Naturzentrum Thurauen. Wycieczka krajoznawcza.

21 marca 2021 roku Centrum Przyrody Thurauen otworzyło nowy sezon. W tym roku obchodzi ono swoje 10-ciolecie i z tej okazji organizowane są liczne ewenty. Niestety przez sytuację koronową, są one nieco okrojone, ale już od 19.04 będzie można na przykład zwiedzać je z przewodnikiem. Maksymalna liczba uczestników to 15 osób dorosłych. Nie ma ograniczeń co do wycieczek szkolnych.

Centrum Przyrody Thurauen jest bramą do największego obszaru zalewowego na płaskowyżu szwajcarskim. Podzielone jest na 2 części: wewnętrzną, w budynku, na której znajduje się wystawa i zewnętrzną, w naturze. Na interaktywnej wystawie można dowiedzieć się ciekawych faktów o rzadkich zwierzętach i roślinach na tym chronionym obszarze. Można tam śledzić rozwój rzeki Thur od prostowania do rewitalizacji wzdłuż symbolicznego jej biegu. Szlak przygód prowadzi przez imponujący chodnik powietrzny bezpośrednio do lasu łęgowego. Na szlaku przygodowym można cieszyć się atmosferą dżungli, osobiście spotkać wierzbę białą, żaby i ważki, a przy odrobinie szczęścia nawet zimorodki. W rezerwacie znajduje się miejsce, w którym można wykazać się umiejętnościami manualnymi, tworząc zasadzki na żaby lub pleść naczynia z gałązek wierzb.

Na terenie centrum znajdują się baseny (otwarcie sezonu 16 maja), plac zabaw, miejsce do grilowania, kiosk i restauracja, a tuż obok także kemping, z którego można korzystać, uprzednio rezerwując miejsce, na przykład TU.

Dookoła samego centrum znajdują się szlaki wędrówkowe: Thurauen i ich okolice są popularnym regionem turystycznym. Trasy prowadzą wzdłuż wody, do punktów widokowych i przez imponujące naturalne krajobrazy.

Oto pewne sugestie:

Wycieczka okrężna Naturzentrum – Ellikon am Rhein – Rüdlingen: Czas trwania: 3–4 godziny Główne atrakcje: ujście rzeki Thurm, wieża widokowa, Ellikon am Rhein, nadrzeczna ścieżka Alter Rhein.

Centrum przyrodnicze – Eglisau via Buchberg Czas trwania: 1,5–2 godziny Atrakcje: widok na Flaachtal i Ren, winnice, Rüdlingen, miasto Eglisau. Uwaga: strome podejście na Buchberg

Centrum przyrody – Andelfingen Czas trwania: 3–4 godziny Łatwa wędrówka wzdłuż rzeki Thur, przez odnowiony obszar chroniony terenami zalewowymi. Główne atrakcje: rezerwat leśny, surowe łąki, ławy żwirowe, wieża widokowa, Eggrank.

Centrum przyrody – Tüfelschanzle Czas trwania: 1 godzina Atrakcje: punkt widokowy na Ren, drewniane rzeźby, twierdza Ebersberg. Następnie kontynuuj w kierunku Tössegg lub z powrotem do centrum przyrody.

Tössegg-Klettgau-Weg Czas trwania: 2 dni Wycieczka transgraniczna z Winterthur przez Jestetten do Klettgau z przystankiem w centrum przyrody.

Wycieczki rowerowe:

Dzięki płaskiej rzeźbie terenu i szerokim leśnym ścieżkom, Thurauen jest idealne do zwiedzania na rowerze. W okolicy przebiega również krajowa trasa rowerowa nr 2 (trasa reńska) oraz kilka regionalnych tras rowerowych.

Wycieczki łódką:

Chcesz wybrać się z centrum przyrody do wodospadu Rheinfall? Firma transportowa Schiffmändli pomoże ci w tym (https://schiffmaendli.ch/). A może wolisz wybrać się na wycieczkę do Eglisau na statku z aperitifem? Najlepszym sposobem na dotarcie do Eglisau jest skorzystanie z firmy spedycyjnej Züri-Rhy SZR (https://www.szr.ch/). Jeśli wolisz być nad rzeką sam, wybierz miękki rafting lub spływ kajakowy. Softrafting jest oferowany przez firmę partnerską Rhein Travel GmbH z Rüdlingen (http://www.rheintravel.ch/), kajaki można wypożyczyć w Sportegge w Eglisau (https://www.sportegge.ch/kanu.html).

Uwaga! Na terenie rezerwatu nie można zbierać grzybów!

Szlak wystawowo-przygodowy otwarty jest w sezonie od 21.03. do 24.10.2021:

Środa-sobota: 13.00-17.00

Niedziela i święta: 11.00–17.00

Wejściówka dla osoby dorosłej kosztuje 7 Chf, dla uczniów 5,00, dla rodzin 15,00, a dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą gratis.

Dojazd autobusem:

Z Henggart lub Rafz Postauto linii 675 prowadzi do centrum przyrody. Przystanek: Flaach Ziegelhütte. Od przystanku PostBus do centrum przyrody jest około 300 metrów.

Przyjazd samochodem:

Z St. Gallen / Winterthur: Autostradą do zjazdu Henggart, jedź dalej główną drogą do Flaach. Przejedź przez wioskę w kierunku Rafz. Około 500 metrów po wyjeździe z wioski, przy starej restauracji Ziegelhütte, skręć w prawo. Postępuj zgodnie ze znakami, kierującymi do centrum przyrody.

Z Zurychu i Schaffhausen: Droga ekspresowa do Rafz, za zjazdem jedź dalej w kierunku Flaach. Przejedź przez most nad Renem w Rüdlingen i skręć w lewo przy starej restauracji Ziegelhütte w kierunku centrum przyrody.

Miejsca parkingowe:

Wraz z restauracją Rübis & Stübis, basenem Flaach i kempingiem TCS centrum dysponuje parkingiem na około 100 miejsc. Na szczególnie ruchliwe letnie weekendy przygotowano również prowizoryczne miejsce parkingowe na łące. Zwróć uwagę na odpowiednie znaki. Wszystkie miejsca parkingowe są zarządzane przez gminę Flaach i są płatne od 1 czerwca 2017 r. Opłaty parkingowe wynoszą: pierwsze 1/2 godziny: 0,50 CHF każda kolejna godzina: 1 CHF, a od 5 godzin: bilet dzienny 5 – CHF (ważny przez 24 godziny)

Wszelkie Info na https://naturzentrum-thurauen.ch/

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.