Największa flaga na świecie i jej naprawa…

Któż nie zna czerwonej flagi z białym greckim krzyżem pośrodku, którą można podziwiać co roku na górze Säntis?
Szwajcarska flaga jest obecnie łatana w hali Olma w St.Gallen. Szeroka na 80 metrów

(jest jedną z dwóch kwadratowych flag na świecie – oprócz watykańskiej) flaga ma zużyte miejsca, które są naprawiane przez firmę Wilgartner Heimgartner. Ta praca wymaga nie tylko koncentracji, ale także siły.

„Musieliśmy kilka razy przeciągnąć całą flagę przez maszynę do szycia”. Rosie Forrer wskazuje palcem na dużą maszynę, która ma szerszą szczelinę niż konwencjonalne. „Aby dotrzeć do miejsc na środku flagi, materiał w rogu maszyny musi być mocno dociśnięty do siebie”. Ta praca wymaga siły, ponieważ flaga waży 700 kilogramów. Nawiasem mówiąc, ponad 60 000 metrów nici jest w nią wszytych , a od początku tygodnia najprawdopodobniej jeszcze więcej.

ch4

Naprawa po raz pierwszy w Olma-Halle

Czerwono-białe morze flagi rozciąga się na całej długości i szerokości hali Olma 3.1. „Sala jest idealna”, zachwyca się Rosie Forrer. Zapewnia wystarczającą ilość miejsca, a pracę można wykonać znacznie szybciej niż dotychczas. W ostatnich latach flagę łatano w magazynie, który trzeba było wynająć specjalnie dla tego celu. „Zaczęliśmy naprawiać w poniedziałek i zakończymy w czwartkowe popołudnie”.

ch5

W tym roku nie ma flagowego wydarzenia

 

Inne „obrażenia” to podarte zawiesia. «Flaga jest zakotwiczona do skały za pomocą pętli na stalowych linkach. Z powodu wiatru na zawiesie działa olbrzymi nacisk, więc mogą się rozerwać lub poluzować. » Takie plamy są łatane maszyną do szycia.

ch2

Po zakończeniu pracy przez dwie kobiety, flaga jest specjalnie składana i przechowywana, dopóki nie zostanie zamontowana na skale poniżej Säntis pod koniec lipca i rozwinięta 31 lipca. «W tym roku nie będzie jednak flagowego wydarzenia z powodu wirusa korony. Po prostu zwiniemy flagę. »

ch
Ciekawostka: W XIV w w bitwie pod Laupen żołnierze i oficerowie byli oznaczeni białym krzyżem na czerwonym tle. 12 grudnia 1889 oficjalnie ustalono proporcje i wygląd obecnej flagi. W 1863 roku z inicjatywy szwajcarskiego filantropa i finansisty Henriego Dunanta powstaje w Genewie ruch pomagający rannym podczas bitew- Czerwony Krzyż. Jego znakiem rozpoznawczym jest odwrotność kolorów flagi szwajcarskiej, czyli na białym tle czerwony, równoramienny krzyż. Organizacja działa na całym świecie, choć jej założenia się nieco zmieniły…ale to już temat na inne opowiadanie…
Źródło: Fm1Today.

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.