Podjęłam się wyzwania, by opisać 10 NAJ kraju w którym żyję dla Klubu Polki na Obczyźnie. Jeżeli chcecie poczytać o innych krajach, nie tylko w Europie, zapraszam TUTAJ.
Ale czym dla każdego jest Naj? Najładniejsze widoki? Najlepsze sery? Najsmaczniejsza czekolada? Wszystko kwestia gustu, a o gustach – wiadomo- się nie dyskutuje. Zajmijmy się więc faktami. Co jest w Szwajcarii NAJ?
1. Najdłuższy tunel świata…
To oczywiście Gotthard.
Jego budowa trwała 20 lat. Znajduje się pod pasmem górskim św. Gottharda i wydano na niego 6,5 miliarda euro.
Tunel Gottharda to tunel kolejowy łączący w prostej linii Zurych z Mediolanem i jest najdłuższą i najnowocześniejszą tego typu budowlą. Ciągnie się pod pasmem Alp i ma łączna długość 57,1 kilometra, a w najgłębszym miejscu tory biegną 2,5 kilometra poniżej powierzchni stoków. Jego zadaniem jest umożliwienie komunikacji między północą i południem Europy bez konieczności pokonywania gór. Nazwa tunelu wzięła się od masywu św. Gottharda, pod którym biegną tory.
2.Najwyższy szczyt górski…
To oczywiście Dufourspitze (włoska nazwa to Punta Dufour) znajduje się na wysokości 4634 m n.p.m. w Alpach Pennińskich. Jest to najwyższy szczyt masywu Monte Rosa oraz Szwajcarii, drugi co do wysokości samodzielny szczyt Alp (po Mont Blanc), a także Europy, jeśli nie uznaje się Kaukazu za jej część. Dufourspitze graniczy z Włochami. „Czystym“ najwyższym szwajcarskim szczytem jest Dom, położony na wysokości 4545 m.n.p.m.
Szwajcaria jest krajem górskim, przeszło 60% jej powierzchni położonych jest w Alpach a 10% w górach Jura. Przeszło 20% całej powierzchni Alp znajduje się na terenie Szwajcarii, w tym 49 z 82 szczytów powyżej 4000 metrów. Co daje nam kolejne NAJ: Najwięcej czterotysięczników. Wizytówką Szwajcarii jest jednak Matterhorn, 4478 m.n.p.m., uwieczniony choćby na czekoladzie Tomblerone.
3. Największe jeziora słodkowodne…
I tu możnaby się kłócić. Największym jeziorem w Helwecji jest jezioro Genewskie o powierzchni 580,03 km, wysokości lustra 372 m.n.p.m. i głębokości 310 m. Drugim co do wielkości jest jezioro Bodeńskie. 536 km, w.l. 395,6 m.n.p.m. i głębokości 252 m. Trzecim jest Lac de Neuchâtel, sporo mniejsze. Liczy sobie 215 km, w.l. 429,4 m.n.p.m., na 153 m. głębokie.
Niestety, jeź. Genewskie graniczy z Francją, Bodeńskie z Austrią i Niemcami i tylko Neuenburgersee położone jest w całości na terenie Helwecji.
4. Najdziwniejsze wynalazki…
Na początku była potrzeba, a później Szwajcarzy już sobie poradzili.
820 – pierwsze kominy,
XIV wiek – pozytywka,
1559 – encyklopedia,
1565 – ołówek,
1775 – higrometr włosowy,
1839 – tokarka karuzelowa,
1863 – wiertło kręte,
1875 – czekolada mleczna,
1897 – scyzoryk,
1907 – elektrownia wodna,
1908 – celofan,
1910 – folia aluminiowa,
1924 – wyciąg saniowy – przodek wyciągu narciarskiego,
1926 – spalinowa pilarka łańcuchowa,
1939 – elektryczna szczoteczka do zębów,
1941 – lokomotywa turbospalinowa,
1943 – ipsofon,
1948 – batyskaf,
1955 – rzepy,
2017 – naturalna różowa czekolada
5. Najwyższy Browar w Europie…
Dlaczego trzeba wsiąść do zwykłego pociągu osobowego? Bo inne nie zatrzymują się w Monstain. Na pierwszy rzut oka, to dolina taka sama, jak inne. Jednak od 2001 jest to obowiązkowy przystanek każdego piwosza.
To tu znajduje się najwyżej położony browar w Europie. Produkuje się tutaj 5 różnych gatunków piwa, a podstawą jego dobrego smaku jest krystaliczna, górska woda, niewymagająca specjalnego uzdatniania.
Prawdę powiedziawszy, kiedy już się dotrze na wysokość 1625 metrów nad poziomem morza, to trudno rozpoznać, który z budynków jest tym właściwym. Nic dziwnego. Browar założono w dawnej mleczarni.
