda osoba zamieszkała na terenie tego kraju. Niestety nie obejmuje wszystkich regionów i kantonów. Problem może być z regionem Basel, Engadin i Oberwallis. Schaffhausen jest „obsługiwane“ przez ekipy z kantonu Zurych.

nr3

Od 1990 roku z pomocy takiej skorzystało 388 000 kierowców. W okresie świątecznym aż 34 000 mieszkańców Szwajcarii. Jest to o 6 % więcej niż w roku 2016 i jak do tej pory jest to rekord. Do pomocy jako kierowcy i opiekujący się zgłosiło się 10 tyś. osób. Prawda, że piękna inicjatywa? Oby była jeszcze bardziej rozpowszechniona i oby jeszcze więcej osób z niej korzystało, a co za tym idzie- oby było mniej wypadków samochodowych spowodowanych konsumpcją alkoholu, narkotyków czy leków, albo wynikających po prostu ze zmęczenia.

nr1

Fotki: Nez Rouge. http://www.nezrouge.ch

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.