Muzeum Historii Naturalnej w St. Gallen

Muzeum Historii Naturalnej w St. Galen powstało w 1623 roku. Od tamtej pory wędrowało sobie po różnych miejscach w mieście. Miało swoje „parę metrów“ w bibliotece św. Katarzyny, szkole kantonalnej, w budynku Kunklerbau, budynkach przy parku miejskim…aż do 2016 roku, kiedy to zostało otwarte na Rorschacherstrasse 263. Współczesny i funkcjonalny nowy budynek z efektowną fasadą wykonaną z falistego betonu został zaprojektowany przez zrzeszenie projektantów z Zurychu Meier Hug Architekten AG i Semadeni Architekten. Podporządkowane wysokościowo sąsiedniemu kościołowi św. Marii Neudorf, muzeum swoim postrzępionym krajobrazem dachowym nawiązuje do języka projektowego budynków Ogrodu Botanicznego i dzięki temu doskonale komponuje się z otoczeniem. Niezwykle duże jak na muzeum okna pozwalają na pierwszy rzut oka zajrzeć do wnętrza, a przy świetle dziennym tworzą przyjemną atmosferę. Na powierzchni około 2000 m² muzeum oferuje doświadczenia edukacyjne na różne tematy. Pierwsze co rzuca się w oczy to koncepcja otwartej wystawy, większość obiektów można obejrzeć z bliska. Niektóre z nich można nawet dotknąć. Stacje interaktywne przekazują ciekawe dodatkowe informacje i zachęcają do samodzielnego ich odkrycia.

Oprócz wystawy stałej, składającej się z minerałów, życia zwierząt, zmiany klimatu itp., od marca do 9 maja 2021 można obejrzeć wystawę ruchomą „Allerlei rund ums Ei“, czyli wszystko o jajku. Od różnych jego rodzajów i wielkości, do wyklucia się pisklęcia. Można tam również zaobserwować żywe ślimaki agatowe, duże owady, króliki, a także kury i przepiórki z pisklętami. Przy odrobinie cierpliwości w inkubatorach można zaobserwować cud wylęgu kurczaka i przepiórki.

Od 27 maja do 12 września odbędzie się następna wystawa ruchoma: „Z mistrzowskiej ręki – preparaty zwierzęce od Ernsta Heinricha Zollikofera”, a ja się już przygotowuję na 25 września, na wystawę pod tytułem „Kot. Nasze dzikie zwierzę“.

Muzeum można zwiedzać na własną rękę, z przewodnikiem lub appką. Wystarczy ściągnąć ją na telefon i wybrać jedną z dróg: „Zabawa“ – są to 4 różne drogi z 10 stacjami, które zapewniają naukę w ramach zabawy lub „Naukę“ – są to do wolnego wyboru stacje, które oferują różne tematy. Appka jest gratisowa, obsługiwana w języku angielskim, niemieckim i francuskim.

Appka Muzeum

W budynku znajdują się także przystanki do odpoczynku np. biblioteczka, obserwatorium mrówek i stanowiska do budowania molekularnych konstrukcji.

Przy kasie znajduje się sklepik i bistro, w którym można zamówić jedzenie i napoje. Spożyć je jednak można na zewnątrz. Uprzedzając pytania i stwierdzenia, że „ja mogłam wjechać tam i tam z wózkiem, podać dziecku mleko itp“…

W muzeum obowiązuje zakaz poruszania się wózkiem dziecięcym, zakaz wnoszenia dużych torb i plecaków (szafki garderobiane i toalety znajdują się obok kasy), zakaz wnoszenia jedzenia i napoi do sal wystawowych, piknik można zrobić tylko w miejscach do tego wyznaczonych (w dobie korony-tylko na dworze), zakaz biegania po budynku. Na świadka zakazów biorę tabliczkę, znajdującą się przy wejściu 😉

Od stycznia 2018 ofertę muzealną wzbogaca stymulująco zaprojektowany park. Łączy on trójkąt między muzeum, kościołem i ogrodem botanicznym. Dzięki położeniu nad tunelem autostradowym Stephanshorn, Park Muzeum Przyrody jest przestrzenią naturalną stworzoną przez człowieka. Poświęcony jest trzem tematom: wzajemnemu oddziaływaniu między naturalnością a sztucznością, centralnym epokom geologicznym wschodniej Szwajcarii oraz dialogowi między nauką a religią. Pomiędzy kwiatami, drzewami liściastymi i iglastymi leżą odskocznie z cytatami i odlewami skamieniałości. Zapraszają do refleksji nad historią życia i tworzą nawiązanie do stałej ekspozycji w muzeum przyrodniczym. Elementem łączącym jest Nagelfluh, rodzaj skały występującej w regionie. Znajduje się zarówno w foyer muzeum, jak i w parku i jest skontrastowany ze sztucznym materiałem budowlanym – betonem. Ulotka ze szczegółowymi informacjami o parku dostępna jest bezpłatnie w kasie muzeum.

Bilety: 12 CHF dorośli, 10– CHF: grupy od 8 osób, Beneficjenci AHV / IV z legitymacją, 6 CHF: praktykanci i studenci (od 19 lat), aktywni nauczyciele spoza miasta z legitymacją, Kultur-Legi, On-Stage-Karte.

Wejście darmowe mają:

Dzieci i młodzież do 16 roku życia (w towarzystwie osoby dorosłej, maksymalnie 5 dzieci na osobę dorosłą),

Młodzież w wieku od 16 do 18 lat (Canton SG / AR),

Członkowie Stowarzyszenia Muzeum Przyjaciół Przyrody,

Wycieczki/zajęcia szkolne z nauczycielami z miasta i kantonu St.Gallen,

Wycieczki/zajęcia szkolne z nauczycielami z kantonu AR,

Aktywni nauczyciele miejscy z identyfikatorem VLSG,

PHSG z nauczycielami,

Dofinansowane przez miasto żłobki i świetlice przedszkolne,

Członkowie VMS (Stowarzyszenie Muzeów w Szwajcarii),

Członkowie ICOM (Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzeów),

Bodensee Erlebniskarte (w okresie ważności),

Karnet do szwajcarskich muzeów (Museumpass),

Posiadacze karty bankowej Member Plus Raiffeisen,

proArte26,

Dziennikarze z legitymacjami prasowymi,

Przewodnicy miejscy,

Osoby towarzyszące zwiedzającym, którzy są uzależnieni od opiekunów.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 17:00, w środy do 20:00.

Więcej info na http://www.naturmuseumsg.ch

Zainspirowałam cię? Zostaw po sobie ślad! Dziękuję :-)

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.