Gdyby produkowany był w Polsce, to pewnie hasłem reklamowym byłoby słynne powiedzenie o tzw. lekarstwie dnia następnego: “piwo z rana jak śmietana“. Szwajcarzy wolą jednak bardziej górnolotne: “ostatni piwny przystanek pod niebem“.
6. Najstarsze miasto w Szwajcarii. Chur…
Chur to stolica Gryzonii i regionu Plessur. Liczy sobie ponad 37 tyś. mieszkańców, z których paru zasłynęło na świecie. Między innymi Angelika Kaufmann, znana malarka, urodzona w 1741 r., (której dom urodzenia można obejrzeć na Reichsgasse ) oraz Hans Rudolf Giger, który urodził się w Chur w 1940 roku i jest autorem scenerii do filmu Obcy. To właśnie tu jest bar nazwany jego imieniem, w którym można obejrzeć wszelkiego rodzaju gadżety z filmu i napić się Alien-drink. O Chur możesz poczytać TU.
7.Największe centrum Handlowe w Szwajcarii. Mall of Switzerland…
Powstaje w Ebikonie….Otwarcie jest datowane na kiedyśtam 2018. http://www.mallofswitzerland.ch/de/region
Będą tam nie tylko sklepy, ale i restauracje, SPA, baseny, place zabaw dla dzieci i inne pierdoły. Największe centrum kulturowe, na które się już cieszę i kino…uhh… kanton Luzern…
8. Najdłuższe ciasto…
Cukiernicy ze Szwajcarii przygotowali kulinarne dzieło sztuki – najdłuższą napoleonkę na świecie! Mistrzowie kuchni z całego kraju zjechali się do Genewy, aby pod wodzą sławnego kucharza Gilesa Desplanchesa pobić jeden z najstarszych rekordów Guinessa. Szwajcarom udało się pokonać poprzedni rekord w tej samej dziedzinie – Belgów, którzy swój wynik uzyskali aż 22 lata temu. Organizator całego przedsięwzięcia, pan Gilles Desplanches spędził ponad tysiąc godzin na przygotowaniu poszczególnych części ciastka, na które składało się 3,6 km biszkoptu przełożonego warstwami kremu z mlecznej i gorzkiej czekolady oraz polanego czerwonym lukrem. Zużyto przy tym aż 875 litrów wody, 800 kg mąki i 400 kg czekolady.
„Aby stworzyć napoleonkę z trzema warstwami, mierzącą 1221 metrów, musieliśmy upiec aż 3,6 km biszkoptu. To naprawdę masa roboty!”, wypowiada się koordynator wydarzenia.
Szwajcarski milioner zapłacił mandat w wysokości 299 tysięcy franków, co w przybliżeniu daje jakieś 290 tysięcy dolarów, co w przybliżeniu daje jakieś… 812 tysięcy złotych! Za co? W zasadzie za błahostkę. Prowadząc swoje Ferrari Tastarossa przez miasto St. Gallen z prędkością 100 km/h. Nic wielkiego, prawda? Na co dzień tysiące kierowców łamie w ten sposób prawo drogowe. Jednak sąd stwierdził, że ignorancja elementarnych zasad i praw drogowych. A jako, że Pan „Przegięcie“ dysponuje majątkiem wartym jakieś 22 miliony dolarów, to aby w ogóle poczuł przewinienie, powinien zapłacić odpowiedni mandat.
To obecny rekord mandatowy w Szwajcarii, i chyba zresztą na całym świecie. Poprzedni rekord należał do innego Szwajcara, który zapłacił nieco ponad 100 tysięcy dolarów za niezgodną z prawem drogowym, jazdę swoim Porsche w Zurichu.
10… Naj …Nazwiska…
W Szwajcarii dominują nazwiska „Müller” i „Bianchi”. Pierwsze z nich pokrywa się z wynikami analizy dziennika „Tages-Anzeiger”, zgodnie z którymi nazwisko „Müller” znajduje się w szwajcarskich książkach telefonicznych 21 427 razy.
Nazwisko „Bianchi“ jest pochodzenia włoskiego i zgodnie z ubiegłorocznymi danymi dziennika figuruje pod nim tylko 1000 gospodarstw domowych. Znacznie więcej jest rodzin z nazwiskiem „Bernasconi” (1598). Marianowi nie udało się jednak znaleźć najpopularniejszego nazwiska w Szwajcarii francuskojęzycznej.
Pozwolę sobie dodać jeszcze 11 NAJ.
Wiadomo, że największym na świecie karnawałem jest ten w Rio., W Europie- Wenecja. Ale największą kulturę ma ten w Szwajcarii. I nie jest to ten „Fasnacht“ w Basel- najsławniejszy…z Morgenstreich o 4 nad ranem… Pod względem ilości odwiedzających jest ten w Lucernie! Zapraszam Was serdecznie. Pracowałam tam 2 razy…i nigdy więcej! Do zabawy-jak najbardziej!
Jeżeli chcesz poczytać więcej, zajrzyj do źródeł. Miłego!
Du musst angemeldet sein, um kommentieren zu können.