Na urlop do Ticino…

…kilka praktycznych porad jak przeżyć i nie zbankrutować.

Każdy lubi odkrywać nowe szlaki, a kanton Tessin wspaniale się do tego nadaje. Jeziora, Alpy, zamki, muzea, kościoły i inne pierdoły. Zanim się jednak tam wybierzecie, liźnijcie parę informacji, których turyście do życia niezbędne.

Takie miasta jak Ascona, Bellinzona, Locarno, czy Lugano są nieco drogie. Jeżeli chcecie zwiedzać i zaoszczędzić na hotelu, wybierajcie albo hostele z wieloosobowymi pokojami (W Locarno cena łóżka wynosi 40-50 Franków za dobę) albo hotele położone w małych miejscowościach nieopodal. Swoją wycieczkę do Tessina zrobiłam spontanicznie przed Wielkanocą i w Locarno nie było już miejsca dla 3 osobowej rodziny. Musiałam wybrać Losone, ok. 3 km dalej, ale nie żałuję. Miejscowość malutka, przyjazna, nie ma takiego zgiełku jak w większym mieście, a dojazd komunikacją miejską do wszystkich miejsc turystycznych-wyśmienity. Meldując się w jakimkolwiek hotelu w kantonie włoskojęzycznym dostaniemy w recepcji bilet imienny, darmowy… I o tym bilecie dzisiaj warto Was poinformować.

20170418_102958.jpg

Jest to nowa koncepcja kantonu, wprowadzona na początku roku 2017, zachęcająca turystów do korzystania z tutejszych atrakcji. Bilet ten to wielki blat papieru z mapą kantonu i wyszczególnionymi miejscami wartymi zwiedzania. Ale nie bójcie się. nie musicie nosić ze sobą tony makulatury. Bilecik z nazwiskiem odrywamy i chowamy do portfela, a wyciągamy za każdym razem, gdy trzeba zapłacić wejściówkę. Jest mniejszy niż karta kredytowa. W żadnym miejscu nie spotkałam się z tym, by nie był honorowany. Oni tam chyba jakiś pakt założyli… albo podpisali drugie traktaty lokareńskie 2017.

dsc_2944.jpg

 

I tak: dojazd do miast komunikacją miejską czyli autobusami i pociągami jest całkowicie Free! Warto więc zostawić auto na parkingu hotelowym, by sobie odpoczęło i wsiąść do pociągu byle jakiego…

bil4

Z owym biletem wejdziemy do muzeów i innych płatnych zabytków za 30% mniej. Trzydziestoprocentowy rabat dostaniemy również na kolejki linowe, terenowe, gondolowe i inne, jeśli tylko nie są własnością prywatną.

bil3

25 % taniej wykupimy bilet na statek, który nas wysadzi na jednej z wysp.

bil5

W zależności od Widzimisie szefostwa kolei, które jest na pewno jakoś prawnie uregulowane, bilety te mogą być kumulowane z Halbtax. Ale nie muszą…

W każdym hotelu, czy też informacji turystycznej dostaniecie ulotki z zabytkami, miejscami, które Must See, propozycje wycieczek jednodniowych itp. Warto z nich skorzystać. Pomagają zaplanować pobyt i nie kosztują nic. Dostępne najczęściej w 4 językach: włoskim, francuskim, niemieckim i angielskim.

Już wkrótce na blogu relacja z Locarno i miast ościennych, a tym czasem…miłego planowania.

http://www.ticino.ch

bil

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.